0 wel heel voordelig" Burgemeester in veranderende tijden Eirn de buurt Nu 1 jaar voor €35 De leukste nieuwtjes en verhalen uitjouw stad Middelburgse Luiken WOENSDAG 31 OKTOBER 2018 De Faam O O indebuurt.nl TAAKVAN HET BESTUUR IS OM SERVICE TE VERLENEN. Praktische kijktips. Helder programma-overzicht. En volop ruimte voor bezinning en verwondering. Dat is NCRV-gids, hét blad voor wie verder kijkt. Interessant? Word dan nu abonnee en profiteer van 45% welkomstkorting. Bel 035-6726890 of ga naar ncrvgids.nl/krant Theo Rietveld In de afgelopen honderd jaar heeft Middelburg zestien bur gemeesters gehad. Vijf daarvan waren waarnemend burge meester. Pieter Dumon Tak (1915-1932) droeg het langst de ambtelijke keten: zeventien jaar. Middelburg kent vele bekende stadgenoten. Ik denk bijvoor beeld aan Johannes Goedaert, natuurhistoricus, entomoloog, illustrator en kunstschilder uit de 17e eeuw, Isaac Beeck- man, natuurkundige uit de 17e eeuw, Jacoba van de Perre-van den Brande, oprichtster en voorzitster van het Natuurkun dig Genootschap der Dames (18e eeuw), Eduard Fokker, po liticus uit de 19e eeuw en Hans Laroes, journalist en tot 1 janu ari 2019 interim-hoofdredac teur bij KRO-NCRV. Markante Middelburgers. Hoort burge meester Johan de Widt in deze rij? In een extra editie van het H. Zeeuwsch Dagbladman woens dag 19 februari 1958 lezen de Middelburgers drie pagina's over hun nieuwe burgemees ter. Het duurt dan nog zeven maanden voordat de vacature wordt ingevuld. Na het vertrek naar Deventer van burgemees ter Bolkestein draagt wethou der Kögeler zeven maanden de ambtsketen voordat hij deze om de schouders van Johan de Widt hangt. Middelburg kent interes sante tijden: het drie-eilan denplan, de aaneenhechting van de voormalige eilanden Noord-Beveland, Walche ren en Zuid-Beveland, die in 1961 gereed komt en waaraan in 1958 nog volop wordt ge- Burgemeester Mr. Johan de Widt (r) en wethouder Kögeler (I) Bron: Zeeuws Archief, Historisch-Topografische Atlas Middelburg (HTAM), nr 1879I werkt; de industrie plannen in het Sloegebièd en de verande ring van sommige gemeente grenzen. En niet te vergeten de woningnood die in de pro vinciehoofdstad heerst. Het laatste is van alle tijden. Maar ook de belabberde financiële positie van de stad, ook al geen nieuws. Voor de niet sluiten de begroting van 1958 vraagt de gemeente een verhoging van de rijksbijdrage. Of ze die krijgen? Interim-burgemeester Kögeler wenst de nieuwe bur gemeester veel succes toe. In zijn eerste toespraak laat de Widt weten dat de weder opbouw vrijwel voltooid is. Verder vindt hij dat hij samen met ambtenaren en hoofden van dienst "service" moet ver lenen aan de stad: "Niet wat wij gisteren waren, maar wat wij morgen gezamenlijk zul len doen, verenigt ons tot een stad. In een goede sfeer en met respect voor eikaars inzicht de gemeente dienen in deze be langrijke en boeiende tijd", is de kop van één van de drie bladzijden van een speciale uitgave van de krant. Johan de Widt (1908, Apeldoorn), volgt de HBS en werkt bij de gemeente, ver trekt naar Nederlands-lndië en is daar bestuursambtenaar. In 1935 keert hij terug, trouwt met een studiegenote en wordt in 1941 burgemeester in Pekalon- gan. Na zijn gevangenschap door de Japanners keert hij na vier jaar terug naar Nederland. In 1946 wordt hij burgemees ter in het Overijsselse Avereest. In Middelburg duurt het op nieuw zeven maanden voor dat zijn opvolger aan het werk gaat: mr. Drijber. NCRV-gids Voor wie verder kijkt

de Faam | 2018 | | pagina 14