Het Onvergetelijk Museum brengt kunst tot leven Succesvolle actie Veere helpt elkaar Presentatie Art de Vos Lezing Rosita Steenbeek Presentatie boek Rombouts Studenten ontwerpen Markt van de Dansgroep Podiumtijd over Ysselsteyn Zing maar mee De Faam WOENSDAG 21 NOVEMBER 2018 BOEKEN KORT NIEUWS a Het Zeeuws Museum een gezellig en ontspannend uitje voor mensen met (beginnende) dementie en hun dierbaren. FOTO: Mieke Wijnen MIDDELBURG - Historicus Ait de Vos presenteert zijn boek 'Gordel van Geweld' op woens dag 21 november om 15.30 uur in boekhandel de Drvkkery. De Vos reconstrueert in dit boek een meeslepend familiever haal in het voormalige Neder- lands-lndië. Een jongeman uit Ede ontvlucht in 1932 de crisis in Nederland en wordt soldaat in Nederlands-lndie". Hij vindt daar zijn vrouw, wordt vader en neemt zich voor om 'uit muntend militair' te worden. Dan vallen in 1942 de Japan ners aan en stort het trotse Ko ninklijk Nederlandsch-lndisch Leger (KNIL) in. Het is het begin van een chaotische, geweldda dige periode waarin man en vrouw elkaar uit het oog ver liezen. Vader verricht dwan garbeid aan de Birmaspoorlijn, moeder en kinderen overle ven ternauwernood de Jap penkampen. Uiteindelijk, na veel omzwervingen, vindt een moeizame gezinshereniging plaats op het idyllische eiland Billiton. Maar de strijd gaat door: vader neemt deel aan het keiharde Nederlandse militaire antwoord op de Indonesische onafhankelijkheidsstrijd. Na de verloren koloniale oorlog keert het gezin omstreeks 1950 berooid terug naar Nederland, dat bepaald niet op hen zit te wachten. Via onderluitenant Henk Navest, infanterist bij het koloniale KNIL, en zijn vrouw Trijntje met hun kinderen Ab en Ceel, krijgt de lezer een in kijkje in een bewogen leven. Vrijkaartjes zijn verkrijgbaar aan de voorbalie van de Dr vkkery en via www.drukkerij- middelburg.nl MIDDELBURG - Rosita Steen- beek is vrijdag 23 november om 15.30 uur te gast in boek handel de Drvkkery. In een gevarieerd programma vertelt ze onder meer over haar laat ste boek Wie is mijn naaste?. Toegang is vrij. Gelieve aan te melden. Rosita Steenbeek vertelt tijdens haar lezing over verschillende boeken, waar onder Rome, Rose, een familie in oorlogstijd en vooral over haar laatste boek Wie is mijn naaste?, waarin ze verslag doet van haar reizen naar Libanon, Sicilië, en Lampedusa. Steen beek bezocht voor haar laat ste boek onder meer Tyrus en Sidon, de Bekaavallei maar lo geerde ook in een vluchtelin genkamp vlakbij de Syrische grens en in een opvang voor alleenreizende minderjarigen. Ze geeft vluchtelingen een ge zicht, toont hen niet alleen in hun kwetsbaarheid maar ook in hun kracht en laat ons bo vendien kennismaken met zeer bijzondere hulpverleners. Er kunnen vragen worden gesteld en er is ruimte voor discussie. Vrijkaarten zijn ver krijgbaar in de Drvkkery en via www.drukkerijmiddelburg.nl VLISSINGEN - Josephine Rom- bouts presenteert op 25 no vember om 1430 uur haar boek bij Boekhandel 't Spui, Oude Markt 5 in Vlissingen. Als Josephine Rombouts met haar gezin aan de Schotse west kust gaat wonen, grijpt ze de kans om housekeeper te wor den op het plaatselijke kasteel met beide handen aan. Zon der enige kennis van huishou ding of de Britse elite probeert ze zich staande te houden in haar nieuwe omgeving, waar ze te maken krijgt met Engel se landeigenaren, Franse koks. Schotse onafhankelijkheid, dakdekkers, spoken, etiquet te en tradities. Met humor en scherpe observaties beschrijft Rombouts een microcultuur waarvan het bijna onvoorstel baar is dat die tegenwoordig nog bestaat. Tafeldekken met een meetlat, de strenge regels voor het dragen van tweed - ze verbaast zich vaak, maar leert heel snel. De verlaten, ruige natuur van Schotland vormt het fraaie decor van haar belevenissen. MIDDELBURG - Op vrijdag middag 7 december houdt het Zeeuws Museum een gezel lig en ontspannend uitje voor mensen met (beginnende) dementie en hun dierbaren. U bekijkt in een kleine groep een aantal collectiestukken waar over u met elkaar in gesprek gaat. Door verhalen, herinne ringen, associaties en ideeën te delen, brengt u met elkaar de (Zeeuwse) kunstwerken tot leven. De speciaal hiervoor ge trainde rondleider helpt u op weg met vragen en creatieve opdrachten. Op 7 december is het thema Winter. Uit onder zoek blijkt dat deze rondleiding niet alleen leidt tot een verbe tering van de kwaliteit van leven van mensen met demen tie, maar dat het ook positieve effecten heeft voor mantelzor- gers en de relatie tussen hen beiden. Om 1400 uur ontvan gen we u met een gratis kopje koffie of thee in het Museum café. De rondleiding start om 1430 uur en duurt ongeveer een uur. Deelname aan de rondleiding is gratis. U betaalt alleen entree a 9,50 euro per persoon. Met Museumkaart heeft u vijftig procent korting. Het museum is rolstoeltoe gankelijk, heeft een lift en in de zalen staan stoelen. Vanaf vijf personen kunt u ook op af spraak een rondleiding boeken van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Meer informatie en reserveren via rondleidingen@zeeuwsmuse- um.nl of 0118 653000. De Commissie Welzijn van Veere kijkt terug op de succesvolle actie: 'Veere helpt elkaar', waarbij in de maanden september en oktober alle inwoners van de stad Veere bezocht werden door vrijwilligers. In het museumcafé van het Polderhuis wordt gesproken over de Duitse militaire begraafplaats Ysselsteyn. VEERE - Zij kregen een kaart die voor het raam geplaatst kon worden om aan te ge ven dat men bereidt is hulp te bieden en ook te aanvaarden. Tevens werd de Vrijwillige Bu renhulp onder de aandacht ge bracht. Op de kaart is zichtbaar gemaakt welke wegen er be handeld kunnen worden wan neer je hulp nodig hebt. De vrijwilligers van 'Veere helpt elkaar' hebben veel positieve reacties gekregen van inwo ners, er ontstonden mooie en leuke gesprekken en mensen die nog niet van Burenhulp af wisten werden geïnformeerd over de mogelijkheden. Heeft u zelf een vraag omtrent Bu renhulp, neem dan contact op met de vrijwillig Buren hulp Coördinator van Veere, Els Breel via 06-12643216. Voor meer algemene vragen over Welzijn en Zorg kunt u con tact opnemen met Stichting Welzijn Veere, op nummer: 0118-583687. Mocht u de kaart niet gekregen hebben, of meer kaarten willen, deze zijn op te halen bij de Huisarts. www.welzijnveere.nl AAGTEKERKE - Derde jaars studenten van de niveau 4 BOL-opleiding Bouwkunde van Scal- da in Vlissingen gaan de nieuwe multifunctionele accommodatie in Aag- tekerke ontwerpen. Dit doen zij in het kader van de jaarlijks terugkerende ontwerpwedstrijd: SLIM- Circulair. De gemeen te Veere is voornemens het ontwerp te gebrui ken voor de bouw van de nieuwe accommodatie. Op dinsdag 13 november heeft de kick-off van het project plaats gevonden bij Scalda in Vlissingen. Het pand van de school en het kinderdagverblijf staan leeg. Verenigings gebouw Amicitia kan wel een opfrisbeurt gebruiken. Voorop bij de herontwik keling staat het huidige en toekomstige gebruik van de voorzieningen waarbij zoveel mogelijk functies en gebruikers worden ge combineerd. In juni 2019 is de finale. Dan kiest de jury onder leiding van Ruud Koomstra het beste ont werp, gevolgd door de pu blieksprijs voor het meest aansprekende ontwerp. VLISSINGEN - Op zaterdag 24 november organiseert Dans groep Vlissingen Internatio naal weer een geweldige rommelmarkt waar voor iedereen wel iets te vin den is. Van 09.00 tot 13.00 uur is iedereen van harte welkom in de danszaal in Het Bolwerk, Lindeijerlaan 8 in Vlissingen. Dit is naast de kerk in het win kelcentrum Papegaaienburg. www.dansgroepvlissin- geninternationaal.nl WESTKAPELLE - Op zaterdag 24 november om 13.30 uur is er wederom podiumtijd in het museumcafé van het Polder huis. Het onderwerp van deze keer is de Duitse militaire be graafplaats Ysselsteyn. Yssel steyn is de grootste militaire begraafplaats in Nederland. Meer dan 31.000 Duitse sol daten liggen er. Hans Sakkers uit Koudekerke vertelt in zijn nieuwste boek de pijnlijke ge schiedenis van het kerkhof. Op het kerkhof werden vanaf 1946 alle in de Tweede Wereldoor log in Nederland gesneuvelde Duitsers van een graf voor zien. Meer dan 31.000. Ook in België, Frankrijk en andere West-Europese landen waren grafvelden voor Duitse mili tairen. Die werden meest in de loop van de jaren vijftig van de vorige eeuw aan Duitsland overgedragen. Met het kerk hof in Ysselsteyn gebeurde dat pas in 1976. Waarom dat het zo lang duurde zal Hans Sak kers in de presentie toe lich ten evenals zijn onderzoek, dit wordt ondersteund met foto's en documenten. Na afloop is er ook gelegenheid om het boek 'Duitse militaire begraafplaats Ysselsteyn' aan te schaffen. 0 www. pol derhui swestka- pelle.nl WESTKAPELLE - Donderdag 22 november om 19.30 uur is er Bij de Koster (van het jeugd- gebouw) weer een 'zing maar mee' zangavond. Oude en nieuwere versjes zullen ten ge hore gebracht worden waarbij de bezoekers de tekst ook mee kunnen zingen doordat er boe ken uitgedeeld worden met de liedteksten. Één van de vers jes die gezongen gaat worden is de Willem II. Een alom be kend nummer in Westkapel- le wat naast de zangavonden ook tijdens de kermis door de gaaischieters en de aanwezi ge Wasschappelaars luidkeels ten gehore wordt gebracht. Lijkt het je leuk om ook een keer een zangavond onder Wasschappelaars mee te ma ken?! ledereen is welkom van af 19:00 uur 'bij de Koster' in Westkapelle. www.pgwestkapelle.nl Veere helpt elkaar Op de kaart is zichtbaar gemaakt welke wegen er behandeld kunnen worden wanneer je hulp nodig hebt.

de Faam | 2018 | | pagina 17