O Haven Veere opgeknapt Q Kennen Veerenaren hun eigen stad goed genoeg? «p Langer en leuker leven met Senioren Vitaal Herdenking slachtoffers Ronde van Oranjezon De Faam WOENSDAG 17 OKTOBER 2018 ■■BiMiBHI»! VEERE KORT Veere in de buurt Het metselwerk en de stei gers in de haven van Veere worden grondig opgeknapt. Op 22 oktober start fase I van het herstel van de kademu ren in Veere. DOMBURG - Daarvoor wordt Vóór de Koningin Beatrixbrug wordt een waterkering aan gebracht en achter de brug wordt het waterpeil tot aan de Gedempte Haven verlaagd tot aan de onderzijde van de kademuur. Uitgespoeld Bij een inspectie van de ha ven in 2017 bleek dat er scha de was aan het metsel- en voegwerk en aan de houtcon structie van de steiger. Begin 2018 zijn de kademuur en alle houten constructie-onderde len verder onderzocht en bleek een grondige opknapbeurt no dig. Op een aantal plaatsen is de muur gescheurd en is het voegwerk uitgespoeld of er uit gevallen. Op veel plaatsen is het houtwerk zo aangetast door houtrot of zwammen dat In 2015 en 2017 heeft stichting Welzijn Veere, in samenwer king met de Gemeente Veere en diverse fitness-, en zorgin stellingen het programma Fitheidstest Senioren uitgevoerd. VEERE - Uit de resultaten van deze testen bleek dat er veel Veerenaren niet de fit heid hebben die past bij hun leeftijd. Deze uitslag was de aanleiding voor een vervolg op de Fitheidstest Senioren. Dit is het vitaliteitsprogram- ma Senioren Vitaal geworden. Vanaf donderdag 25 oktober 2018 worden er 3 verschillende laagdrempelige beweegpro- gramma's aangeboden. Seni- orenKracht, SeniorenStabiliteit en SeniorenBalans zijn speci aal ontwikkeld voor de senior die actief en vitaal wit worden of blijven. De programma's richten zich specifiek op het verbeteren van' kracht, balans en evenwicht. Meer infor matie over programma, data, locaties en kosten op www. welzijnveere.nl. Of bel dinsdag of woensdag 10.00 -13.00 uur naar 0118-583687. Metselwerk en de steigers in de haven van Veere zijn toe aan groot onderhoud. FOTO: MARIT JANSEN VAN GALEN het dringend vervangen moet worden. Rode lijst De plantengroei op de muur is ook onderzocht en er zijn geen planten bij die op de 'rode lijst van planten' staan. Toch zijn er in overleg met de deskundige planten aangewezen, die op de muren moeten blijven. Som mige delen van de muur wor den in zijn geheel weggehaald, en later weer teruggemetseld. Op sommige delen van de mu ren wordt het voegwerk zo aangebracht, dat planten zich makkelijk kunnen hechten Tijdens de uitvoering laat de gemeente de grondwaterstand monitoren, en de trillingen die mogelijk worden veroorzaakt door het inbrengen van dam- wanden en nieuwe vloedpa- len. De verwachting is dat in de loop van februari 2020 het wa terniveau in de haven weer op peil zal zijn. De uitvoering van fase 1 duurt tot uiterlijk vrijdag 29 maart. Vanaf donderdag 25 oktober worden in Veere verschillende beweeg- programma's aangeboden. DOMBURG - Op 1 november 2018 is het weer al 74 jaar gele den dat Domburg bevrijd werd door de geallieerde troepen, die geland waren in Westka- pelle. Maar voorafgaand aan deze zware strijd, werd door de geallieerden geprobeerd, eerst met bommenwerpers en daarna met het slagschip de Warspite, de grote Duitse kanonnen bij Domburg uit te schakelen. Deze stonden aan weerszijden van de Hoge Hill. Door onvoorziene richtpro- blemen kwam het bombar dement in het dorp terecht en vele Domburgers kwamen om het leven. Voor hen is op de begraafplaats in Domburg een monument opgericht. Hier is ieder jaar een herdenkings plechtigheid. Dit jaar is die plechtigheid op donderdag 1 november. Voor de gesneuvel de geallieerde militairen die, omkwamen bij de bevrijding van Domburg, zijn op de Domburgse duinen 3 monumenten opgericht, waar in de vroege morgen van 1 no vember elk jaar kransen neer gelegd worden. Bij beide plechtigheden staat de rol van de kinderen van groep 8 van de Domburgse ba sisschool centraal. Dit om deze gebeurtenissen en hun diepere betekenis door te geven aan de volgende generaties. Het programma van de Her denkingsdag begint met een kranslegging bij de monumen ten op de duinen in Domburg. Om 09.00 uur worden er door de kinderen van groep 8 van de Openbare Basisschool De Golfslag, samen met vertegen woordigers van de Gemeente Veere, Stadsraad en het Comi té, kransen gelegd bij de Mo numenten voor de militairen die tijdens de bevrijding van Domburg zijn gesneuveld. Ook wordt er een zelfgeschreven gedicht voorgelezen door 1 van de leerlingen. Vanaf 14.00 uur is er een her denkingsbijeenkomst op de Begraafplaats Domburg. Ver zamelen vanaf 13.30 uur in Het Schuttershof te Domburg, na een woord van welkom door de voorzitter van het Comité wordt de stoet opgesteld, het vertrek naar de begraafplaats is om ongeveer 14.00 uur. Op de begraafplaats aangekomen is er achtereenvolgens een korte toespraak door een vertegen woordiger van de Gemeente Veere, een vlagceremonie door kinderen Openbare Basis school De Golfslag, een voor dracht van een zelfgeschreven gedicht door een leerling en het blazen van de Last Post door Apollo. Daarna volgt eén minuut stilte afgesloten met de Reveille. Tijdens de krans en bloemlegging speelt Apollo koraalmuziek. Er wordt afge sloten met het Wilhelmus. Na afloop is er gelegenheid tot napraten, met een hapje en drankje in het Schuttershof. VROUWENPOLDER - Zaterdag 20 oktober houdt Het Zeeuw se Landschap de Ronde van Oranjezon. Tijdens deze wan deltocht door natuurgebied Oranjezon hoor je allerlei leu ke wetenswaardigheden uit de natuur. Bij de post 'werk in uit voering' maak je kennis met de boswachter en zijn werkzaam heden. Vlak bij de zee staat de post 'wieren'. Hier proefje hoe ze smaken! Een expert weet er alles over te vertellen. Bij de uilenpost wordt onderzocht wat een uil zoal op het menu heeft staan. En uiteraard is er een post over paddenstoelen, want die kun je volop vinden in deze tijd van het jaar. Bij ie dere post krijg je een stempel op je stempelkaart, die aan het einde ingewisseld kan wor den voor een aandenken. En een illustrator tekent - als je wilt - een karikatuur van jou! De tocht is 7 kilometer lang en vooral geschikt voor gezinnen met kinderen, maar ook voor volwassenen. Je kunt je al aan melden via excursies@het- zeeuwselandschap.nl. Vermeld in de mail het aantal kinderen en/of aantal volwassenen en of je donateur bent. Op dinsdag 30 oktober ver zorgt Museum Veere op nieuw de Grote Veerse Quiz. Teams van vier kunnen hun kennis van Veere en de Veer se geschiedenis testen. VEERE - Het winnende team mag de wisselbeker van Maxi- miliaan voor een jaar mee naar huis nemen. Teams kun nen zich inschrijven door een e-mail te sturen naar evene- menten@museumveere.nl. Vormalig De spannende strijd staat open voor Veerenaren, maar ook voormalig Veerenaren die ooit in de stad woonden, maar ver huisden. Ook zij kunnen hun parate kennis van de stad in zetten in een poging om de Maximiliaan een jaar mee naar huis te, mogen nemen. Vragenvuur Om 19.45 uur verarden de teams ontvangen in de beeldenzaal van de Schotse Huizen met koffie en thee. Om 20.00 krij gen ze een anderhalf uur du rende vragenvuur over Veere en de roemrijke geschiedenis van de stad. De winnaars mo gen de felbegeerde wisselbe ker van Maximiliaan een jaar lang thuis laten pronken. Na de prijsuitreiking is er tijdens de borrel nog even tijd om alle De winnaar van de quiz mag deze beker, de Maximiliaan, een jaar lang mee naar huis nemen. FOTO PR vragen en antwoorden na te bespreken. De toegang is gra tis, ook voor het publiek. Voor de borrel wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Teams van vier deelnemers kunnen zich tot maandag 26 oktober inschrijven bij Mu seum Veere. Er is plaats voor maximaal 8 teams. Alle informatie is ook te vinden op www.museumvee- re.nl/quiz

de Faam | 2018 | | pagina 27