Beestjes, beestjes nog meer beestjes Winterdienstregeling Connexion van start Foto-expositie Zeeland s> m L Allemaal beestjes om ons heen Meetel Bin rn= söms "BeNAeAwr» vee w&ieef nieant Aussim wee wis1/ De Faam WOENSDAG 22 AUGUSTUS 2018 WORDT HET EEN WESPEN- HORRORJAAR? ALTERNATIEF: DEWESPENZAK DE FAAM Carrie Frederiks Nu we met deze warme, droge zomer veel buiten zijn, valt het op hoeveel beestjes er ronddwalen, 's Avonds fladderen vleermuizen en nachtvlinders geheimzinnig rond terwijl overdag duizenden mieren een snelweg creëren waarlangs zij schatten vervoeren. Luizen en lieveheersbeest jes krioelen op bloemknop pen; ontelbare rupsen vreten de rozenbladeren aan en het prachtige vlindertje van de buxusmot laat zich, tot schrik van velen, veelvuldig bewon deren. Om ze te zien hoeft geen mens dronken te zijn, zoals in het zeventiger jaren nummer Beestjes van Ronnie en de Ronnies. Zolang ze bui ten blijven valt er best mee te leven, maar zodra het over wespen gaat, wordt het een ander verhaal... Wespen zijn net zulke zon- aanbidders als mensen en met de huidige, voor hun ideale, weersomstandigheden wor den ze steeds actiever. Wordt 2018 daneen wespen-horror jaar? Zover willen de kenners niet gaan, maar dat het een meer dan gemiddeld wes penjaar wordt....tja, dat zit er wel in. In Nederland leven een meerdere wespensoorten. Voor natuurliefhebbers zijn het intrigerende dieren en na de ontdekking van een wes pennest zullen zij hooguit een deel van hun tuin als een tijde lijke no-go area beschouwen, maar verder zal bijna iedereen snel naar de telefoon grijpen om het nest te laten verwij deren. Bij Traas Ongedierte- bestrijding hebben ze het er in ieder geval druk mee. Zij ver wijderen zo'n zestig nesten per dag en hebben veel expertise in huis. "Als mensen een pro bleem met wespen hebben blijkt dit meestal om de Duitse wesp (Vespula germanica) te gaan, die in de volksmond ook wel limonadewesp heet," legt ongediertebestrijder en vrije- tijdsimker Arjan van Damme uit. De koninginnen komen uit hun winterslaap als het zo'n twaalf graden is en zoeken dan een plek waar ze een nest ter grootte van een bijenkast kun- Voor de verdelging van dit wespennest wordt een bestrijdingsmiddel in poedervorm gebruikt. Dat nemen de wespen mee hun nest in en zo wordt het van binnenuit bestreden."Ga niet zeff met spuitbussen aan de slag," waarschuwt Van Damme. "Stel datje gestoken wordt en je blijkt allergisch te zijn, of je wordt aangevallen, dan zou je zo maar van je laddertje vallen." Vlak onder dit nest wordt een groot borbecuefeest gehouden. Zoetigheid, vlees en trillingen, dat is vragen om wespennarigheid, Dus laten de bewoners het nest vernietigen. Foto: Carrie Frederiks nen maken. Als de koningin met haar werk, begint, is het nest zo groot als een duiven ei. Wanneer het terv grootte is van een kippenei, zijn er al zes tot tien werksters bezig. Vaak zie je wespen op onbehan deld hout zitten, bijvoorbeeld op tuinmeubelen. Daar kna gen ze met hun kaken de ve zels vanaf en vermengen dat met hun speeksel tot het pa- pier-maché waarmee ze hun nest maken. In augustus is het nest volgroeid. De nieuwe ko ninginnen zijn dan geboren en Voor wie geen gif in zijn tuin wil gebruiken is de wespenzak een alternatief Zo'n waspinator bootst een concurrerend wespennest na waardoor wespen zich laten afschrikken. Deze vogelverschrikker voor wespen doodt ze dus niet; ze vliegen alleen een eindje om. evesta.nl die willen graag zoetstof. Van Damme: "Vanaf dat moment gaan de wespen rond je cola vervelen en hebben we er last van. Door de warme zomerver- wachten we dit jaar veel wes pen. Wij zijn een commercieel bedrijf als wij opdracht krijgen en het is wettelijk toegestaan bestrijden wij. Wel proberen wij zoveel mogelijk uitleg te geven, wat het biologisch nut is. Als een nest ver weg in de tuin zit adviseer ik soms om het niet te verwijderen. Behal ve als de mensen allergisch zijn natuurlijk. Wespen zijn super nuttig. Het 2ijn opruimers en brengen veel vliegjes, mug gen en rupsen naar hun nest." Omdat het ook belangrijke be- stuivers zijn én vanwege het gebruik van giftige middelen, wordt het bestrijdingsbeleid landelijk gezien in sommige gemeenten steeds terughou dender. Een goed voorbeeld hiervan is de gemeente Bre da. Hoewel prikbroertje de bij steeds meer wordt omarmd, is volgens Van Damme van een aangepast beleid ten aanzien van de wesp hier nog weinig te merken. VLISSINGEN - Sinds afgelo pen zondag rijdt Cünnexxion weer volgens de winterdienst regeling. Daarin zijn een aantal kleine aanpassingen doorgevoerd, naar aanleiding van wensen van middelbare scholen en ontstane krapte in dienstregelingstijd. Zo veran dert de reistijd en de vertrek tijd van meerdere buslijnen en gaan bepaalde buslijnen vol gens een aangepaste route rij den en worden er extra ritten aangeboden. Vanwege het verplaatsen van opleidingen van de Hoge school Zeeland naar Middel burg zullen er 's morgens meer studenten naar Middelburg reizen. Connexxion gaat daar om een nieuwe lijn 650 rij den, die vanaf het busstation Terneuzen rechtstreeks naar de halte Podium/Scalda rijdt, vertrek 7.31 en 8.01 uur. Tegelijk vertrekt er een lijn 50, die dan niet meer via de Althoornweg rijdt. Studenten voor Scalda kunnen op die tijdstippen dan dus alleen met lijn 650 reizen, studenten voor HZ of reizigers richting Middelburg, kunnen alleen met lijn 50 reizen. De schoolritten 3 en 8 op lijn 50 komen hiermee te vervallen. Lijn 650 rijdt niet tijdens de schoolvakanties van Scalda. De reisinformatie-app van Connexxion is reuze makkelijk voor als je onderweg bent. Met allerlei handige functies. Zo kun je bijvoorbeeld op de kaart zien waar jouw bus op dat moment rijdt, toont de app de actuele vertrektijden. Down load de app in de App Store of Google Play Store. Dijkgraaf Toine Poppelaars opende algelopen dinsdag een foto-expositie van beginnend fotograaf Cynthia Cats in de hal van het waterschapskantoor in Middelburg. De fotoserie is een afstudeerproject en staat in het thema van Zeeland en de strijd tegen het water. MIDDELBURG - Cynthia Cats {23) is afkom stig uit Kapelie en is student aan het AKV Sint Joost in Breda. Naast de expositie in het wa terschapskantoor heeft ze ook een aantal fo to's gebundeld in kleine publicatie. Dijkgraaf Toine Poppelaars nam het eerste exemplaar tegelijk met de opening van de expositie in ontvangst "Zeeland is bij uitstek een gebied dat is ge vormd door de eeuwenlange strijd tegen het water. De waterschappen zijn hiervoor op gericht In Zeeland zorgt waterschap Sehel- destromen voor droge voeten. Het is erg leuk dat Cynthia hier aandacht voor heeft en dit vastlegt op beeld", aldus dijkgraaf Toine Poppelaars. Cynthia: "Niet alleen het heden vind ik inte ressant, maar ook het verleden. Het Zeeuwse landschap is gelaagd en vertoont de sporen van voorbije ^gebeurtenissen die door het water en de tijd overspoeld zijn geraakt Ver dronken dorpen, dijken, paden en restanten van ooit belangrijke elementen. Dit probeer ik in mijn foto's tot uitdrukking te brengen." De expositie is tot eind september te zien in het waterschapskantoor in Middelburg. Advertentieverkoop ken media-advies E advertising.zeeland@persgroep.nl T 06 -20 5414 55 Krant gemist? Vul svp het formulier op de website in onder de knop Krant gemist of bel met 088-0561595 Familieberichten Efamilieberichtenweekbladen@persgroep.nl T (o88)-oi37268 Zelf een familiebericht opgeven kan via de website www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E rubrieken@persgroep.nl T 0900-6743836 Kantooradres Edisonweg37E 4382 NV Vlissingen Redactie Bied je nieuws aan op de website via de knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via id - Agendaberichten Plaatsen Voor overige redactiezaken: Frank Husslage frank.husslage@persgroep.nl 088-0136921 (niet voor krant gemist) Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: www.persgroep.nl Dit is een uitgave van de Persgroep Nederland BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep.

de Faam | 2018 | | pagina 3