'Met geduld, hoop en liefde kun je veel bereiken' Black Friday krijgt vaste voet aan grond f>— WOENSDAG 21 NOVEMBER 2018 - Olijfolie "IK KOOP NOOIT IETS IN EN IK MAAK ALLES ZELF" Super koopjesdag WINKELS PAKKEN FLINK UIT MET STERK AFGEPRIJSDE ARTIKELEN HiTiL2^ylTELIER OIWJ iw/™Cö *"*0 IOl>? ^Bier BAi-S/ '"UH.VIIIV""! blauwe druivenchutney voor het kaasplankje van de KLM in de businessdass. Primeur Mari-Anne is de enige vrou welijke Azijnmeester in Neder land. Daarnaast is zij de enige in Nederland die zelf balsami- co maakt. "De Vlierbesbalsa- mico en de Bierbalsamico zijn de nieuwste producten. Ik koop bij 'Slot Oostende in Goes het Russisch Stout bier in. Hier maak ik heerlijke balsamico van, te gebruiken bij meerdere gerechten." Benieuwd naar de balsamico? Deze is nu verkrijgbaar aan de Nieuwe Burg 8. BENODIGDHEDEN: - 2 grote sappige entrecotes - Verse kruiden - Roomboter, - Knoflook - Grote tak kerstomaatjes - Bierbalsamico - Russion Stout Bier - Zuurdesembrood - Peper en zout RECEPT: Leg een klontje boteren olijfolie op de grillplaat. Het gekruide vlees aan beiden zijden bruin bakken. Leg de kerstomaatjes en de knoflooktenen met hun kontje op de grillplaat en be sprenkel ze met wat olijfolie, zwarte peper, gerookt zout en een klein beetje geperste knoflook Snijd het brood in dikke plakken en besprenkel ze met olijfolie, zwarte peper, thym, de gegrilde knoflook en twee zachte kerstomaatjes, leg het 5 minuten onder de grill. De entrecotes nog een minuut of 5 in aluminiumfolie laten na garen. Druppel als laatste de bierbalsamico over het bord en het stoere mannenvlees. Serveer met het brood en een mooi glas Russion Stout bier. Foto: Marit Jansen van Galen Ze is creatief, ruimdenkend en autodidact. Mari-Anne Roelse van 'Het Azijn Atelier' in Middelburg. Ze heeft een talent voor het maken van wijn, olijfolie, cider, azijn en mosterd. Wat ooit begon als een experiment is nu een passie met oneindige creativiteit. door Marit Jansen van Galen MIDDELBURG - In 1992 begon Mari-Anne met het maken van Appelcider. "Ik ben als kind al erg creatief geweest. Ik dacht toen; Appelcider maken, dat kan ik ook Toen het eenmaal klaar was vond ik het zo sme rig," lacht ze. Ze besloot om de cider in een vaatje te doen en onderin het keukenkastje te zetten. 'Toen ik eenmaal ging verhuizen moest ik iets met die Appelcider. Ik besloot het een beetje in een glas te gieten en een slokje te nemen. Dat bleek zo lekker te zijn. Het was Ap pelcider azijn met een bubbel geworden. Daar is eigenlijk alles mee begonnen," vertelt Mari-Anne trots. Ondertussen is het assortiment behoorlijk uitgebreid. "Alles Verschillende soorten en smaken azijn. Lekker bij veel gerechten. wat ik zie, daar wil ik iets van maken. Ik probeer graag din gen uit en denk vaak; The sky's the limit!" De producten die ze voor onder andere haar azijn gebruikt zijn allemaal bio logisch. "Ik pluk en raap een groot deel zelf. Noten, vruchten noem maar op. Ik koop nooit iets in en ik maak alles zelf. Al les van het product wordt ge bruikt, ik gooi bijna niks weg. Zo zie je dat je met geduld, hoop en liefde veel kunt berei ken." Zelfs zoveel dat haar pro ducten internationaal worden gebruikt. Denk hierbij aan de Voor en tijdens de feestdagen wordt er door consumenten flink in de buidel getast. Was het in het verleden nog het sin terklaasfeest dat de aftrap vormde voor feestinkopen, de af gelopen jaren is het stokje overgenomen door Black Friday, een fenomeen uit de Verenigde Staten waar het sinds jaar en dag dé topdag is qua winkelomzet. Ook in Nederland wint Black Friday aan terrein. In het kort gezegd: haal het meeste uitje budget. Thanksgiving Black Friday vindt plaats op vrijdag 23 november en is on losmakelijk verbonden met Thanksgiving, in de VS een na tionale feestdag die wordt ge vierd op de vierde donderdag in november. Van oorsprong is het een oogstfeest dat te rugvoert op de Pilgrim Fathers, de eerste kolonisten die in de VS voet aan wal zetten. Samen eten en drinken met familie en vrienden staat centraal, net als de traditionele kalkoen die tijdens het feestmaal wordt geserveerd. Omdat veel werknemers de vrijdag na Thanksgiving een vrije dag nemen, maken veel mensen er een lang weekeind van, met de vrijdag als traditio nele winkeldag. Stormloop Tijdens Black Friday pakken winkels en winkelcentra flink uit met sterk afgeprijsde ar tikelen. Dat veroorzaakt een enonne toeloop van klanten die een buitenkansje niet wil len laten liggen. Mensen parkeren hun auto al dagen van te voren dicht bij de winkels zodat ze op de dag zelf niet al te ver met hun aan kopen hoeven te leuren. Niet zelden is er sprake van een enorme stormloop vanaf het moment dat winkels hun deu ren openen. leder jaar weer zijn er op de Amerikaanse tv beelden te zien van mensen die tijdens Black Friday onder de voet worden gelopen. Omzetcijfers Zo'n vaart zal het in ons land niet lopen. Maar Black Friday krijgt ook hier wel steeds meer vaste voet aan de grond. Dat ziet ook Detail Handel Neder land, belangenbehartiger van winkeliers. Hoewel het niet om de miljardenomzet uit de VS gaat, laat 'Zwarte Vrijdag' ook in ons land behoorlijke omzet cijfers noteren bij winkels en webshops. Een trend die ko mendejaren zal toenemen. Cyber Monday Een andere mogelijkheid om flinke kortingen te scoren biedt Cyber Monday, de maandag na Black Friday, waar met name online wordt gestunt met ac ties. In de praktijk betekent dit dat koopjesjagers meestal niet tot maandag hoeven te wach ten, maar ook op zaterdag en zondag hun slag kunnen slaan. Singles Day Ook nieuw in Nederland was dit jaar Singles Day, ook wel "Vrijgezellendag' genoemd. Dit is een van oorsprong Chinese feestdag. Op 11 november vie ren met name Chinese jonge ren 'Guanggun Jie' om te laten zien dat ze vrijgezel zijn. De da tum 11 november, of 11-11, is ge kozen vanwege de vier enen. De 1 wordt vooral gezien als symbool voor het alleen zijn. Komende vrijdag (23 november) is het Black Friday. Koopjesjagers kunnen dan hun hart ophalen.

de Faam | 2018 | | pagina 25