WtÊÊ. Snot voor je ogen op NK Tegenwind Modelbouwen is het helemaal 0 V De Faam WOENSDAG 12 DECEMBER 2018 V-s'' Gefriemel en gepriegel ALS ALLES STORINGSVRIJ WERKT, IS HET PERFECT HET LEVEN HOUDT NIET OP ALS JE 70 WORDT Maarten Janse in zijn paprikapak in actie tijdens het NK Tegenwindjietsen FOTO: Timo van de Kasteele. Timo van de Kasteele Het snot voor je ogen. Zand tussen je kiezen. Het zeewater op je bril. Dat is het NK Tegenwindfietsen in een notendop. Een eenzame strijd tegen de elementen op de Oosterscheldeke- ring. Waar een kleine driehonderd deelnemers stoempend de streep haalt. "Het is al een prestatie als ik het haal" zegt Mar- nix de Jonge uit Goes. NEELTJE JANS - Marnix houdt van gekke dingen doen. "Dit moet je gewoon een keer meemaken. Het is net even anders dan alle andere wiele- revenementen." Voor de snel ste tijd gaat hij niet Het is puur de ervaring waar het de Goese- naarom te doen is. Buiten adem komt hij over de streep, waar led-verlichting met kleuren geel, oranje en rood de windkracht aangeven. Of je nu gaat voor de winst of puur voor de lol meedoet. Met windkracht 8 schuin op kop, is het zaterdagochtend afzien op de bijna 9 kilometer lange Oosterse heldekering. Sommige deelnemers slinge ren over het parcours. Anderen gaan als een rechte streep op hun doel af. Zoals titelverde diger Teun Sweere uit Zeven bergen. De Brabander baalt zichtbaar als hij in het tussen- klassement van plek twee naar drie schuift. "Het was span nend tot het laatste moment Helaas kwam ik dit jaar net wat tekort." Toch blijft hij lachen. "Het is toch een geweldig evene ment. Typisch Hollands. Met een oude Gazelle fiets zonder versnellingen tegen de wind in beuken. Wie heeft dat vroe ger niet gedaan?" Emiel Engel uit Wemeldinge kan de tijd dat hij als scholier van Wemeldin ge naar Goes fietste nog goed voor de geest halen. Bijna altijd wind tegen. Een fanatieke fietser is hij niet "Het is als een geintje begon nen. Collega's daagden mij uit. Zeiden dat ik toch niet zou gaan. Vandaag bewijs ik het tegendeel. Want als je een gro te mond hebt moetje het ook waarmaken. Een ding weet ik zeken het gaat enorm zwaar worden want ik heb een paar jaar niet gefietst." De eerste kilometers bieden de pijlers nog beschutting. De verandert halverwege bij het Topshuis als de wind vrij spel krijgt. Hier is het afzien. Hier komt het aan op brute kracht. De oude Gazelles piepen en kraken onder het geweld van sommige deelnemers. Ge zandstraald en met het snot voor de ogen komt de finis hlijn in zicht. Max de Jong uit Giessenburg heeft daar slechts 18.16 minuten voor nodig. De langzaamste deelnemer ruim 43 minuten. Naast een indivi duele race, was er ook nog een krachtmeting tussen 25 teams van vier. Ook deze verslagge ver heeft een poging gedaan en eindigde met een tijd van 19.03 minuten als zesde. dooi' Conny den Heijer Mannen en treintjes, gefriemel en gepriegel. Wat maakt het nu zo leuk? Zijn ze in hun kindertijd blijven hangen of zit er meer achter? We vroegen het Richard van Adrichem (72) BORSSELE - Als kind had hij samen met zijn broer al een rails met opwindtreintjes die garant stond voor urenlang speelplezier. Later, nadat hij getrouwd was, kreeg hij drie dochters die liever met andere dingen speelden. Vijftien jaar geleden kreeg hij van Sinter klaas een starterspakket en is hij weer begonnen met zijn hobby: het bouwen van mo deltreinen, inclusief dorpen, mijnen, kranen en bruggen. Al is het wel behelpen met de ruimte: in zijn vorige woning had hij I5m2 tot zijn beschik king, nu nog maar 10. Vol trots zwaait Richard de deur van zijn hobbykamer open. Er staat niet alleen een prachtig nostalgisch dorp met treinen op zijn spoor- tafel maar er staat ook een poppenhuis waar aan gewerkt wordt en een zeilschip wat nog niet af is. "Ja, als je klein dochters hebt dan ontkom je niet aan een poppenhuis, het is inmiddels de zevende die ik maak Maar mijn hart ligt bij mijn treinen. Ik ben weer op nieuw aan het inrkhten." zegt Richard, "Modelbouwen heeft alles in zich. Je werkt met elek tronica, soldeert, zaagt, lijmt, boort, schildert en het is com putergestuurd. Het zou een vak op school moeten zijn." Richard struint samen met zijn vrouw beurzen en on line markten af. Zo heeft hij al veel mooie koopjes op de kop kunnen tikken. Het is een dure hobby wat locomotieven zijn niet goedkoop. "Geluk- kig vindt mijn vrouw het ook leuk, we doen veel samen. Zo zet zij ook huizen in elkaar en schildert die. Ik merk wel dat ik op mijn leeftijd wat minder lenig ben en soms wat dieper door de knieën moet om on der de tafel de stroomdraadjes aan elkaar te knopen. Voor het priegelwerk hebben we een vergrotende bril gekocht. Want dat merkje natuurlijk wel, als je een dagje ouder bent wordt dat allemaal wat minder. En al zouden we nog eens moe ten verhuizen, dan breken we het hele spul gewoon weer af en bouwen het weer op. Het is geweldig om dit samen te kunnen doen." Wij Zeeuwen worden met zijn allen steeds ouder en blijven ook steeds langer actief. We gaan niet meer met pensioen als we 65 worden, om vanaf dan achter de geraniums of de beeldbuis ons leven passief uitte zitten. Neen, we blijven steeds langer werken, sporten, dansen, en reizen of blijven anderszins actief Vindt u ook dat het leven pas bij zeventig begint? Meld u dan aan via redactie.bevelander@persgroep.nl of via redactie.faa m @pe rsgroep.n I Richard van Adrichem is al jaren bevlogen van modelbouwen. Vooral modeltreinen hebben zijn voorkeur. Foto: Connyden Heijer

de Faam | 2018 | | pagina 19