YammYammY leert lekker koken 13 Piek ondergronds Papilion gaat op zoek Dilemma's in het Alzheimercafé Kinderboeken bij Juust Naar het hart van de zee De Faam WOENSDAG 12 DECEMBER 2018 Gezonde kindermenu's JOOP MENTING: 'KINDEREN ZIJN ENTHOUSIAST EN AMBITIEUS' JUNIOR CHEFS REPAREREN a Mariska den Hartog De gemiddelde menukaart in een restaurant biedt voor kin deren meestal niet veel meer dan friet met een snack. Dat kan lekkerder en gezonder en daar gaat YammYammY, lekker Zeeuws, verandering in brengen. ZEELAND - Het project Yam mYammY is een initiatief van Clyppy samen met de Zilte Acadamy Zeeland en Food- lab Zeeland. Het doel van het project is om andere soorten kindermenu's op de kaart van Zeeuwse eetgelegenheden te krijgen. Joop Menting is een van de betrokken producen ten. Joop: "Jongeren dwingen gezonder te eten werkt niet. Maar ze actief betrekken en informeren over wat ze eten, waar hun voedsel vandaan komt, ze te laten ruiken, proe ven en voelen wat ze lekker vinden en zien wat ze eten, dat werkt wel." YammYammY or ganiseert daarom evenemen ten, online kookcompetities tussen scholen en jongeren, mobiele workshops op vakan tieparken en campings en be trekt het onderwijs daar ook bij. Samen met kinderen wordt er lekker Zeeuws gekookt en worden er nieuwe recepten bedacht. Workshops In het vooijaar van 2018 wist YammYammY partijen als Jong Leren Eten, de provincie Zeeland, Rabobank, gemeen te Schouwen-Duiveland en Horeca Zeeland enthousiast te maken om aan te sluiten als partner. Afgelopen zomer zijn er een aantal mobiele kook- workshops gegeven bij Landal Green Parks en Terra Maris. Een succes volgens Joop. "Er heb ben vele jongeren en ouders aan meegedaan. Bij elkaar zo'n honderd deelnemers uit bin nen- en buitenland. Kinderen en jongeren vinden het gewel dig. Ze zijn enthousiast en am bitieus." Ook zijn er inmiddels elf gerechten ontwikkeld door verschillende teams. Zo werd er op Nehalennia smurfen brood en stamppot Assepoes ter bedacht. Ook het Scalda Foodlab deed mee en kwam met een pompoenkroket. Joop vindt het niet alleen leuk om aan dit project te werken, maar acht het ook van levens belang. "Naar mijn idee gaan we in het Westen qua leefstijl, welzijn en consumptie al lang geheel de verkeerde kant op. Volwassen kopen alleen nog bewerkt voedsel met altijd veel suiker en vet, waardoor overgewicht meer regel dan uitzondering is. Koken moet heel snel, we eten veel groen ten en fruit die in vrieskisten de halve wereld over zijn ge gaan. We slikken medicijnen om ons cholesterol te verlagen, hart- en vaatziektes te vermij den, bloed te verdunnen en vele pijntjes te stillen. Terwijl Afgelopen zomer werden de eerste gerechten bedacht en gemaakt. FOTO: YammYammY voedsel uiteindelijk het beste medicijn is." Altijd ongezond eten komt naar Joops zin nog veel te veel voor. "Ik ben zelf ook iemand die pas sinds een aantal jaren weer helemaal bezig is met wat en hoe ik eet. Wat ik lekker vind en wat niet" Dat al jong leren is daarbij vol gens hem heel goed. "Hoe jon ger, hoe beter. Want waar we ons als kinderen veilig bij voel den en op ons gemak, dat blijft zo ons hele leven. Lekker zelf klaar gemaakt eten van groen ten, fruit, vlees, vis en kruiden uit de buurt is geweldig voor je welzijn, voor de wereld en het voorkomt vele pijntjes en ziektes." YammyYammy is een groot netwerk van Zeeuwse junior chefs die graag willen leren koken met Zeeuwse producten. De gerechtjes die zij, samen met hun docent of chef kok ontwikkelen, komen als ze zijn goedgekeurd door de junior chef- en vakmensenjury, in de winkel te liggen en ze komen op de kaart restaurants, eetcafés, voetbal kantines of andere plaatsen. Zie www.yammyammy.nl VLISSINGEN - Podium De Piek start op zaterdagavond 15 de cember 20.00 uur met een nieuw initiatief: Ondergronds, een maandelijks terugkerend spektakel, dat steeds weer an dere en nieuwere ervaringen biedt op de vaak nog onont gonnen grensvlakken van mu ziek, licht, theater, beeldende kunst en poëzie. De organisatie is in handen van Wybe de Haan, bekend van het jaarlijks festival DAER, en sinds de herstart ook medeverant woordelijk voor de program mering in De Piek. Tijdens de eerste editie, za terdagdagavond 15 december, gaan twee acts uit de 'onder grondse' muziek- en thea terwereld van Walcheren de samenwerking aan. Ze dom pelen de bezoekers dan onder in een grenzeloze melange van muziek, beeld, licht en ge luid. Met ervoor en erna een DJ-set voor zowel het lichaam als de geest. Op deze avond zijn in totaal acht muzikan ten, lichtartiesten en beeldend kunstenaars in touw: OR, een 'psychedelische muziek licht ervaring' met zelfgebouwde instrumenten en elektroni ca, bestaande uit Tim Caarels, Matthijs Mattie Ros en Denz de Kroon. Spons en Draad, dat zichzelf omschrijft als een trio met 'freaky dada-balkan-elec- tro-punk met Poëzie van eigen Eiland'. DJ Dharana met een trance-mix van drum'n bass, dubstep, jungle en wat al niet meer. en DJ Rbenti met vuige drum'n bass, jungle, dub/step en dance, om je zorgen op te vergeten. Om kennis te maken met On dergronds is de toegang voor deze eerste aflevering gratis. MELISKERKE - In De Boe- kenmolen aan de Molen weg 1 in Meliskerke pra ten op vrijdag 14 december vanaf 19.30 uur Rob van Belzen en Bo van Scheyen over hun boek 'Naar liet hart van de zee. Als schip per Rob van Belzen over boord slaat verdwijnt zijn trawler ARM-14 langzaam uit zicht. Urenlang ligt hij in liet koude water. In zijn wanhoop roept hij het uit naar God. Eén ding is ze ker-. mocht hij gered wor den, dan zal zijn leven nooit meer hetzelfde zijn. Leden van Musicalgroep Papillon in de Zeeuwse concertzaal. FOTO: MIDDELBURG - Het nieuwe stuk 'Op Zoek Naar Dé Act' van Musicalkoor Papillon uit Middelburg komt perfect tot zijn recht in de Zeeuwse Con certzaal. In deze musical laat Papillon zien wat Zeeland aan cultuur en talent heeft te bie den. Het stuk komt nog in de Zeeuwse Concertzaal op zater dag 15 december om 20.00 uur en zondag 16 december om 14.30 uur. Kaarten via www.musicalgroeppapillon.nl MIDDELBURG - Tijdens het Alzheimercafé op zaterdag 15 december worden twee di lemma's besproken. Wanneer kan iemand niet meer auto rijden en hoe pak je dat aan. Wat doe je als iemand niet meerwil douchen. Door te kij ken en luisteren naar de op lossingen van anderen krijg je tijdens dit café meer inzicht in de verschillende mogelijkhe den. Met deze achtergronden kun je zelf bekijken wat het beste past bij jouw familielid. En bij het autorijden komen natuurlijk ook de wettelijke rechten en plichten aan bod. Gastspreker is Gwendoline Van den Eynde, casemanager bij de Zeeuwse Zorgschakels. De zaal van't Gasthuis aan het Noordpoortplein 2 in Middel burg gaat open om 14.00 uur. Repair Café Middelburg houdt een speciale kerst-reparatie- bijeenkomst om uw kersttrui, gourmetstel, kerstverlichting, elektrische Tepanyaki plaat of een andere reparatie uit te voeren. Deze is donderdag 13 december van 19.00 tot 22.00 bij De Kruitmolen aan de Kruit - molenlaan 129 in Middelburg. VLISSINGEN - Bij Juust, de culturele cadeauwinkel van Gors in Vlissingen is sinds 10 december een Kinderzwerf- boekStation.Kinderen uit de Scheldestraat en omgeving kunnen hier terecht voor een zwerfboek. Kinderzwerfboek stimuleert lezen en probeert zoveel mogelijk Kinderzwerf- boekStations op te richten. Zodat alle kinderen kunnen lezen. Kinderzwerfboeken zijn boe ken met zwerfsticker die zwerven van kind naar kind. Zwerfboeken worden doorge geven, achtergelaten op scho len, in wachtkamers, winkels, treinen enzovoorts. De afge lopen jaren zijn al een miljoen zwerfboeken op een spannen de tocht gestuurd. Maar dat kunnen er nog véél meer zijn! Doe mee met Kinderzwerf boek, omdat alle kinderen moeten kunnen lezen! Duik in je boekenkast en stuur boeken uit zwerven. www.kinderzwerfboek.nl

de Faam | 2018 | | pagina 5