Tiende editie Oosterscheldeweek bruisend als nooit tevoren De Faam WOENSDAG 5 SEPTEMBER 2018 ALLES OP, IN EN ROND DE OOSTERSCHELDE KOMT AAN BOD 1 NATIONAAL PARK OOSTERSCHELDE - - - Carrie Frederiks Om het grootste en natste nationaal park van Nederland on der de aandacht te brengen wordt er elk jaar een Ooster scheldeweek gehouden. In deze wereld van getij, wind en vooral veel water valt van alles te ontdekken en te beleven. Dus: beleef, voel, ruik, proef en geniet van ons Zeeuwse nati onaal park tijdens de tiende Oosterscheldeweek. "Elk jaar is een andere ge meente gastheer en dit jaar is dat Schouwen-Duiveland. De opening is op zaterdag 8 september in Ouwerkerk rondom het watersnoodmu seum," steekt Wilco Jacobus- se van wal. De coördinator communicatie educatie bij Nationaal Park Oosterschelde gaat er eens goed voor zitten. Hij verheugt zich zichtbaar op de naderende jubileumeditie. Leg je Oosterschelde geniet- moment vast "Wat leuk is en dat is echt voor Zeeuwen is de fotowed- strijd. Iedere Zeeuw wordt uitgenodigd om van de Oos terschelde te genieten en daar foto's van te maken," aldus Jacobusse. De foto wedstrijd loopt via de social media. Gedeputeerde Carla Schönknecht trapt af door tij dens de opening de eerste foto te maken. Geïnteresseer den die deel willen nemen kunnen vanaf dat moment hun foto's uploaden op Fa- cebook, Twitter of Insta- gram onder vermelding van #mijnoosterscheldemoment. Nattigheid? Traditiegetrouw staat de be stuurders tijdens de opening het een en ander te wachten en dat zal gezien het geheim zinnige gezicht van de com municatiemedewerker dit jaar niet anders zijn. "Er zijn bij het Watersnoodmuseum ook negen getijdepoelen en daar laten we de bestuurders op een ludieke manier kennis maken met het onderwater leven," is het enige dat hij er over wil loslaten. Oosterscheldewandeling Op de openingsdag start brj camping De Vierbannen de Oosterscheldewandeling die voor dë derde keer wordt gehouden. De wandelingen van 10 en 20 kilometer gaan buitendijks langs de Ooster schelde en binnendijks langs zichtbare littekens van de Watersnoodramp. Onderweg vertellen boswachters iets over de locatie of laat een er varen duiker u een kijkje ne men in het onderwaterleven van de Oosterschelde. Natuurvriendelijk boeren "Een andere nieuwe activi teit is Natuurvriendelijk boe ren langs de Oosterschelde. Dat akkervogels onder druk staan en vogels als patrijs uit het landschap dreigen te ver dwijnen weet bijna iedereen wel. In het landbouwgebied langs de Oosterschelde bij Burghsluis experimenteert een aantal enthousiaste ak kerbouwers om ruimte te creëren voor akkervogels in moderne landbouw. Tijdens de excursie gaan de deelne mers samen met gids Chris Vreugdenhil het gebied in om te zien hoe de natuur op deze nieuwe manier van boeren reageert." Snorkelen kan iedereen Nu de meest in het oog sprin gende activiteiten van de Wilco Jacobusse geniet van alle facetten van de Oosterschelde. Hoe meer hij er vanafweet hoe bijzonderder hij het vindt. Fotos: Carrie Frederiks Rondom de Nehalenniatempel in activiteiten gehouden openingsdag zijn besproken haalt de communicatieman de Oosterscheldeweek-bro- chure tevoorschijn en be kijkt het aanbod van dag tot dag. "Onder de titel Zeeuwse natuur is er een belevings programma voor het basison derwijs waarbij'de kids onder andere uitgenodigd worden om al snorkelend de onder waterwereld te bekijken, Er is daar van alles te zien en Colijnsplaat wordt een groot aantal te ontdekken. Later die week kan iedereen boven de 8 jaar die in het bezit is van een B-diploma op Snorkelsafari in de Oosterschelde. Om al die tropisch aandoende kleu ren onder water te zien vind ik heel speciaal Met behulp van een duikbril en een snor kel is dat helemaal niet moei lijk. Je krijgt een snorkelvest aan, zodat je lekker kunt dob beren op het water." Op zoek zeldzaam Groot Zeegras Geen nieuwe maar wel en hele leuke excursie is Op zoek naar het Zeldzaam Groot Zeegras. Met een ex pert gaan de deelnemers naar de enige plek in Zeeland waar dit groeit. Tijdens een wandeling over de slikken wordt uitleg gegeven over de Oosterschelde. Alle facetten in één week "Het leuke is dat je tijdens zo'n week alles kan beleven. Of je nou naar de onderwa terwereld wil kijken tijdens het snorkelen, door het slik wil banjeren, oesters wil proeven, een vaartocht wil maken of een keer op stap wil met een echte expert, alles kan in die ene week. Je zou denken dat ik het met tien edities Oosterscheldeweek wel gezien zou hebben maar hoe meer ik er van weet, hoe -mooier en bijzonderder ik het ga vinden. Deze jubileumedi tie is dus zeker niet de laatste. Alle ruim 50 activiteiten staan beschreven op www.np-oos- terschelde.nl Het landschap van de Oosterschelde is door het getij altijd anders. Bij eb zie je de platen en slikken, bij vloed is het een spel van wind en water. Onder water een prachtig kleurige wereld. Achter de dijken herinneringen aan het leven van de Zeeuwen met de zee in de vorm van karrevelden, inlagen en kreekgebieden. www.np-oosterschelde.nl Gratis rondleiding oesterputten Familiebedrijf Dhooge is al sinds 1906 ac tief in de kweek van schaal- en schelpdie ren. Iedere dag varen ze uit om onze zilte zaligheden te oogsten, te verplaatsen ofte beschermen tegen natuurlijke vijanden als zeesterren en krabben. Op hun historische terrein aan de Havendijk in Yerseke willen zij hun passie graag met u delen.Tijdens de rondleiding, met een uniek uitzicht over de historische oesterputten en de Ooster schelde, wordt gekeken hoe het er, vroeger en nu, in de sector aan toegaat. Maak kennis met de oestercultuur van Yerseke Workshop vogels fotograferen langs de Oosterschelde In de gróte zaal van Stichting Het Zeeuw se Landschap in Wilhelminadorp verzorgt ecoloog Chiel Jacobusse op vrijdag 14 sep tember een workshop vogelfotografie. Hij vertelt: "Rondom de Oosterschelde zijn al lerlei plekjes met hun eigen vogelsoorten. Daarvan ga ik er een aantal verklappen. Ook heb ik het over de do's en don'ts in de vogelfotografie en leg ik uit hoe je vogels het beste kunt benaderen Daarnaast ver tel ik iets over de compositie in de foto." Scharrelen rond het dijkhuisje Aan de Keihoogteweg bij Wissenkerke staat buitendijks een oud dijkwachters- huisje.Deelnemers gaan tijdens deze leuke (kinderjactiviteit op zondag g september samen met een gids op ontdekkingstocht in en rond het huisje waar van alles te zien is. Vaak wordt er op ook garnaaltjes en krabbetjes gevist Meesterverteller Rien Pronk neemt de leiding op zich en heeft ongetwijfeld de prachtigste verhalen voor u in petto. Een geweldig plekje om met zon of regen, een paar uurtjes door te brengen. Waar kun je welke vogelsoorten vinden Rondom het dijkhuisje is van alles te beleven Zeekajakken met Guido Krijger Zeekajakvaren Vanuit verschillende plaatsen langs de ©osterschelde kan men zeekajakken. Een van die plaatsen is de Schelphoek. Van hieruit varen de deelnemers het grote water op naar de oostkant van de Rog- genptaat. Een prachtige plek om te pau zeren. Een piepklein eilandje te midden van die grote Oosterschelde. ©nderweg worden regelmatig bruinvissen rondom de kajaks gezien en af en toe een nieuws gierige zeehond. Het is in totaal 2,5 uur varen (met voorbereiding en pauze 5 uur).

de Faam | 2018 | | pagina 29