Hoe wordt jouw afscheid? Hoe wil jij het? Leg je wensen vast At j W 1 1 Begraven of cremeren, een groot feest of een ingetogen bijeenkomst, heavy metal of klassiek. Hoe ziet jouw uitvaart eruit? Bijna iedereen heeft er wel een idee over. HERMA (74) 'Ik wil graag in mijn trouwjurk worden ge cremeerd. Een witte gehaakte jurk met een roze zijden onderjurk. Mijn schoon moeder heeft 'm gemaakt, we zagen een plaatje in een tijdschrift en op basis daarvan is ze gaan haken. Het is een bij zondere creatie, de kleur van de onderjurk schijnt heel mooi door het haakwerk heen. In 1969 ben ik erin getrouwd. Een paar jaar geleden heb ik de jurk nog aangehad op een feest, ik paste er nog in dus met eenijeetje geluk is dat bij mijn overlijden nog steeds zo. En anders moeten ze 'm maar een beetje openknippen aan de ach terkant.' DIEDERIK (23) 'Ik wil het liefst gecremeerd worden, tij dens mijn uitvaart moet het nummer He lives in you van Lebo M absoluüt worden gedraaid. Dat is een nummer uit de The Lion King dat me enorm aanspreekt. Ik wil voor andere mensen altijd een voorbeeld zijn en dat nummer verwoordt dat gevoel precies. Na de plechtigheid wil ik geen knullige receptie met koffie en cake maar een goed dansfeest in een beachdub, iedereen mag hélemaal losgaan. Het is voor mij dan toch al klaar. Ga niet miepen dat ik dood ben, maar feest omdat ik er ben geweest.' m £..3 1 W. - Mooi opgebaard In alle rust afscheid nemen van je dier bare, dat kan dankzij thanatopraxie. Deze lichte vorm van balseming - die sinds 2010 is toegestaan in Nederland - zorgt ervoor dat de overledene er on geveer tien dagen natuurlijker, 'minder dood', uitziet. Via een halsslagader wordt een licht getinte conserverende vloeistof ingespoten en ingemasseerd. Een groot voordeel van deze methode is dat de dode zonder koelinstallatie thuis kan worden opgebaard en niet koud aanvoelt. Thanotopraxie kost gemiddeld 500 euro. Aardig weetje: het huren van een koeling kost ongeveer evenveel. Bij een uitvaart komt heel wat kijken. De meeste mensen hebben wel een idee hoe ze het willen, maar als je het niet opschrijft moeten nabestaanden gissen. Drie slimme oplossingen. Draaiboek De meeste uitvaartondernemingen bieden de mogelijkheid om een laatstewensenformulier of uitvaart- wensenformulier te downloaden. Dit is een uitgebreide vragenlijst waarin alles aan bod komt. Ook zaken waar je misschien zelf niet aan gedacht had. Wie moet er gewaarschuwd worden bij je overlijden, wil je begraven of gecremeerd, op welke begraafplaats, in welke sfeer, wel of geen bloemen, welke muziek, welke sprekers? je vult de lijst in en vertelt je dierba ren waar ze deze kunnen vinden. Zo hebben zij straks een handig draai boek. Online wensenlijst Op de onafhankelijke website watik- wens.nl kun je al je wensen online invullen en daarna printen. De lijst kan eenvoudig worden aangepast als je bijvoorbeeld toch liever begraven dan gecremeerd wordt, of als er iets bij FERTI (60) 'Mijn uitvaart mag een mooi, ingetogen herinneringsmoment zijn. Na de crematie rustig verhalen of muziek delen en be schouwend terugblikken tijdens een maal tijd. Ik heb weieens uitvaarten bezocht waarbij de sfeer bij de naborrel jolig werd, heel ongemakkelijk en ongepast. Het leven vieren kan op andere momenten. Take me back van Van Morrisson moet wat mij betreft zeker een keer gedraaid wor den. En mijn as mag verstrooid onder een mooie lindeboom in de natuur. Of liever nog op Ibiza, waar ik. heb gewoond en nog veel kom. Voor eeuwig op dat eiland, een mooi idee.' moet. je kunt meerdere mensen lees- recht geven zodat ze jouw wensen kunnen inzien. Deze service kost een klein bedrag per jaar. Levensverhaal Afternote.com biedt een soortgelijke service maar dan een stuk uitgebrei der. Hier kun je niet alleen je wensen voor je uitvaart vastleggen, maar ook berichten achterlaten voor dierbaren en je eigen levensverhaal opschrijven. Alle informatie wordt levenslang be waard en na je overlijden overhandigd aan je nabestaanden. Deze service is gratis. ANITA (55): 'Begraven of cremeren, daar ben ik nog niet helemaal uit maar ik denk toch dat ik kies voor crematie. Ik zou willen dat de nabestaanden die het dichtst bij me staan, me vervolgens uitstrooien op mijn favo riete plek in de natuur. Daar maken ze dan maar een mooi samenzijn van. Ze moeten er wel voor op reis: en wel naar Chamonix in Frankrijk. Ik ben er vaak geweest, dat gebied is heel speciaal voor me. Ik wil graag op een mooie dag in het voorjaar uitgestrooid worden op een zonnige berg top. Met uitzicht op de Mont Blanc.' 1 Wêgê 1 i V iïu™*! - i iMn at? m •"N "*"f%l*-i y

de Faam | 2018 | | pagina 31