'Dat er zo'n discussie leeft is jammer' Heropening De Piek Concert Philharmonie Kom helpen bij de kledingbank Zoeken naar voorouders J5* --lim Wie is mijn naaste? De Faam WOENSDAG 21 NOVEMBER 2018 In Zeeland blijft Piet zwart 'ALS ZWARTE PIET NIET MEER MAG, DOEN WE HET NIET MEER' SINTERKLAAS UITZWAAIEN PIANO Afgelopen weekend kwam hij weer in Nederland aan: Sinter klaas. Sinds een jaar of vijf brengt hij niet alleen Zwarte Pie ten, maar ook de discussie daarover met zich mee. ZEELAND - Zodra de peper noten in de schappen van de supermarkt liggen, laait ook de onvrede over het al dan niet aanwezig zijn van Zwar te Piet bij de intocht weer op. In diverse grote steden liepen demonstraties rondom de Sin terklaasintocht uit de hand. In Middelburg ging het er vreed zaam aan toe, maar op voor hand had de gemeente er bij de organisatie op aangedron gen dat er een aantal roetveeg- pieten bij de intocht zou zijn. Iets waar Stichting Evenemen ten Middelburg schoorvoetend gehoor aan gaf door deze in te huren. Ook de meeste andere Zeeuwse sinterklaascomités voelen er maar weinig voor om het uiterlijk van Zwarte Piet te veranderen. Connie van der Weele organiseert al 27 jaar lang de intocht in Bminis- se. "We hebben het er natuur lijk al een paar jaar overgehad binnen het comité, maar wij zijn niet van plan erin mee te gaan. Het zijn allemaal men sen van het dorp die Piet zijn, dus als die ongeschminkt ko men is het hele feestje naar de maan." Connie stopt er na dit jaar mee, omdat ze plaats wil maken voor de jongere gene ratie. "Zij mogen het doen op hun manier, maar ik weet ei genlijk zeker dat ze het houden zoals het is." Twee jaar geleden stond er op de haven van Brui- nisse ineens een politieauto op de hoek. "Dat hadden we nog nooit gehad. Ze hadden ergens op internet iets gezien dat er misschien op duidde dat er on rust zou kunnen ontstaan. Dus stonden ze te posten. Uitein delijk was het loos alarm." Ook in Vlissingen komt het onderwerp bij het Sinterklaas- comité van tevoren ter spra ke. Dennis Koogen "Natuurlijk heb je het erover met elkaar, wat ons betreft blijft het zwart Je proeft wel dat als het zou veranderen, je dan een hoop vrijwilligers kwijt zou raken." Wat hem betreft is het nog wel steeds leuk om te orga- niseren. "Dat sowieso. Dat er zon discussie leeft is jammer. We willen een leuk kinderfeest neerzetten." Er wordt wel ge keken naar de noodzaak van extra veiligheidsmaatregelen. "Want het moet natuurlijk wel veilig blijven. Hopelijk wordt het gewoon een groot feest." Waar veel mensen niet bij stil staan volgens Connie, is dat het ook gewoon een hele or ganisatie is, zo'n intocht. Er is wel meer om je druk over te maken dan een Pietendiscus sie. "Het is veel werk om te organiseren. Je moet sponsors vinden, optredens regelen, het beheer van de pakken, mensen Afgelopen weekend kwam Sinterklaas weer in Nederland aan, met Zwarte Pieten. De pietendiscussie is ook weer gaande. FOTO: John Biert die de hekken neerzetten, de muziek en ga zo maar door." Annelies Noordhoek-Spaans uit Burgh-Haamstede kan dat beamen. "We zijn er het hele jaar mee bezig. Nu hebben we mede door extra subsidie een aardig budget, maar voorgaan de jaren was het financieel best een uitdaging." De keuze om Piet zwart of bruin te hou den, hangt daar wat Annelies betreft ook wel mee samen. Wanneer je geen eigen men sen kunt inzetten, moet je ze gaan inhuren. Dat brengt kos ten met zich mee. Dan lukt het niet meer. Daarom zeggen wij ook, als Zwarte Piet niet meer mag, doen we het niet meer." Komend weekend staan er in heel Zeeland op zaterdag 24 november nog de nodige intoch ten op het programma. Bruinisse heeft als enige plaats ook een uittocht. Op 6 december is er vanaf 19.OO uur eerst een lampionnenoptocht gevolgd door het uitzwaaien van Sinterklaas op de kade. VLISSINGEN - De Piek Draait Door, de muziek estafette voor het behoud van De Piek, trok afgelopen zaterdag meer dan driehonderd deelnemers en bezoekers. Meer dan tien Zeeuwse bands, en een aantal solo-muzikanten traden alle maal belangeloos op ten bate van De Piek. Wethouder Rens Reijnierse verrichtte de ope ning in een show met hip hop band De Hobbyisten. Met de heropening probeert de nieu we Stichting Podium De Piek Vlissingen de uitvoering moge lijk te maken van het gemeen teraadsbesluit om De Piek opnieuw voor een jaar open te houden, in afwachting van na der onderzoek van de moge lijkheden tot instandhouding. De wethouder roemde de inzet van de vrijwilligersorganisatie en zei die alle kans te willen geven De Piek open te houden, ook na 1 september volgend jaar. De financiële situatie van de gemeente Vlissingen in acht nemend probeert De Piek als stichting een organisatie op te bouwen die volledig uit vrij willigers bestaat, maar sterk genoeg is om het podium zo professioneel mogelijk, en met zo laag mogelijke kosten te ex ploiteren. Enerzijds streven we naar het voortbestaan van De Piek als kleinschalig, intiem, en laagdrempelig podium voor (pop)muziek en ook andere ar tistieke uitingen, zodanig dat er een verbindende invloed van uitgaat in maatschappe lijk en cultureel Vlissingen. An derzijds willen we van De Piek vooral ook een podium maken waar nieuwe generaties hun muzikale en artistieke talen ten kunnen ontwikkelen en ontplooien. MELISKERKE - Donderdag 22 november om 19.30 uur is Rosita Steenbeek in Boekhandel De Boeken molen aan de Molenweg 1 in Meliskerke naar aanlei ding van haar nieuwste boek 'Wie is mijn naaste?' Ze heeft verschillende weken op Lampedusa, Si cilië en Libanon in vluch telingenkampen ge woond om het leven van bootvluchtelingen mee te maken en hun verhalen te horen. Het publiek kan vragen stellen waarna signeren mogelijk is. Philharmonie Zuid-Nederland. FOTO: Simon van Boxtel VUSSINGEN - In de Sint Ja- cobskerk aan de Oude Markt 2 in Vlissingen geeft Philharmo nie Zuid-Nederland op vrijdag 30 november om 20.00 uur een concert onder leiding van Mario Brunello met Hannes Minnaar op de piano.Voorver koop in De Drukkerij in Mid delburg, het Spui in Vlissingen, via 0118-886800 (maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 14.00 uur) of via www.muziek- podiumzeeland.nl VLISSINGEN - Vind je het leuk om een keer mee te helpen bij een kledingverkoop van Kledingbank Zeeland? In de feestmaand december opent de Kledingbank een pop-up store in Vlissingen. Daar zul len we naast ons gebruikelij ke assortiment van dames-, heren- en kinderkleding ook feestkleding verkopen. Om de verkoop goed te laten ver lopen hebben we hulp nodig bij: de paskamers, het inhan- gen van nieuwe voorraad, het netjes houden van de winkel en het bemannen van de kassa. De openingstijden zijn 13,14 en 15 december van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Opgeven via Ide- dingbankzeelandsc@gmail. com of 0118-227310, vraag dan naar Marisca. Vierhandig pianospel in Ter VLISSINGEN - Zaterdag 24 no vember om 14.00 uur treedt de Quatre-mainsgroep Zeel and op in 't Speelhuus van Ter Reede in Vlissingen. Vierhan dig pianospel van enthousiaste pianisten. Zij brengen een ge varieerd programma. Toegang is gratis. Meer informatie op www.quatremainsgroepen.nl MIDDELBURG - De Volks universiteit organiseert in sa menwerking met het Zeeuws Archief op vrijdagmiddag 23 november een cursus met als thema: Slim zoeken naar voor ouders - Zeeuwen gezocht en andere websites. Via uw ei gen computer kunt u met be hulp van internet al redelijk snel een begin maken met het zoeken naar uw voorouders. Ook het Zeeuws Archief heeft al veel bronnen gedigitali seerd en via internet beschik baar gesteld. Archivaris Leo Hollestelle is zeer deskundig op het gebied van digitale ge nealogische bestanden. Hij laat u tijdens de cursus zien hoe u op een slimme manier effectief en efficiënt kunt zoeken naar gegevens over voorouders. De cursus vindt plaats op vrijdag middag 23 november van 14.00 tot 16.00 uur in het Zeeuws Ar chief. U kunt nog aanmelden. 0 www.volksuniversiteit- zeeland.nl/archief

de Faam | 2018 | | pagina 7