'Je hebt kinderopvang sowieso nodig' m y t Cathalijne Dokman, De Maneblussertjes Middelburg Ria Jongejan, Het Kinderpaleis Bruinisse Chanta Cloodt, gastouderopvang Bijna Thuis Margreet Versluis, Koozie Middelburg De Faam WOENSDAG 24 OKTOBER 2018 Wat gaat er veranderen? ft 'BELANGRIJK DAT PRIJS EN KWALITEIT IN VERHOUDING ZIJN' -/ KINDERBIJSLAG OMHOOG IN 2019 t Mariska den Hartog Er is de afgelopen jaren heel wat op de kinderopvang afgeko men. En nog. Regelgeving wordt telkens aangescherpt en de kosten nemen daardoor meestal toe. Maar het feit dat ander zijds de toeslagen voor ouders ook omhoog gaan, is vaak on derbelicht in de media. Wat gaat er precies veranderen in 2019 en wordt het nu echt veel duurder? i. ZEELAND - Begin 2018 werd de Wet Innovatie en Kwaliteit Kinderopvang (IKK) ingevoerd. Deze wet is in het leven ge roepen om de kwaliteit en de toegankelijkheid van de kin deropvang in Nederland te verbeteren. De IKK omvat heel wat wijzigingen waar kinder opvangorganisaties aan moe ten voldoen. Zo geldt er onder andere het vaste-gezichtencri- terium (er moet minimaal één en maximaal drie vaste mede werkers) voor het kind zijn), heeft ieder kind een mentor en moet er op elk kindercen trum tijdens openingsuren een volwassene aanwezig zijn met een kinder-EHBO-certificaat. Vanaf 2019 gaat er nog een schepje bovenop. Dan moet er op ieder kindercentrum een HBO-geschoolde pedago gisch beleidsmedewerker in gezet worden. Die coacht de medewerkers bij de dagelijkse werkzaamheden. Daarnaast wordt de beroepskracht kin d ratio (bkr) gewijzigd. Die bkr bepaalt hoeveel kinderen er op één medewerker mogen zijn. De bkr voor baby's tot 1 jaar oud wordt in het nieuwe jaar bijgesteld van vier naar drie baby's op één pedagogisch medewerker. Voor de buiten schoolse opvang wordt de bkr iets verruimd van tien naar twaalf kinderen per pedago gisch medewerker. Door al die maatregelen, en vooral die in 2019 ingevoerd worden, is de verwachting dat kinderopvangorganisaties met hogere personeelskbsten te maken krijgen. Daarin zijn wel grote verschillen tussen kindercentra. Grote kinder opvangorganisaties kunnen dit beter opvangen dan klein schalige kindercentra. Bij die laatste zullen de personeels kosten in 2019 harder stijgen. De regering rekent erop dat de uurprijs voor kindervang gemiddeld met 0,57 stijgt. Daar staat tegenover dat de tegemoetkoming voor ou ders, de kinderopvangtoeslag, ook verhoogd wordt. Het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zegt daar over "Goede en toegankelijke kinderopvang maakt het voor ouders mogelijk om arbeid en zorg te combineren. De over heid vindt het belangrijk om ouders hierin verder te onder steunen. Daarom investeert ze 248 miljoen euro in de verho ging van de kinderopvangtoe slag. Verder gaat de maximum uurprijs omhoog, voor de dagopvang is deze vastgesteld op 8,02 per uur vanaf 1 janu ari 2019." Wat dat concreet betekent, heeft de Consumentenbond voor ouders op een rijtje ge zet. In hun rekenvoorbeeld gaan ze uit van 1 of meerdere kinderen die drie volle dagen naar de opvang gaan. Verdien je als ouders samen maximaal 114000 per jaar, dan krijg je in 2019 ruim 1000 extra toe slag per kind. Zit je qua inko men tussen de 90.000 en 105.000, dan heb je het meeste voordeel. De toeslag stijgt dan ruim 2000 per jaar. Ook voor gastouderopvang en buiten- Eris de afgelopen jaren heel wat op de kinderopvang afgekomen. En nog. Regelgeving wordt telkens aangescherpt en de kosten nemen "Op de opvang gaan ze om met leeftijdsgenootjes en kunnen ze hun sociale vaardigheden ontwikkelen."FOTO: PR schoolse opvang gaat de kin deropvangtoeslag omhoog. Het verschil is wel dat er voor gastouderopvang geen kos tenverhoging voor de gastou ders wordt verwacht. Weinig keuze Op dit moment zijn de nieu we tarieven nog niet bekend gemaakt door de meeste kin deropvangcentra en ook de proefberekening van de be lastingdienst kan dus nog niet gemaakt worden. Anne Bakker is moeder van twee zoontjes. De jongste gaat een dag in de week naar de opvang en de oudste gaat een middag naar de bso. Net als bij veel ouders leeft het onderwerp niet echt. "Ik ben er niet zo heel erg mee bezig, er verandert qua kos ten vaak niet zo veel, zeker als de toeslag ook mee omhoog gaat. Je hebt ook weinig keu ze, je hebt de opvang sowie so nodig. Die tien of twintig euro erbij maakt voor mij dan niet zo uit. En bovendien vind ik het ook belangrijk voor de ontwikkeling van de kinderen. Op de opvang gaan ze om met leeftijdsgenootjes en kunnen ze hun sociale vaardigheden ontwikkelen. Dat is toch an ders dan thuis. Er zijn absoluut meer aspecten dan alleen de kosten. Loopt het op den duur echt de spuigaten uit, dan zou ik misschien wel overwegen er minder voor te gaan werken." Annemarie Piepers neemt voor haar zoontje twee vaste dagen per week opvang af. Ook zij laat zich in die keuze niet leiden door de kosten. "Ik realiseer me dat wij als anderhalf-ver- dieners in een bevoorrechte positie zijn. Wij willen graag allebei werken, maar we wil len ook een gezin. Ik vind het vooral belangrijk dat prijs en kwaliteit in verhouding zijn. Als er tegenover de kosten stijging staat dat de kwaliteit vooruit gaat, sta ik er niet ne gatief tegenover. De opvang is toch een beetje mede-opvoe der, dan is het belangrijk dat het goed geregeld is." Naast de kinderopvangtoeslag gaat ook de kinderbijslag omhoog in 2019. De verwachting is dat er voor ieder kind tot 6 jaar 62 per jaar bij komt Voor kinderen tussen 6 en 12 jaar is dat 75 per jaar en voor kinderen van 12 tot 18 jaar is het 89 op jaarbasis. m. "Zeker met de bkr is het enorm lastig. Het vraagt veel extra personeel. We groeien als bedrijf oök, dus is het dubbelop. Ik denk dat vooral ouders met flexibele opvang het gaan merken, dat tarief zit boven de toe- slaggrens. Een tijd geleden kozen ouders vaker voor opvang door opa en oma. Het is afwachten of dat nu weer gaat gebeuren." "We hebben onze tarieven inmiddels bekend gemaakt. Dat doen we twee maanden van tevoren, zodat ouders de kans hebben om op te zeggen als ze wil len. We zijn vijf procent omhoog gegaan. Tot nu toe hebben we slechts één tele foontje gekregen daarover. Ik vermoed dat het de ouders wel meevalt." "Ik weet dat de toeslag omhoog gaat, maar ik verwacht geen rare dingen qua kosten. Gastouders hebben al een maxi mum van 6 kindjes waarvan maximaal 2 baby's. Zelf ga ik mee met de verhoging in uurtarief. Dat heeft praktisch geen ge volgen voor ouders aangezien het be drag per saldo gelijk blijft." "Het leeft niet echt bij de ouders, die veran deringen. Tenzij dé prijs ineens enorm om hoog gaat Maar we hebben eigenlijk nog nooit meegemaakt dat ouders gingen op zeggen na verhogen van tarieven. Er wordt jammer genoeg vaak zo negatief over ge daan in de media. Men kijkt vooral naar de bruto bedragen. Terwijl de tegemoetko ming vanuit de overheid best hoog is. Zeifis voor de heel hoge inkomens."

de Faam | 2018 | | pagina 23