Ga groen! 1 De uitvaartverzekering, waar let je op? Als je duurzaam leeft, wil je niet dat je uitvaart tiet milieu belast. Een urn van aardappelzetmeel, een uitvaartmand, wikkelwade of rouwfiets: je afscheid maak je zo groen als je zelf wilt. Gedragen op takken Bij een begrafenis of crematie in een lijkwa de wordt de overledene gehuld in een grote lap van natuurlijk materiaal: katoen, linnen, wol of zijde. Het lichaam ligt op een opbaar- plank, gemaakt van planken of zelfs van takken van een hazelaar of andere stevige Verantwoord bosje De meeste mensen kiezen nog steeds voor standaard rouwwerken. Maar bloemen worden ook steeds vaker op een meer per soonlijke manier gebruikt. Een of enkele bloemen of takken van de favoriete plant of boom van de overledene, bijvoorbeeld, of een rouwwerk waarin een per soonlijk voorwerp is verwerkt. Kies om het 'groen' te houden 0 voor bloemen van dichtbij. Een jJT" zelfgemaakt boeket uit eigen tuin of pluktuin is een bijzonder afscheids geschenk. boom. Let wel: niet in alle crematoria is de technische installatie berekend op zulke materialen. 0 Ecologische kisten Steeds meer mensen kiezen voor een groene uitvaart. Er zijn tegenwoordig gelukkig tal van moge lijkheden voor een afscheid met een groen tintje. Ecologisch verantwoorde grafkisten en urnen worden gemaakt van duurzaam hout, zonder schadelijke fineerlaag en zon der spaanplaat, schroeven, plastic of synthe tische binnenbekleding. Staatsbosbeheer biedt uitvaartkisten en urnen van Hollands hout. Voor elke verkochte kist wordt een boom geplant. Je kunt ook kiezen voor uit vaartkisten van afbreekbaar bio-plastic of karton. Of wat te denken van een urn die is gemaakt van aardappelzetmeel en hout vezels? Bijzonder zijn ook grafmanden van wilgentenen of bananenblad. In de natuur Onder die lindeboom, of juist op een mooie open plek in het bos. Op verschil lende plekken in Nederland kun je je la ten begraven in een bos of park, zonder hekken en zonder opvallende grafmar kering. Op natuurbegraafplaatsen zijn meestal alleen organische grafmonu menten toegestaan. Je kunt er je eigen plekje uitzoeken. Het milieuvoordeel: de graven zijn ondiep, dus het natuurlijke afbraakproces gaat sneller. Zo'n groene laatste rustplaats kan ook voor nabe staanden een fijne troostplek zijn. Je wilt je nabestaanden niet met hoge kosten opzadelen. Een uit vaartverzekering biedt rust. Maar waar iet je op bij hët afsluiten? Bedenk bij het afsluiten van de verze kering om te beginnen welk bedragje aan je uitvaart wilt besteden. Een glo bale richtlijn: begraven kost ongeveer 8000 euro, cremeren is iets goedko per, ongeveer 6500 euro. Je kunt het natuurlijk zo gek maken als je wilt: een uitvaart met allerlei toeters en bellen komt al gauw op 15.000 euro. Als je het simpel houdt moet het luk ken met een derde van dat bedrag. Welke keuze heb je? De ene uitvaartverzekering is de an dere niet. Je kunt globaal kiezen uit drie soorten verzekeringen. Bij een kapitaalverzekering krijgen je nabestaanden een bedrag uitge keerd dat ze vrij mogen besteden. Het geld dat overblijft mogen ze houden. Komen ze tekort dan moeten ze bij betalen. Een naturaverzekering biedt bij overlijden een pakket aan diensten. Het grote voordeel van dit type verze kering is dat de uitvaart grotendeels is geregeld. Wees wel alert op meer kosten. Meestal dekt een naturaverze kering de kosten voor een standaard kist, het opbaren, een eigen graf, een sobere koffietafel en een beperkt aantal rouwkaarten. Een mooiere kist, extra volgauto's of een uitgebreid buffet betekent: bijbetalen. Een combinatie van natura en kapi taal kan ook. Hiermee verzeker je een pakket aan diensten maar is er ook een vrij besteedbaar bedrag. Jij - of je nabestaanden - hebben dan meer keuzevrijheid bij de invulling. Je kunt ook in een keer de premie betalen, door middel van een koop som. Op die manier zet je in een keer een bedrag opzij waarmee je nabe staanden de uitvaart kunnen regelen en betaal je dus geen maandelijkse premie. Dit is met name handig als je op latere leeftijd de verzekering wilt regelen. De addertjes onder het gras Voor een naturaverzekering betaaltje levehslang premie, bij overlijden wordt een vast bedrag uitgekeerd, ongeacht hoe lang je premie hebt betaald. De verzekering tussentijds opzeggen betekent: geld weg. Voor een kapitaal verzekering betaal je meestal tot je 80e of 85e. Hoe langer je wacht met het afsluiten van een verzekering, hoe hoger de premie. Logisch, want je betaalt over een kortere periode premies. Als je op 20-jarige leeftijd een verzekering af sluit betaal je 5 tot 9 euro per maand, op 40-jarige leeftijd is het 8-16 euro en op 60-jarige leeftijd liggen de kos ten tussen de 19 en 37 euro (bron: Nibud).

de Faam | 2018 | | pagina 30