De stilte rond Jan Raas is doorbroken Queer in de stad Bestuurders bij de Zonnebloem Lezingenserie voor de geest Olijfje en haar moordenaars Chris de Stoop komt bij 't Spui Waar blijft de waarheid? Leven na een kernramp it. PRIMEUR: NA VIJFTIEN JAAR INTERVIEW MET JAN RAAS WEEKVAN HET ZEEUWSE BOEK WOENSDAG 24 OKTOBER 2018 De Faam Geschenk Zeeuwse boekenweek Zeeuws WALCHEREN KORT Leon Janssens VLISSINGEN - Het boek biedt onbekende verhalen over ze ventien bekende Zeeuwse topsporters. Auteur Peter de Jonge: "Niet het authentieke, maar het andere verhaal, het verhaal over de mens achter de sporter." Dit jaar staat alles in het teken van sport. Sport boeken zijn mateloos popu lair en Zeeland kent vele grote sporters. Jan Raas Journalist Peter de Jonge sprak uitvoerig met Nederlands grootste specialist van klas sieke wielerwegwedstrijden. Raas is openhartig over zijn vastberadenheid en twijfels als amateurwielrenner om te sla gen als professional. Hoe hij als jonge wielrenner in een moor dend tempo van zijn werk naar huis fietste om zijn sprint en demarrage te trainen. Hij gaat onder meer in op de tijd dat hij als amateur een fulltime baan en sport combineerde en het moest opnemen tegen 'brood rijders'. Ook vertelt hij hoe hij zijn sterkste wapens - de sprint en imposante solo in de slotki- lometers - ontwikkelde tussen de plaatsnaamborden in de Zak van Zuid-Beveland. Hij werd in zijn profloopbaan wereld kampioen op de weg in 1979, schreef 14 grote klassiekers op zijn naam, pakte driemaal de nationale titel en won tien etappes in de Tour de France. Dat laatste is een record dat hij deelt met Joop Zoetemelk en Gerrie Knetemann. Topsporter "Het zijn uiteindelijk zestien verhalen geworden waarvan Bep en Derk Thijs in één ver haal zitten. Verder zijn het al lemaal individuele sporters. Voor mij was het de kunst om verhalen te vinden die niet be kend zijn. Zoals voetbalscout Van Kaas tot Rico, auteur Peter de Jonge: "Het zijn vooral de onbekende verhalen, de verhalen van de mens achter de sporter." (FOTO: LEON JANSSENS) patiënt, die op haar vierde jaar al een transplantatie kreeg. Zij meldde zich aan voor de World Transplant Games in Bangkok. In de ogen van Els en Haico was zij de topsporter van de familie." Hans de Ridder die het niet zag zitten in Danny Blind. Wél had hij indertijd Adrie Koster ont dekt. Of Els Vader, dtie keer naar de Olympische Spelen en getrouwd met topatleet Haico Scharn. Maar het verhaal gaat over hun dochter Micky, nier- ük jaar organiseren de boekhandels van Zeeland De Drvkkery, De Koperen Tuin, Het Paard van Troje, 't Spui en De Vries gezamenlijk de Week van het Zeeuwse Boek.. Alle boekhandels van Zeeland worden uilgenodigd om hier aan mee te doen. Een unicum in Nederland. Magneet Bij FC Köln sprak De Jonge met de archivaris over Frans de Munck. Die had in zijn contract laten opnemen dat hij niet in het tweede zou spelen. Ook niet op gravel want dan werd hij vuil. Maar De Munck sloeg ook een aanbod van 75.000 gulden af van Barcelona om dat hij voor het Nederlands elf tal wilde spelen. Je moest toen nog wél amateur zijn. Hij zou naar Ajax gaan maar toen be kend werd dat hij bij Sittardia geld aannam werd hij voor een jaar geschorst. Bij FC Köln was Bij elk verhaal staat een uitgebreide biografie door Wim vaniaorsel van ZB] Planbureau en Bibliotheek die is ontleend aan de encydopedievanzeeland. nl. In de week van het Zeeuwse Boek, van 31 oktober tot en met 11 november; bij aankoop van 15 euro boeken gratis het boek "Van Raas tot Rico". Het boek is ook te koop voor 12,50 ISBN: 9789492170385 hij een magneet voor vrou wen. Zo'n mooie man in het doel, dat trok vrouwen aan, dus meer publiek. Overigens, vijf jaar na de oorlog was hij de eerste Nederlander die in Duitsland speelde. Niet allen van Raas, maar ook van andere bekende Zeeuwse sporters, zoals als Ron de Jon ge, Keetie van Oosten-Hage, Jean-Paul de Bruijn, Marjan Olyslager, Hans Peter Minder- houd, Jo de Roo, Jan Poortvliet, Diana van Gelderen en Rico Het geschenkboek in de week van het Zeeuwse Boek is een uitzonderlijk uitgave mét een grote primeur geworden. Wat het boek 'Van Raas tot Rico' op zich al zeer bijzonder maakt is de primeur. Voor het eerst in vijftien jaar heeft ex-wielrenner Jan Raas een persoonlijk interview heeft gegeven. MIDDELBURG - De jonge ge neratie gebruikt het woord Queer in plaats van LHBT. Op woensdag 31 oktober is in Mid delburg van 16.00 en 20.00 uur Queer in de stad. Een evenement dat jonge queers een plek biedt waar ze in een veilige omgeving elkaar kun nen ontmoeten. De sfeer makers zijn een danser, een gedichtvoordrager en een sin ger- songwriter-band die in akoestische vorm zal spelen. Op deze avond zal er met el kaar gesproken worden over coming- out en familie. Vier families zullen hun ervarin gen delen over het moment dat een familielid uit de kast is gekomen. De entree is gratis, aanmelden is verplicht want het aantal plaatsen is beperkt. Er wordt gezorgd voor een lek ker hapje. Queer in de Stad is in lunchcafe Het Koffiepand aan de Korte geer 19. Aanmelden via queerindestad@gmail.com tot uiterlijk zondag 28 oktober. GOES - Mensen met een li chamelijke beperking mooie momenten bezorgen. Dat is wat de Zonnebloemvrijwilli gers doen. Ze gaan op bezoek en samen eropuit en organi seren vakanties en activiteiten, maar doen ook kleien, een op een-activiteiten. De vrijwilli gers die dit werk doen worden aangestuurd door een afde lingsbestuur. Gemiddeld zijn er voor een afdelingsbestuur 10 vergaderingen per jaar, waaronder 4 vergaderingen met de vrijwilligers. De afde lingen worden gefaciliteerd door het regiobestuur. Het re giobestuur heeft ongeveer 12 vergaderingen per jaar. Zowel het regiobestuur als de lokale afdelingen binnen in Zeeland zoeken nu aanvulling, bij voor keur mensen die vanuit hun beroep of achtergrond over bestuurlijke kennis of vaardig heden beschikken. En die deze capaciteiten als vrijwilliger in willen zetten voor mensen met een lichamelijke beper king. Voor meer informatie: Ton van Ombergen, tovo47@ gmail.com of 06-46096117. MIDDELBURG - In de Klo veniersdoelen te Middelburg geeft Ko Vos een serie lezingen over filosofie, dieptepsycholo gie en literatuur. Dat doet hij op woensdag 31 oktober en 7, 21 en 28 november van 13.30 tot 16.00 uur. Het thema van deze vier lezingen: Hoe filosofen, schrijvers en scheppende kun stenaars hun verhaal tussen het het eindige en oneindige vertellen. De lezingen kunnen onafhankelijk van elkaar ge volgd worden. De entreeprijs is per bijeenkomst 15 euro, gaarne contant te voldoen. In de lezingen komen achter eenvolgens Bertolt Brecht, de jaren zestig, het mythisch be wustzijn dat elk mens met zich meedraagt en de combinatie Kierkegaard - Hans Christian Andersen - Derrida. besproken worden. OOST-SOUBURG - De Sou- burgse Toneel en Cabaretclub (STEC) voert 27 oktober en 3 november de komische thriller 'Olijfje en haar moordenaars' op. De voorstellingen zijn in De Zwaan in Oost-Souburg. De zaal gaat open om 19.30 uur, kaarte kosten in de voorver koop 5 euro, aan de zaal 6 euro. Kinderen tot 14 jaar krijgen 1,50 euro korting. De voorverkoop adressen zijn De Vrijbuiter, Paspoortstraat 26, Oost-Sou burg en Schinkel Assurantiën, Kanaalstraat 37, Oost-Souburg. Kaarten reserveren kan via httpy/www.stec.nu VLISSINGEN - Chris de Stoop (1958) is auteur van spraak makende boeken en schreef ruim dertig jaar reportages voor het tijdschrift Knack. Zijn werk werd bekroond met vele literaire en journalistieke prij zen. De Stoops nieuwste boek, Wanneer het water breekt, vertelt een universeel, aan grijpend verhaal over de diepe breuk die migratie is. Chris zal aan de hand van foto's het ver haal vertellen van één familie, één groep vluchtelingen en één boot. Dat doet hij zaterdag 10 november vanaf 16.00 uur. Reserveer een plaats via info@ boekhandelspui.nl of in de boekhandel zelf. Er zijn maxi maal 100 plaatsen beschikbaar, de entreeprijs is 5 euro inclu sief consumptie. MIDDELBURG - Cinema Mid delburg en UCR verzorgen een serie film- en discussieavon den over De Waarheid. Deze serie avonden- wordt verge zeld van discussie en korte le zingen vooraf en na afloop. Alternatieve feiten zijn sinds 2016 een algemeen begrip, maar ook op allerlei terreinen wordt het steeds lastiger om feiten van fictie te onderschei den. Zo spelen zelfbenoemde experts een prominente rol in debatten over bijvoorbeeld kli maatverandering, vaccinaties, Auteur Chris de Stoop vertelt 10 november in 't Spui over zijn nieuwste boek. ILLUSTRATIE: CHRIS DE STOOP gezondheid en voedselveilig heid. Het internet geeft een platform aan iedereen, waarbij het onderscheid tussen feiten en meningen vaak vervaagt en mensen in filterbubbels met eenzijdige informatie worden gevoed. Met de films en de discussie daaromheen willen Cinema Middelburg en de UCR de discussie aanzwengelen over deze thema's. Dinsdag 20 november om 20.00 uur draait What will people say. De zes tienjarige Nisha leidt een dub belleven. Thuis, bij haar ouders is ze de perfecte Pakistaanse dochter, maar als ze uitgaat met haar vrienden is ze een doorsnee Noorse tiener. Kaart verkoop via www.cinemamid- delburg.nl VLISSINGEN- Hoe ziet de sa menleving eruit na een kern ramp op Walcheren? Heb jij het lef, de stalen zenuwen en de kracht om dit zelf te ervaren? Op 26, 27 en 28 oktober gaan bij het Veiligheidscentrum Zeeland aan de Oosterhaven weg 22-24 de deuren open van dit allergrootste, meest realisti sche apocalyptische Halloween live action evenement van Zeeland. Laat je meevoeren tussen vele zombies, afgrijse lijke verwrongen overblijfselen van een mooie samenleving en probeer te overleven in deze hel op aarde. Alles is mogelijk tijdens jouw bezoek aan The Meltdown, weet jij hoe jij hier levend uit kan komen? Het is ten zeerste af te raden om The Meltdown te bezoeken indien u een zwak hart heeft, last van zenuwaanvallen en of epilep sie. The Meltdown is geopend op vrijdag 26 oktober van 19:00 tot 23:00 uur, zaterdag 27 okto ber van 19.00 tot 23.00 uur en zondag 28 oktober van 19.00 tot 23.00 uur. Entree 17,50.

de Faam | 2018 | | pagina 21