Adriaen Van de Venne en Rembrandt 'Wat mooi dat DE LA ook zonder verzekering de uitvaart verzorgde/ Het Zeeuwse Land DEEA De Faam WOENSDAG 17 OKTOBER 2018 ZEELAND KENDE TUSSEN 1500 EN 1650 ZIJN GOUDEN EEUW Theo Rietveld 'Geregeld naar wens', Ton Ham van DELA I Ad I fi - TA 1 Zijn beroemdste schilderij, 'Gezicht op het havenkanaal van Middelburg', hangt in het Rijksmuseum in Amsterdam. Adriaen Pietersz. van de Venne (1589-1662), geboren in Delft en overleden in Den Haag. Een alleskunner: kunstschilder, graveur, tekenaar, dichter en uitgever. Hij werkte in Leiden, Antwerpen, Middelburg en Den Haag. Wie was hij en waar om kwam hij naar Middelburg? Abdijplein De eerste afbeelding die ik mij herinner was een prent die mijn leraar cultuurgeschiede nis met zijn diaprojector ver toonde: Kinderspelen zijn van alle tijden. Op het Abdijplein in Middelburg laat van der Ven ne een groot aantal kinderen zien, elk met hun spel uit die tijd (i6ig). Het is een illustratie bij de dichtwerken van Jacob Cats, een man die hij ongetwij feld heeft gekend toen beiden in Middelburg woonden. Bogaertstraat Middelburg kende een lange schilderstraditie, met name schilders van het stilleven. Denk maar aan Frangois Ry- ckhals (1600-1647), die aan de Dam woonde. Adriaen volgde in 1613 zijn vader die eerder vanuit Delft naar Mid delburg verhuisde. Ook zijn broer woonde en werkte in de Zeeuwse handelsstad. De stad bloeide in de 17e eeuw als cultuurcentrum van formaat. Adriaen organiseerde in zijn fraaie tuin achter de winkel en drukkerij aan de Bogaertstraat bijeenkomsten met dichters en schilders. Jacob Cats en naam genoot Adriaen Valerius waren regelmatig te gast. Rijk kunstbezit In 2007 haaide de toenmali ge directeur van het Zeeuws Museum, Valentijn Byvanck, Zeeuwse topstukken terug in de tentoonstelling: Terug naar Zeeland. Topstukken uit de 16e en 17e eeuw. Zeeland kende tussen 1500 en 1650 zijn Gou den Eeuw. Welvaart zorgde voor vraag naar kunstobjec ten. Zeeland werd één van de Adriaen van de Venne (1583-1662), schilder, graveur en dichter te Middelburg. Bron: Zeeuws Archief Zeeuws Genootschap, Zl deel IV nr 832 machtigste gewesten van de Scheldelta en middelpunt van internationale handel. Later verdween het rijke kunstbezit voor een groot deel uit de pro vincie of zelfs uit het land. Schilderijen Natuurlijk kon een schilderij van Adriaen van de Venne niet ontbreken: Het schilderij De drukkerij van Jan Pietersz van de Venne, een paneel dat hij waarschijnlijk als reclamebord heeft vervaardigd. Het toont de drukkerij in vol bedrijf. Bedrukt papier ligt in stapels op de grond en losse vellen hangen aan het plafond te drogen. Ook is een plaatpers te zien waar mee afbeeldingen werden gedrukt. Centraal in het doek staat een houten drukpers en bij de ramenrijn mannen be zig met het zetten van letters. De muren zijn volgehangen met prenten. Adriaen zou zich zelf ook op het schilderij heb ben afgebeeld. Van de Venne wordt wel beschouwd als de beroemdste schilder die in Middelburg heeft gewerkt. Hij wordt zelfs als voorloper van Rembrandt gezien. Een ander voorbeeld is het geestig en raak geschilderde tafereel 'Zie len-visserij (1614), een symbo lische voorstelling met humor over het Twaalfjarig Bestand (1609-1621). Middelburgse Luiken Wilt u weten wat de talloze mogelijkheden zijn rondom een uitvaart, ook wanneer u niet of elders verzekerd bent? Bel voor een persoonlijk gesprek 0165 30 30 53. Wij heipen u graag.

de Faam | 2018 | | pagina 17