Aanstormend Walchers vechtsporttalent naar WK Euro's worden kokkels bij Lets Walcheren 3 Zeeuws publiek ontmoet slimme reddingshonden Jan de Visser is een man met twee gouden handen ML LOKAAL GELD b. lark Lobbezoo Merel de Rijke is pas 14 jaar maar nu al één van de groot ste taekwondo talenten van Nederland. Ze heeft al aan diverse internationale toer nooien meegedaan en verte genwoordigt in september als allereerste Zeeuwse pu ber ons land op de Wereld kampioenschappen WAKO, een combinatie van Taek wondo en Kickboksen. ARNEMUIDEN - Al vier jaar is Merel actief als Taekwondoka, in alle drie de categoriën, tuis, springen en sparren, maar vo rig jaar kwam de Arnemuidse in aanraking met WAKO en meteen in haar eerste optre den werd ze opgemerkt en gescout. Terwijl ze nog maar twee toernooien kickboksen heeft meegedaan mag ze al naar Jesolo in Italië om ons land te vertegenwoordigen op de wereldkampioenschap pen WAKO van 16 tot en met 22 september bij het WK. Een maand later gaat ze naar het EK Taekwondo in Roemenië. Vorig jaar prolongeerde ze haar titel van Nederlands kam pioene in de categorie jeugd, UTCH ,rERDAI* V/c nt'- MIDDELBURG - Het bestaat al 25 jaar maar toch weet nog niet iedereen van het bestaan af. Het Local Exchange Trading System op Walcheren ofwel lo kaal ruilhandelsysteem. En dat ruilen van goederen en dien sten gaat niet met geld maar met 'kokkels'. Al zijn die inmid dels vervangen door cheques vanwege de administratie. Hilly Bosch en Ida Nauta zijn deelnemers aan het ruilsys- teem. "We leven in een weg gooi maatschappij en denken dat wat bij de een over is, bij de ander nog gebruikt kan worden. Maar het gaat hier ook om participatie waar het diensten betreft: heb je zelf even geen tijd om te strijken dan kan een ander dat voor je doen. Het is geen vrijwilligers werk want je wordt beloond met kokkels. Er wordt wel van je verwacht datje zelf ook een dienst aanbiedt of goederen ruilt. We vinden het belangrijk dat mensen zo nieuwe sociale contacten opdoen." LetsWalcheren houdt op dins dag 11 september vanaf 19.15 uur een informatie-avond in wijkcentrum Dauwendaele aan de Kruitmolenlaan 125 in Middelburg. Meer info: 0 www.letswalcheren.nl Merel de Rijke is pas 14 jaar maar nu al één van de grootste taekwondo talenten van Nederland. FOTO: PR MEREL DE RIJKE maar nu ze 14 jaar is komt ze uit in de categorie junioren. Merel begon vier jaar geleden bij Taekwondo Middelburg, maar traint sinds twee jaar vier keer per week in Krim pen aan de Lek en ook heeft ze nog eens drie keer per week kickboks trainingen in Goes. Merel zegt daarover: "Ik vind Taekwondo het leukste, maar voorlopig hoef ik nog niet te kiezen tussen beide sporten". Maar als ze uit wil komen op de Olympische Spelen zal ze moeten kiezen, want de taek- wondo-variant die zij beoefent is niet Olympisch. Mocht ze dus later van Olympisch goud dromen, dan zal ze moeten overstappen naar de andere variant. Ze heeft het er maar druk mee, want ze volgt op het Nehalen- nia het Gymnasium waarbij ze tweetalig onderwijs krijgt. Wil je haar in actie zien, dan kan dat op 4 november op het NK in de Kruitmolen in Mid delburg. Ook heeft ze al twee sponsoren weten binnen te halen met Delta Safe en Fitland Goes, die de buitenlandse toer nooien en extra trainingen in het buitenland mede mogelijk maken. Potentiële sponsoren die Merel willen helpen kun nen mailen naar merelkick@ gmail.com Flilly Bosch en Ida Nauta zijn samen met de 'kerngroep' de drijvende kracht achter LetsWalcheren. Foto: Conny den Heijer V- Tijdens de publieksdag van Reddingsorganisatie Zeeland in Wolphaartsdijk kunnen baasjes ook hun eigen hond meenemen en aan het werk zien. FOTO: PR Jan de Visser checkt nog even de bevestiging tussen de hijsbak aan de hijskraan. Foto: Conny den Heijer WOLPHAARTSDIJK - "Tijdens de publieksdag op zaterdag 8 september in Wolphaartsdijk willen wij geïnteresseerden meer helderheid geven over het zoeken naar vermisten met reddingshonden", zegt voorzitter Paul van Hese van Reddingsorganisatie Zeeland. Het evenement is van 10.30 tot 16.00 uur op het terrein van Kanoa, aan de Muiden- weg 225. Van Hese: "Wij gaan de bezoekers laten zien wat wij doen. Zo zoeken wij op land naar vermiste personen. Ook zoeken we öp water met twee reddingsboten naar ver misten. Er komt een derde reddingsboot als varende tri bune, waarop het publiek van dichtbij kan kijken." Van Hese verwacht dat de publieksdag een goed beeld van hun werk geeft. Bovendien mogen de aanwezigen ook actief met hun viervoeters meedoen. "Zo gaan ze op het land zoekspel- letjes doen met hun hond. Hetzelfde doen wij ook met nieuwe reddingshonden. Voor de bezoekers is het een leuke ervaring dat hun hond met zijn neus een vermist persoon vindt. Veel honden zijn ge schikt voor het reddingswerk. Vooral de herdershondach tige, Labradors, Golden Re trievers en Border Collies. Sommigen, zoals Pekinezen en de King Charles Spaniel doen het minder goed als red dingshond", meldt hij. www.rozld.nl Hij doet grondwerk, bestrating en maakt muziek. Jan de Vis ser uit Middelburg is een vakman met twee gouden handen en jarenlange ervaring. MIDDELBURG - Er staat een enorme kraan in de Oude Kou- dekerkseweg, zo hoog dat je de kraanmachinist bijna niet ziet zitten. Onder de kraan hangt een hijsbak die over een woning getild wordt naar een achtertuin. Even aanbellen dan maar bij de familie Minnaar, eigenaars van de betreffende woning. "Onze tuin moet uit gegraven worden voor uitbrei ding van mijn praktijk" zegt fysiotherapeute Nympha Min naar. "Jan werd ons aanbevo len en kijk hoe snel dat gaat." Jan geniet zichtbaar van het werk dat hij verzet. Lachend zit hij op zijn graafmachine, zijn mobiel tussen zijn oor en schouder geklemd. "Ja, ik heb het druk" zegt hij, "Ik was ooit werkzaam in de transportwe reld maar wilde vaker bij mijn gezin zijn. En dat kan nu want na het werk ben ik 's avonds gewoon lekker thuis." Bij de familie Minnaar was het geen optie om met kruiwagens door de woning heen en weer te lopen. "Geen enkel probleem" zegt Jan, "Dan doen we het op deze manier. Zelfs mijn graaf machine kon over de woning getild worden. Hierna nog be straten en een terras er in" www.jan-gbm.nl

de Faam | 2018 | | pagina 21