O Bakker en Bierbrouwer maken echt Broodbier Oude tijden herleven tijdehs Visserij dagen Gevangenis Middelburg zoekt nieuwe bewakers s; 50PlusBeurs 2018 Bekijk alle uitjes op p c.ni zomeruitjes RUBRIEKEN Van 2*-VOOr 9?° De Faam WOENSDAG 22 AUGUSTUS 2018 ZEEUWSE FOLKLORE en Evenementen Grootste Vlooien- Brocantemarkt in Zierikzee English 4 You Zeelandcare Thuiszorg r'W' (optie 2) Zoekt u contact? Ogen en oren tekort! soplusbeurs Theo Rietveld Wat doe je met brood dat onverkoopbaar is? Die vraag stelde Huib Nieuwenhuijse zichzelf. Zijn buurman brou wer Kees Bubberman dacht met hem mee en nu is er Broodbier. MIDDELBURG - Tijdens het afvullen van de eerste flessen sprak ik met de bakker en de brouwer. Bakker Marco Nieu wenhuijse^) en zijn vrouw Willeke(ig) houden van nieu we ideeën. Vijf jaar geleden opende Marco zijn eigen ban ketbakkerij en inmiddels heeft hij twee winkels in Borssele en 's -Heerenhoek en een web shop. Hoe is hij op het idee gekomen om broodbier te ver kopen? Die vraag speelt Wille ke door aan haar schoonvader Huib. Huib is druk bezig in de productieloods van brouwerij Kees om net gevulde flesjes bier in te pakken. Hij vertelt mij dat hij al jaren nadenkt over voedselverspilling. Huib: "Ik heb een bouwbedrijfje naast de brouwerij van Kees. Ik vroeg hem of hij bier kon brouwen met brood van mijn schoon zoon. Hij zei dat-ie dat wel kon en zodoende. Ik heb een paar maanden geleden 120 ingevro ren broden gebracht". Willeke kijkt hoe de flesjes worden gevuld. Marco en zij vonden het broodbier een goed idee en de rest is door Huib en Kees geregeld. Kees vertelt dat Huib regelmatig vroeg wanneer er kon wor den gebrouwen. Kees: "Ik heb het ingepland en in juni zat het in de ketel en nu, 15 augustus, worden 2500 flesjes gevuld met duizend liter broodbier. Ik heb een derde deel van de mout vervangen door allerlei soorten brood en alles fijnge malen. Ik had het nog nooit eerder gedaan. Zo is het ooit in de Middeleeuwen ontstaan toen ze brood in de regen bui ten lieten staan, dat na verloop van tijd ging gisten. Toen men het mengsel proefde was het lekken Dit bier is donkerblond, een beetje Belgisch, licht drink baar, 5 procent alcohol en een beetje broodsmaak". Op het etiket staat Broodbier. Kees houdt ervan bier te be noemen zoals het is wat het is. Volgend jaar komt er mis schien een vervolg. Er zijn nog andere plannen. Bier heeft als restafval mout en graan en dat kun je weer gebruiken voor het maken van brood. Zo sluit de cirkel zich weer. Tijdens de Oude Visserijdagen kan de sfeer van Vlissingen in vroeger dagen geproefd worden. Dat kan op zaterdag 25 en zondag 26 augustus op en rond Nieuwendijk, De Ruijterplein, Arsenaalplein en Zeilmarkt. VLISSINGEN - Vanaf 11.00 uur zijn er proeverijen, live muziek, kinderactiviteiten, schepen en kotters, rondvaarten, model bouw en een folkloremarkt. Hier tonen mandenmaker, stoelenmatters, touwslagers, babbelaarbakkers, edelsme den, glas-in-loodmakers en andere ambachtslui hun vaar digheden. De stichting Zeeuw se klederdracht demonstreert het opmaken van de originele Zuid Bevelandse protestantse kappen. Deze techniek wordt slechts door enkele dames in de regio beoefent en werd ei genlijk nooit aan het publiek getoond. Ook is er een stand met het origineel Zeeuws sie raden kussentje, gemaakt van regionale omslagdoeken. Een groot assortiment blikjes bab belaars zijn te koop en te be wonderen, evenals een tiental boerenzakdoeken in diverse maten. Voor de buitenlandse toeristen is een magazine in het Duits en Engels beschikbaar. Het opmaken van een Zuid-Bevelandse kap. FOTO: G. VAN DAMME Braderlën Markten Elke WOENSDAG in juli en augustus 10.00 tot 16.00 uur. Evenemententerrein bij camping Kloet le Weegje (4301SL) www.kloetevenementen.nl T. 0111-414214 Personeel Aangeboden Engels leren in een gezellige en ongedwongen sfeer. In september starten weer cursussen Engels SPREKEN EN VERSTAAN voor beginners en gevorderden op verschillende niveaus in Goes. www.english4you.nl en Tel: 0113 251621. Huishoudelijke hulp, v.a. 5,- per week. Ook voor particulieren. Tel: 06-24 32 48 80 HUIS \.AN 111 IS Ül Al N Reserveren op werkdagen van 8,30-17.00 uur via ruHffiekeri@persgroep.nl of telefoon 088-0139999 ""'TO/ Cfrr, -m. Sluittijd: vrijdag 15.00 uyr of drie werkdagen voor plaatsing Brief onder nummer naar: Postbus 8759 3009 AT Rotterdam De Penitentiaire Inrichting (PI) Middelburg zoekt nieuwe me dewerkers. Daarom wordt op donderdag 6 september een wervingsavond georganiseerd, speciaal voor enthousiaste en betrokken personen die belangstelling hebben om in de PI te komen werken. MIDDELBURG - Er zijn vaca tures beschikbaar voor com plexbeveiliger, penitentiair inrichtingswerker, medewer ker arbeid en directiesecretaris. Waarnemend vestigingsdirec teur Stefan van den Broek: "PI Middelburg staat bekend als een inrichting die op een hu mane en sociale wijze gede tineerden huisvest. Dit is een inrichting waarbinnen veilig heid, beveiliging en beheers baarheid hoog in het vaandel staan. Binnen onze muren is een apart cellencomplex (PAC), hierin worden arrestanten ge huisvest. Dit is een bijzondere samenwerking tussen de Poli tie en de PI Middelburg." De avond biedt volop moge lijkheden om de PI Middel burg van binnen te bekijken, met medewerkers in gesprek te gaan over de beschikbare functies en te ervaren hoe het is om in een gesloten inrich ting te werken. Belangstellen den kunnen zich tot en met 3 september 2018 aanmelden via torentijd@dji.minjus.nl Meer informatie over de wervingsdag en de aanmeld- procedure is te vinden op de website van www.dji.nl. rubrieken@persgroep.nl V.l.n.r: Willeke Nieuwenhuijse, Kees Bubberman en Marco Nieuwenhuijse met de zojuist gevulde fiesjes Broodbier. FOTO: THEO RIETVELD Tijdens de beurs bezoek u maar liefst 5 hallen metVakantie, Wonen, VrijeTijd, Mode Beauty en Gezondheid. Probeer e-bikes op het fietsplein, bezoek het autoplein met actuele modellen, geniet van modeshows en optredens, krijg advies over beleggen en schenkrecht, ontmoet personalities, test uw fitheid, volg leerzame en actieve workshops of doe mee met vele winacties en maak kans op mooie prijzen, zoals een avontuurlijke reis of campervakantie. Maak het mee, u komt ogen en oren tekort! Ga naar pzc.nl/50plusbeuirs Geldig op één dag naar keuze van 18 t/m 22 september

de Faam | 2018 | | pagina 25