Meer besparen door slim te kiezen <«1 0 independer i experts in financieel inzicht De Faam WOENSDAG 5 DECEMBER 2018 Zorgverzekering 2019 72% VAN DE CONSUMENTEN HAD IN 2018 EEN POLIS WAARVOOR EEN GOEDKOPER ALTERNATIEF BESTOND Vrijwillig eigen risico, doen of niet? EIGEN RISICO Bijna elk jaar gaan we méér premie betalen voor onze zorgverzekering. Ook in 2019 stijgen de premies, gemid deld met ruim 6 euro per maand. Opvallend is dat de premiestijging flink uiteenloopt. Sommige verzekeraars houden de premies ongeveer gelijk. Bij anderen schiet de basispremie omhoog, tot wel 15.8% ten opzichte van vorig jaar. De goedkoopste zorgverzekering kost straks 98,50 euro per maand, de duurste maar liefst 133,75 euro. Er valt dit jaar dus meer te kiezen dan ooit. Een keer per jaar, tussen half november en 31 december, kun je overstappen naar een andere zorgverzekeraar. Nu premies tot recordhoogten stijgen en de premieverschillen groter worden, is het verstandig je eigen zorgverzekering eens goed tegen het licht te houden. Zitje ook in2019 nog goed? Of is overstappen veel voordeliger? De experts van Independer hebben alle informatie en de belang rijkste keuzes overzichtelijk bij elkaar gezet. Independer 72% betaalt te veel ledereen in Nederland is verplicht om een basisverzekering af te sluiten. Voor kinderen tot 18 jaar is de zorg verzekering gratis. De basisverzekering vergoedt de belangrijkste zorg in Ne derland. Hieronder vallen bijvoorbeeld het bezoekje aan de huisarts, maar ook een ziekenhuisopname, ledereen mag overstappen. Zorgver zekeraars hebben een acceptatieplicht en mogen dus nie mand weigeren voor de basisverze kering. Ook niet als mensen chronisch ziek zijn of in het ziekenhuis liggen. Een zorgverzekeraar mag alleen in uit zonderlijke gevallen iemand weigeren. Dit geldt bijvoor beeld voor mensen met een betalings achterstand. Uit onderzoek van de Nederlandse Zorgautoriteit en de Autoriteit Consu ment en Markt blijkt dat 72% van de consumenten in 2018 een polis had waan/oor een goedkoper alternatief bestond. Natura, budget of restitutie Zorgverzekeraars bieden verschillende soorten basisverzekeringen aan. Het soort verzekering zegt wat over con tractafspraken die verzekeraars maken met zorgverleners, zoals ziekenhuizen, klinieken en fysiotherapeuten. Zorgver zekeraars kopen elk jaar opnieuw alle zorg van tevoren in. Daarbij onderhan delen beide partijen stevig over de prijs en kwaliteit Ga je naar een gecontrac teerde zorgverlener, dan mag je ervan uit gaan dat die kwaliteit levert tegen een goede prijs. Op basis van de con tractering zijn verschillende soorten po lissen ontwikkeld. Restitutiepolis De duurste variant is de restitutiepolis. Hiermee kun je terecht bij iedere zorg verlener zonder datje zelf hoeft te be talen. Uiteraard moet je wel, zoals bij elk type zorgverzekering, je eigen risico betalen. En als de kosten van de zorg verlener die je gekozen hebt onredelijk hoger zijn dan het gemiddelde wat er in Nederland betaald wordt voor dezelfde behandeling, dan moetje een deel zelf betalen. Een restitutiepolis kost in 2019 tussen de 113 en 134 euro. Naturapolis De naturaverzekering is de meest ge kozen polis. Deze is goedkoper omdat je alleen volledige vergoeding krijgt als je naar zorgverleners gaat waar je zorg verzekeraar een contract mee heeft De meeste zorgverzekeraars hebben con tracten met alle ziekenhuizen en ook met veel fysiotherapeuten en klinieken. De naturapolis biedt dus ook een zeer ruime keuze uit zorgverleners en vormt daarom een goed alternatief voor de restitutiepolis. Check vooraf wel even of jouw gewenste zorgverlener gecon tracteerd is. Een naturapolis kost in 2019 tussen 106 en 127 euro per maand. Budgetpolis Tot slot kun je kiezen voor een bud getpolis. Dat is eigenlijk een uitgekle de versie van de naturaverzekering. In tegenstelling tot de naturapolis is het aanbod gecontracteerde zorgverleners bij budgetverzekeraars beperkt. De budgetpolis is hierdoor de goedkoopste variant. Vooral als je in stedelijk gebied woont kan deze polis interessant zijn. Er zit dan altijd wel een zorgverlener in de buurt waar je ook met je budget verzekering terecht kan. Check dit goed van tevoren. Voor een budgetpolis be taal je in 2019 tussen de 98 en 115 euro. Vrijwillig eigen risico verhogen Iedere volwassene die zorg gebruikt die wordt gedekt door de basisverze kering, betaalt de eerste 385 euro zelf. Dat is het verplichte eigen risico. Je mag het verplichte eigen risico vrijwillig ver hogen tot maximaal 885 euro. In ruil hiervoor geeft de verzekeraar je pre miekorting. Als je het hoogste vrijwillig eigen risico kiest dan bespaar je tussen de 250 en 300 euro per jaar. Let goed op: als je je eigen risico verhoogt moet je dit bedrag wel kunnen betalen als je zorg uit de basisverzekering nodig hebt Als je nu al weet datje in 2019 veel zorg nodig hebt, dan is het verhogen van je eigen risico niet verstandig. Online verzekering scheelt premie Veel grote zorgverzekeraars hebben naast hun hoofdmerk ook een online merk. Zo heeft een bekend merk als VGZ ook het merk Bewuzt en heeft Zil veren Kruis het merk Ziezo. De online variant is meestal goedkoper dan het hoofdmerk. Dit komt omdat je je zaken meestal helemaal via internet moet regelen. De inhoud van de basisver zekering is voor het hoofdmerk en de online variant hetzelfde. Independer berekende dat een gemiddeld gezin al snel een paar honderd euro per jaar kan besparen. Collectieve verzekering Een collectieve verzekering kun je bij voorbeeld regelen via je werkgever, een vereniging of een gemeente. Een col lectieve verzekering biedt korting om dat een groot aantal klanten tegelijk bij een zelfde zorgverzekeraar afsluit Maar let op: een collectief is niet altijd de bes te en voordeligste optie. In een werk geverscollectief krijgt iedereen dezelfde pakketten van een verzekeraar aange boden. Dit aanbod sluit niet altijd aan op persoonlijke zorgbehoeften. Aanvullende verzekering Een aanvullende verzekering vergoedt zorg de die basisverzekering niet dekt. Denk hierbij aan kosten voor alternatie ve geneeswijzen, brillen of de tandarts. In tegenstelling tot de basisverzekering is een aanvullende verzekering niet verplicht. Check daarom van tevoren of de vergoedingen wel opwegen tegen de extra premie die je moet betalen. Aanvullende verzekeringspakketten worden net als basisverzekeringen elk jaar duurder. Bovendien versobert de inhoud elk jaar wel een beetje. www.independer.nl Maak je wel eens gebruik van je eigen risico? weet ik niet Dan is de kans groot dat een verhoogd eigen risico nadelig is voor jou Dan is het voor jou interessant om een vrijwillig eigen risico te nemen Steeds meer mensen verhogen hun eigen risico om zo korting op de verzekeringspremie te krijgen. Uit cijfers van Independer blijkt dat in 2017 28% het eigen risico verhoogde. Korting klinkt natuurlijk altijd prettig, maar let goed op: als je onverhoopt in het ziekenhuis belandt, moetje dus ook meer zelf betalen. Die financiële ruimte moet er wel zijn. En als je al weet datje in 2019 veel zorg nodig hebt, is verhogen niet verstandig. Hiernaast een handige keuze-hulp.

de Faam | 2018 | | pagina 27