Museum Scheldewerf Burgemeester opent Hofje onder den Toren De honderdste vrijwilliger Spreken in het openbaar In tijden van me-too Taizéviering Wegwijs in de archieven Meesters in de Fotografie Veere door eeuwen heen Voor- en familienamen Winterfair De Faam WOENSDAG 7 NOVEMBER 2018 KORT NIEUWS KORT NIEUWS Op zondagavond v november zal er weer een Taizéviering plaatsvin den in de SintJacobskerk te Wissingen. VLISSINGEN - Vorige week ontving museum Scheldewerf de tweedui zendste bezoeker van dit seizoen: familie Willemse uit Oost-Souburg. Vooral het groeiend aantal groeps rondleidingen, uitbreiding van de openingstijden, de extra Monumentendag en de tentoonstelling over de Rotterdamsche Lloyd speel de daarbij een rol. Inmiddels zijn de deuren gesloten voor het publiek. In de kerstva kantie hoopt het museum weer open te zijn. MIDDELBURG - Op 10 novem ber 2018 om 10.30 uur opent burgemeester H.M. Bergmann de inloop in het Hofje onder den Toren op de hoek Wal- plein/Walgang (tegenover de Abdijkerken). De inloop is een nieuw initiatief en bedoeld als open en gastvrije ontmoe- MIDDELBURG - Binnenkort gaat de cursus 'Spreken in het openbaar' van start. Bent u be stuurslid, examenkandidaat, ondernemer, manager of po liticus? Of wilt u speechen op de bruiloft van uw dochter? Wat u ook beweegt, in deze cursus overwint u uw schroom om voor een groep te spreken. In acht bijeenkomsten leert u ontspannen maar overtuigend tingsplek voor iedereen die even ergens wil zitten en on der het genot van een kop kof fie een praatje wil maken of een spelletje wil spelen. Elke donderdag van 11.00 tot 16.00 uur en elke zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur staan de deuren van het Hofje open. in het openbaar te spreken. Op de slotavond houdt u een toe spraak van 5 minuten, staand voor de groep zonder papier of hulpmiddelen. De cursus gaat op maandag 19 novem ber van start en wordt gege ven van 19.30 tot 21.30 uur in de ZB| Planbureau Zeeland aan de Kousteensedijk 7 in Middel burg Opgeven kan via www. volksuniversiteitzeeland.nl MIDDELBURG - Is er een revival van waarden en nonnen nodig om te overleven? Is met het te ruglopen van de religi euze verbondenheid, ook met de moraal afgelopen? Vraagt een andere tijd ook een andere moraal? De digitalisering en de technologische evoluties roepen nieuwe, ethische vragen op. Wat is eigen lijk ethiek (moraal)? Welke normen leggen we op aan ons persoonlijk handelen, aan het omgaan met el kaar, aan de samenleving? ZVU verzorgt een cursus waarbij de deelnemers in zes sessies een aantal ethische vragen inventa riseren die persoonlijke en maatschappelijke im plicaties hebben. We ver houden ze met de context van onze tijd met de vraag of ethiek van alle tijden is. De cursus gaat op donder dagochtend 15 november, bij voldoende deelnemers, van start in de ZB| Planbu reau en Bibliotheek van Zeeland aan de Kousteen- sedijk 7 in Middelburg. Meer informatie via 0118- 634800 of www.volksuni- versiteitzeeland.nl VLISSINGEN - Op zondag avond 11 november zal er weer een Taizéviering plaatsvinden in de Sint Jacobskerk te Vlis- singen. Deze viering begint om 17.00 uur en zal ongeveer drie kwartier duren. Dit is de tweede Taizéviering van dit jaar in deze kerk. De bijeen komst heeft een open karak ter en iedereen mag komen meevieren. De Taizévieringen kenmerken zich door stilte, Bij bellezing, muziek, gebed; dit alles in een sobere vorm. Deze bijeenkomsten zijn geïnspi reerd op de vieringen zoals die plaatsvinden in de oecume nische kloostergemeenschap van Taizé in het zuiden van Frankrijk, al jaren een inspira tiebron voor jong en oud. De Taizégemeenschap werd na de Tweede Wereldoorlog opgezet als een protestantse klooster gemeenschap. In deze samen komst word gezongen uit de Taizébundels; liederen met een internationaal karakter. Marjo Schillings (zang), Jos Vogel (pi ano) en diverse andere musici verlenen medewerking. MIDDELBURG - De Volksuni- versiteit organiseert in sa menwerking met het Zeeuws Archief op vrijdag 16 november MIDDELBURG - Van wie kun je beter foto's leren maken, dan van de grote meesters in de fotografie? In zes avonden la ten we ons inspireren door de werkwijze en stijl van verschil lende topfotografen. Per avond wordt er een thema besproken zoals landschap, architectuur portretten en straatfotogra fie. Ben je op zoek naar een nieuwe uitdaging? Of naar de kunstzinnige kant van de fo tografie? Tijdens deze cursus ligt de nadruk op de inhoud, zeggingskracht en beeldtaal. Je krijgt individuele begelei ding. De opdrachten zijn naar eigen inzicht in te vullen. Af hankelijk van je ervaringen en de mogelijkheden van je fotoapparatuur. Deze cursus wordt verzorgd door fotoate lier Karin den Boer. De cursus start op 22 november in Mid delburg. Meer informatie op www.karindenboer.nl of via 06 29441561. VEERE - De Stichting Veere bestaat al meer dan zeventig jaar en heeft als doel het her stel, het behoud en de verbe tering van haar stadsschoon. Op donderdag 8 november verzorgt de stichting een le- een interessante cursus met als thema: Wegwijs in archie ven-Handel. In archieven is veel over handel te vinden. In de middeleeuwen floreerde de handel in wijn, wol en laken. In de zeventiende eeuw, die later de Gouden Eeuw werd ge noemd, speelden drie handels compagnieën een belangrijke rol: de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC), de West-In dische Compagnie (WIC) en de Middelburgse Commercie Compagnie (MCC). Wat kun je over handel in archieven vin den? Archivaris Toon Franken is specialist op het gebied van handel. Hij maakt met u een handelsreis door de archieven. Uit elke periode zijn documen ten en afbeeldingen te vinden die met elkaar een mooi over zicht geven van de handel van 1500 tot 1800. De cursus vindt zing met als onderwerp 'Vee- re door de eeuwen heen' in de beeldenzaal van de Schotse huizen (Museum Veere). Deze inleiding wordt gegeven door twee Walcherse archeologen: drs. B. Meylink en drs. B. Sil- kens. Donateurs en gasten zijn uitgenodigd om vanaf 19.30 uur aanwezig te zijn. Er zijn voor historisch geïnteresseer den nog een aantal plaatsen beschikbaar. Aanmelden via email: stichtingveere@gmail. com MIDDELBURG - Op dinsdag 6 november kunt u bij de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) in Middelburg de le zing 'Vreemde voor- en fami lienamen' bijwonen. De lezing maakt deel uit van de lezin gencyclus 'Sporen van elders'. Jeanine Dekker en Veronique De Tier nemen u mee in het verleden maar kijken ook naar het heden. Welke namen zijn typisch Zeeuws? Of zijn na men nooit specifiek voor een bepaalde regio? Elk kind krijgt bij de geboorte een naam. Dat is al eeuwen zo. Hoe zijn voor namen ontstaan? En welke namen geven ouders tegen woordig aan hun kinderen? Zien we nog sporen van het verleden in de huidige naam geving? Zijn Zeeuwen tradi- plaats op vrijdagmiddag 16 no vember in het Zeeuws Archief. Voor meer informatie kijkt u op www.volksuniversiteitzeel- and.nl/archief. MIDDELBURG - Zaterdag 10 november organiseren stich ting Griffioen De Wijk en Hof't Seijs van Zorgstroom een win terfair. Van 10.00 tot 16.00 uur zijn er kramen in en rond Hof 't Seijs, Griffioenstraat, Middel burg, met allerlei koopwaar, zoals glazen en keramieken sieraden, windlichten, hand- werkspullen, zelfgemaakte jams en nog veel meer heb bedingetjes. Op een draaibank worden houtfiguren gemaakt, er worden babbelaars gebak ken en er worden friet en olie bollen verkocht. tioneel in hun naamgeving of lopen ze vooruit op de rest van Nederland? Dit en nog veel meer komt u te weten over Zeeuwse en niet-Zeeuwse voornamen. Familienamen en voornamen hebben meer ge meen dan u beseft. De oudste familienamen waren immers voornamen. Waarom is dat nu niet meer zo? Er zijn nog sporen van, zoals in de namen Jobse, Adriaanse, Wisse enzovoort. Zijn er typische Zeeuwse fami lienamen of komen de meeste familienamen van elders? Is er ook dialect te ontdekken in fa milienamen? En wat te denken over gekke combinaties van voor- en familienaam? Locatie en kosten De lezing vindt plaats bij de SCEZ, Looierssingel 2 in Mid delburg van 1430 tot 16.30 uur. Inloop met koffie/thee vanaf 14.15 uur. Wie enkel deze lezing wil volgen, betaalt 10 euro. Het is ook mogelijk om meerdere lezingen te volgen. Meer informatie De lezingencyclus 'Sporen van elders' (tien lezingen) loopt vanaf 2 oktober 2018 tot en met 23 april 2019 op dinsdagmidda gen (ongeveer driewekelijks) van 14.30 tot 16.30 uur; inloop vanaf 1415 uur. Meer infomiatie op www. scez.n^lezingenreeks-sporen- vanelders. VEERE - Op woensdag 31 oktober maakte burge meester van Veere, de heer RJ. van der Zwaag, de honderdste vrijwilliger van Stichting Feest van Herkenning bekend. Met een grote bos bloemen wenste hij mevrouw M. van de Zande uit Zierikzee veel plezier met deze nieuwe uit daging. "Ik heb er veel zin in" aldus de kersverse en blij verraste vrijwilligster. Stichting Feest van Herkenning organiseert bijeenkomsten waarbij het delen van herinneringen centraal staat. Dit gebeurt aan de hand van themakoffers: verza melingen van attributen, veelal afkomstig uit Zeeuwse musea, die verwijzen naar een be paald thema of tijdsperiode. Er is keus uit di verse onderwerpen zoals landbouw, school, streekdracht, huishouding, visserij, het Oran jehuis, vrije tijd, de 'winkel van Sinkel' en nog veel meer. Vrijwilligers presenteren de voor werpen en gaan met de aanwezigen hierover Burgemeester Van der Zwaag feliciteert mevrouw Van de Zande als honderdste vrijwilliger. in gesprek bij een gezellig kopje koffie of thee. Onder de naam 'Feest van Muziek' worden ook muziek- en zangbijeenkomsten georganiseerd. Nieuwsgierig geworden? Kijk op www.feest- vanherkenning.info voor meer informatie. De inloop is een nieuw initiatief en bedoeld als open en gastvrije ontmoetingsplek voor iedereen.

de Faam | 2018 | | pagina 33