flnterreg Begroting Provincie: goed vertrekpunt 10/10/18 Zeeland schakelt over op MONO i Zeeland Ga in gesprek met Ed Nijpels over Klimaatakkoord in Vlissingen Zeeuwse landbouw aan de slag met koolstofvastlegging in bodem North Sea Region Carbon Farming Jgfe wm p - - 9 Beleef de herfst: komt u mee naar buiten? D ovine ie werk inforrnatieruDr e1* van i Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Publicaties en bekendmakingen vindt de Prov'ncie Zeeland Kijk dan op www.zeeland.nl u op www.zeeland.nl/provinciaalblad Inwoners van Zeeland kunnen in gesprek gaan met oud-minister Ed Nijpels over het Klimaatakkoord. Dit kan tijdens de energiedialoog op woensdagavond 31 oktober 2018 in CineCity in Vlissingen van 17.00 tot 18:30 uur. U bent van harte wel kom. De energietransitie in Zeeland staat centraal deze avond. Brandstoffen zoals benzine, diesel en gas veroorzaken uitstoot en warmen daarmee de aarde verder op. Het proces van het overgaan op schone vormen van energie opwekking, noemen we 'de energietran sitie'. Iedere regio, dus ook Zeeland, moet nadenken over energie en klimaatoplos singen. Daarvoor worden verschillende sectortafels ingericht. Deze sectortafels hebben de opdracht om het Zeeuwse hoofdstuk in het landelijk klimaatakkoord te schrijven: Parijs op zijn Zeeuws. Landelijk is Ed Nijpels door de regering aangesteld om met voorstellen te komen voor het terugdringen van broeikasgassen in Nederland. Hij gaat tijdens de energie- dialoog in Vlissingen in op wat het landelijk Klimaatakkoord voor Zeeland betekent. Deze bijeenkomst is tegelijkertijd de aftrap voor de sectortafels. Het Zeeuws Ener gieakkoord* wil graag met partners in ge sprek gaan en mensen op een interactieve manier informeren en betrekken. Voor iedereen Het evenement bestaat uit verschillende onderdelen. Voor het grote publiek is er een duurzame energiemarkt. Op deze markt kunt u initiatieven zien, proeven en beleven. Van elektrische auto's tot duurzame kleding. Alles staat in het teken van duurzaamheid en de energietransitie. De sectortafels presenteren zich en u kunt zich in laten schrijven om deel te gaan ne men. Er is uiteraard ook gelegenheid voor het uitwisselen van ideeën. De markt is van 18.30 uur tot 20.00 uur in de foyer van Cine City. Ook draait de film van Al Gore, An inconvenient truth 2; om 15.00 uur en 20.00 uur die toegankelijk is voor iedereen. Wilt u deelnemen aan de energiedialoog? Meld u dan aan vóór 15 oktober via www.zeeland.nl. 'Maatschappelijke instellingen, overheden, bedrijven en burgers werken samen aan het Zeeuws Energieakkoord. Zij'geven uit voering aan het landelijk Klimaatakkoord voor een energieneutraal Zeeland in 2050. De initiatiefnemers zijn: netbeheerder En- duris, Impuls Zeeland, Provincie Zeeland, Vereniging van Zeeuwse Gemeenten en waterschap Scheldestromen. De komende drie jaar gaan zeven partners uit Nederland, België, Duitsland en Noorwegen aan de slag met het project Carbon Farming. Met dit project gaan zij het opslaan van kool stof in landbouwbodems stimuleren in de land- en tuinbouw om zo de voedselketen 'te vergroenen'. Het vastleggen van koolstof in de bodem biedt veel voordelen, zoals een vruchtbaardere en gezondere bodem van goede kwaliteit doordat voedingstoffen en water beter worden vastgehouden. Daarnaast wordt koolstof uit C02 opgeslagen dat anders terecht komt in de atmosfeer: de veroorzaker van de tem peratuurstijging op aarde. Het project werd onlangs formeel gestart door gedeputeerde Jo-Annes de Bat en voorzitter ZLTO- raad Zeeland Joris Baecke. European RagfortaS Devcfopment Fund EUROPEAN UNION Volgend jaar kan ruim 25 miljoen euro extra geïnvesteerd worden in Zeeland. Het college van Gedeputeerde Staten (GS) houdt daarnaast middelen beschikbaar voor een nieuw college om verder te werken aan Zeeland. Dat is mogelijk omdat het afgelopen jaar belangrijke stappen zijn gezet in het herstel van de financiële positie. Dat blijkt yit de provinciale Begroting en Najaarsnota. Daarin staat waaraan het col lege komend jaar geld wil besteden. In to taal wordt 13,2 miljoen euro geïnvesteerd in projecten waar met het Rijk afspraken over zijn gemaakt in de zogeheten Regio deal: een overeenkomst tussen het Rijk en de Provjncie met ats doel een aantrekkelijk woon- en werkklimaat in Zeeland. Daarnaast stellen GS voor om uit eigen middelen volgend jaar incidenteel 5 miljoen euro te investeren in fietspaden, autowegen en bedrijventerreinen en 5 miljoen euro voor de specialisatie Engi neering en Innovation van de University College Roosevelt. Voor andere plannen binnen Campus Zeeland komt eenmalig bijna 1,4 miljoen euro beschikbaar. Ook gaat er boven de al beschikbare middelen in de Begroting 2019 aanvullend 300.000 euro naar energietransitie en circulaire economie en komt er vanaf 2019 jaarlijks aanvullend 500.000 euro beschikbaar voor klimaatadaptatie: het voorbereiden op de gevolgen van het veranderende klimaat. Goed vertrekpunt De laatste begroting van het huidige college geeft het meest positieve beeld van deze collegeperiode. GS verwachten dat deze begroting een goed vertrekpunt biedt voor volgende Staten en een volgend GS-college om ook in de komende jaren krachten te bundelen en verder te werken aan èn met Zeeland. Provinciale Staten bespreken de Begroting en Najaarsnota vrijdag 9 november 2018. U kunt deze documenten lezen via www.zeeland.nl/actueel/begroting-pro- vincie-goed-vertrekpunt. Aandacht in het verkeer blijft een speerpunt voor het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland. Daarom sluit Zeeland zich aan bij de landelijke campagne MONO, die zich richt op alle verkeersdeelnemers. De smartphone is niet meer weg te denk en uit het dagelijks leven. Als je je telefoon gebruikt in het verkeer, verdubbelt dit de kans op een ongeluk. Je kunt verkeerssituaties minder goed inschatten en mist soms verkeersborden of aanwijzingen. MONO voor iedereen Terugkijkend op de Zeeuwse campagne 'Er gaat meer kapot dan je scherm', waarbij Zeeuwse jongeren hun leeftijdsgenoten waarschuwden voor de gevaren van smartphonegebruik in het verkeer, is gedeputeerde Harry van der Maas blij dat ruim de helft van de Zeeuwse jongeren is bereikt met de campagne. "Het onderwerp is niet alleen relevant voor jongeren op de fiets, maar net zo goed voor hun ouders en "andere verkeersdeelnemers. Daarom sluit Zeeland zich aan bij de landelijke cam pagne MONO, dat staat voor ongestoord onderweg zijn en de aandacht houden op één ding: het verkeer, dus zonder afleiding van appjes of social media. Ik roep cjan ook iedereen op anderen te helpen om MONO te rijden: Stuur geen berichten naar iemand als je weet dat die persoon onderweg is." Wilt u ongestoord onderweg zijn en an deren helpen om MONO te rijden? Ga dan naar www.mono.nl. Hier vindt u mogelijk heden om uw telefoon zo in te stellen dat u tijdelijk geen meldingen ontvangt. Ook vindt u er tips om anderen niet te storen in het verkeer. /;- i' Zeeland kleurt iedere dag een tint herfstiger en de herfstvakantie staat voor de deur. Heeft u al plannen voor een dagje uit in de Zeeuwse natuur? Wist u dat paddenstoelen de échte helden van de herfst zijn? Het zijn de grootste opruimers en voedselverstrekkers in de natuur. Daarnaast maken ze de herfst nog kleurrijker en avontuurlijker. Natuurorganisaties organi seren deze periode verschiltende activiteiten en excursies voor jong en oud in Zeeland. Manteling van Walcheren, Clingse Bossen, Stikken van de Heen, Boswachterij Wester- schouwen, Oranjezon, Het Zwin: Zeeland heeft volop natuur om van te genieten. Een eigen vogelrestaurant openen? Een natuurtocht maken in het verdronken land van Zuid- Beveland? Strandjutten en zoldergeheimen ontdekken in Oostkapelle? Zomaar een greep uit de vele nieuwe excursies. Wilt u inspiratie op doen voor een dag naar buiten in de herfst? Kijk dan op www.natuurinzeetand.nl. COLOFON Redactie: afdeLing Communicatie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Zeeuws Landschap. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met de afdeling Communicatie per telefoon 0118 - 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mail mfocentnimffitoeelanrt nl 0f per telefoon op 0118-63 10 11Of schrijf naar Postbus 6001 4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6,4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 24 oktober 2018. Provincie

de Faam | 2018 | | pagina 12