O Veerse geschiedenis van vrouwen Hugo de Groot Hidde geeft les op een Fiji-eiland Optimistisch theatercollege 50 Meer Zeeuw dan ooit De Faam WOENSDAG 21 NOVEMBER 2018 WERELDZEEUWEN ZEELANDTHEATERS Enkele maanden geleden heeft Hidde uit Zierikzee tijdelijk het Zeeuwse verlaten om vrijwilligerswerk te gaan doen in ontwikkelingslanden. YANUYA - "Afgelopen school jaar ben ik geslaagd voor mij vwo diploma", steekt hij van wal. "Ik houd erg van reizen en wilde daarom mijn studie in het buitenland gaan doen. Er staan nu drie aanmeldingen open op universiteiten in Mel bourne, Sydney en Brisbane, maar door het verschil in zo mer en winter begint het eer ste semester in Australië pas in februari. In de tussentijd wil de ik mij graag inzetten voor mensen die het minder heb ben dan wij." Eilandengroep Hidde vond via de organisatie Involvement Volunteers In ternational een programma Een prachtig meisje uit de peuterschool op het eiland. om les te geven op een ba sisschool in Fiji, een eilanden groep op het zuidelijk halfrond. "De naam van het eiland waar ik woon is Yanuya. Het is een klein eiland waar ongeveer zeshonderd mensen wonen." Paradijs Bij de toeristen staan de Fiji-ei- landen vooral bekend om haar schoonheid en heerlijke kli maat. "Het hele jaar is het gemiddeld 28 graden", weet Hidde te vertellen. "Overal zijn resorts te vinden vanwege de prachtige witte stranden en de heldere blauwe zee. Maar dit is maar een klein deel van het land. De lokale bevolking leeft in armoede. Zelfs als mensen een baan hebben, is het salaris minimaal. In deze bijzondere cultuur leven de rijke vakan tiegangers naast de straatarme lokale bevolking." Geen stromend water Op de school waar Hidde werkt, wordt de elektriciteit opgewerkt door middel van zonnepanelen. "Er is geen stromend water, dus er wor den grote watertanks naar het eiland gebracht. De school mag niet openen als er geen water beschikbaar is dus ze zijn erg afhankelijk van regen of de importeerde watertanks. We douchen met behulp van een bak koud water en nemen de shampoo mee in de zee. Maar van alle landen die heb ik be zocht kan ik gerust zeggen dat de bevolking in Fiji de meeste vriendelijke bevolking is. 'Sha ring is caring' is de motto en de hele familie kijkt om naar elkaar. Als ik 's ochtends een rondje door het dorp loop, krijg ik al tien verschillende uitnodi gingen om te komen ontbijten. Binnenlopen bij de buren zon der te vragen is de normaalste zaak van de wereld en er zal al tijd eten klaarstaan voor ieder een die binnenkomt. Helaas zal ik het land moeten verlaten om alle papieren klaar te maken voor de universiteit in Austra lië. Gelukkig zijn de vliegtickets tussen Fiji en Australië een stuk goedkoper en zal ik dan ook zeker terugkomen." "Ik voel mij op dit moment eigenlijk meer Zeeuw dan toen ik nog in Zierikzee woonde", merkt Hidde op. "Dat komt denk ik voort uit het feit dat je pas iets gaat missen als je het niet meer hebt. In eerste instantie zou ik zeggen dat ik vooral mijn warme douche mis in de ochtend. Als ik verder ga nadenken wat ik specifiek mis in Zeeland, is dat vooral het gemak om alles snel te bereiken. In Zierikzee woon ik op zo'n drie minuten op loopafstand van de super markt. Als ik in Fiji bood schappen wil doen, stap ik in een kleine vissersboot en doorkruis ik een uur lang de zee met golven die qua hoogte vergelijkbaar zijn met de golven op een ruige dag op Noordzee. Helemaal doorweekt bereik ik het hoofdeiland om vervolgens mijn boodschappen te doen en weer de zee op te gaan in de hoop dat alles dan wel droog blijft Desondanks voel ik mij ontzettend thuis in deze prachtige en gezel lige cultuur waardoor mijn Zeeuwse achtergrond toch wat meer naar de achter grond schuift." Charles Groenhuijsen, foto: Sjaak Ramakers MIDDELBURG - Journalist, Amerika-kenner, spreker en schrijver Charles Groenhuij sen bespreekt in zijn theater college Optimisten hebben de hele wereld waarom hij zo optimistisch naar de we reld kijkt. En maakt er muziek bij! Nooit waren we veiliger, ge zonder, rijker en beter opge leid. Vrouwen bereikten in de laatste 100 jaar meer dan in de 100.000 jaar daarvoor. De jeugd van nu is de best geïn formeerde generatie ooit. We behoren tot de gelukkigste landen ter wereld! Er is voor al goed nieuws. Vanavond bespreekt Charles hoe dat komt. Niet als correspondent of als commentator. Gewoon als Charles. Met gitaar. Wie weet lukt het hem om u tijdens zijn vrolijke voorstel ling aan het denken te zetten. Optimisten bereiken meer dan pessimisten. Toch? Charles Groenhuijsen was jarenlang correspon dent in Amerika voor het NOS-journaal. Tegenwoordig werkt hij als journalist, spreker en televi siemaker in de VS en in Ne derland. Hij publiceerde een aantal boeken, waaronder Amerikanen zijn niet gek dat uitgroeide tot een bestseller en recent Optimisten hebben de hele wereld. donderdag 22 november 20.00 uur Schouwburg Middelburg www.zeelandtheaters.nl "Op de hoek van de kade blijft ze staan en kijkt uit over het Veerse Gat. Ze is niet van zichzelf. Niet meer. Ze is Maria van Reigersberch, dochter van de burgemeester van Veere." VEERE - Dit is een quote uit het boek boek Maria van Su zanne Wouda, dat uitkwam bij uitgeverij Ambo-Anthos. Het verhaal gaat over de twee vrouwen die de ontsnapping van Hugo de Groot hebben be dacht en uitgevoerd. De vrouw van Hugo de Groot, Maria van Reigersberch, is een van de hoofdpersonen. Zij komt uit Veere en een groot deel van het boek speelt zich dan ook af tijdens haar jeugd in Veere. We volgen de jonge Maria en haar familie. Vooral Jonas van Rei gersberch komt veel voor, net zoals zijn Album Amicorum. Maar ook haar vader, de bur gemeester van Veere, wordt genoemd. Maria is daarnaast veel aan het water en bij het Veerse Gat te vinden, waar ze ook Hugo de Groot voor het eerst ontmoet. Ze is vaak te vinden bij de Campveerse Toren. Maar deze straten uit Veere komen ook voorbij: de Kaai, Breedstraat, Kerkstraat, Wagenaarstraat. Op een ge geven moment wisselt Maria brieven met Hugo de Groot Maria, ISBN 378 go 263 44817,20,gg euro. uit en ontmoeten ze elkaar vaker, nadat ze getrouwd zijn gaan ze naar Den Haag en gaat het verhaal verder tot en met de ontsnapping. Op het einde komt het verhaal weer even terug in Veere. De Maria van Reigersbergstraat in Veere is vernoemd naar Maria uit het boek. De Faam verloot dit boek on der de lezers. Mail ons via re- dactie.faam(S)persgroep.nl en wie weet is dit boek voor jou. Hidde kreeg een tour van een van de schoolkinderen over de bergen. Het grote veld op de achtergrond is de school. Hidde vond via de organisatie Involvement Volunteers International een programma om les te geven op een basisschool in Fiji, een eilandengroep op het zuidelijk halfrond.

de Faam | 2018 | | pagina 23