Verwilderde katten in Zeeuws vizier Vijftien wonderschone Walcherse wandelingen Een krant vol met goede herinneringen i V;. De Faam WOENSDAG 22 AUGUSTUS 2018 Jagers zitten op sleutelposities "ZELFS WIJ ZIEN NIET OF EEN KAT VERWILDERD IS" PETITIE TEKENEN ZILVEREN ZEEUWEN -IS-- a Anneke Flikweert Stel je woont aan de rand van een dorp of stad en je mist je kat al een paar dagen. Later hoor je dat er jagers zijn geweest en dat je geliefde Minoes zomaar is doodgeschoten. Dat scenario zou zomaar in gang gezet kunnen worden als de Nota Natuurwetgeving in werking treedt, die op 7 december in de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland be handeld wordt. VLISSINGEN - In december 2017 werd de startnota Be leidsnota Natuurwetgeving vastgesteld. Daarna volgde de Kadernota Natuurwetgeving, met daarin 26 keuzes voor mogelijk beleid. De keuzes hebben betrekking op negen verschillende onderwerpen, waaronder actieve soortenbe scherming, gebiedsbescher ming en jacht en beheer. De concept kadernota is voorge legd aan vier bestaande over legstructuren en het brede publiek, middels internetcon- sultatie. Ook kwamen er in dividuele reacties binnen. Na alweging is een aantal voor keursalternatieven in de voor gelegde keuzes gewijzigd. Wat nu voorligt is de Kadernota Na tuurwetgeving waarin de reac ties zijn verwerkt. Nagenoeg alle geraadpleegde partijen gaan voor keuze 21.2, conclu deert de provincie, waarbij niet alleen diersoorten die schade aan de landbouw berokkenen, zoals de verwilderde post duif en de boerengans met het geweer bestreden mogen worden, maar ook soorten die schade aan de natuur toebren gen, zoals de verwilderde kat. Met deze kaders wordt nu een Nota Natuurwetgeving voor bereid, ter behandeling in de vergadering van Provinciale Staten op 7 december 2018. Beheer Marleen Drijgers, van Stichting Scheldekat is furieus. "In een aantal geraadpleegde instan ties, zoals Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap, zitten jagers op sleutelposities en die hebben de doorslag ge geven bij deze keuze. Wij heb- De Kadernota Natuur-, wetgeving is 29 juni vastgesteld. Nagenoeg alle geconsulteerde partijen gaan voor keuze 21.2, waarbij ook de bestrijding van soorten die schade aan de natuur toebrengen worden toegevoegd, waaronder bestrijding van de verwilderde kat. Met deze kaders wordt nu een Nota Natuurwetge ving voorbereid. Op het moment van schrijven heeft Stichting Scheldekat m kittens die verzorgd worden en een nieuw plekje zoeken. FOTO: SCHELDEKAT ben een landelijke ontheffing, via de Stray Animal Foundati on, voor vijfjaar, om zwerfkat ten en verwilderde katten op te vangen, te castreren/sterilise ren en te chippen. Wij vangen ze tot de allerlaatste kat. Deels worden de dieren terugge zet in hun leefgebied, waarna we ze ook daar verzorgen. Dat doen we al twintig jaar en dat werkt heel goed. Jagers willen gewoon graag schieten, maar dat is niet de beste manier om het probleem van zwerfkatten op te lossen. Wij hebben een Op de website scheldekat.nl en de Facebookpagi- na van Stichting Scheldekat staat een link naar de petitie tegen het afschieten van verwilderde katten in Zeeland. Stichting Scheldekat roept ook de stemmers en vertegen woordigers van politieke partijen op zich te laten horen. Theo Rietveld Op dinsdag 28 augustus wordt in de Drvkkery een nieuwe wandelgids met 15 wandelingen over Walche ren gepresenteerd. Els van den Kerkhof, Aagje Feld- brugge en Hans Corbijn stel den deze wandelingen sa men. MIDDELBURG - Uitwaaien op het strand, turen naar de hori zon vanaf hoge duinen, strui nen langs sloten en slenteren door historische steden. Het staat allemaal beschreven in het boekje Walcherse Wande lingen,15 wonderschone toch ten langs de Zeeuwse Riviera. Zijn er dan niet genoeg wan delingen in brochurevorm of boek beschikbaar? En zijn de knooppuntwandelingen kaar ten niet voldoende? Met één van de samenstellers van de nieuwe wandelgids, Els van den Kerkhof, heb ik afgespro ken. Ik wil de meerwaarde we ten van de nieuwe gids. Els vertelt dat het ooit begon nen is met een aantal vrijwil ligers. De Stichting voetpaden m V.l.n.r.: Hans Corbijn, els van den Kerkhof en Aagje Feldbrugge. Zij stelden de Walcherse wandelingen samen.FOTO: PR Walcheren (1998) kwam en kon subsidie aanvragen. Dit leidde tot de uitgaven van een aantal wandelingen in brochu revorm. Veel mensen hebben ons geholpen om landeige naren zover te krijgen dat de wandelingen over hun grond ging. Zo maakte Aad de Klerk al vroeg deel uit van ons groepje. Agrariër Jo Kodde en Teun van Elsacker van het WV maak ten andere landeigenaren warm om mee te doen. Later coördineerde Stichting Land schapsbeheer de verschillende werkgroepjes in Zeeland op provinciaal niveau. Daaruit zijn de provinciale knooppunten netwerken ontstaan. Maar waarom toch een nieuw wandelboekje? Els vertelt over de uitgeverij die inmiddels al veertig wandelboekjes had uitgegeven en Zeeland nog miste. In eerste instantie zou een boekje worden gemaakt met wandelingen door heel Zeeland. Els vertelt dat zij met Aagje en Hans de uitgever kon overtuigen dat op Walcheren alleen al prachtige wandelin gen van de weg af te maken zijn. en zo gebeurde het. De boekjes zijn voor 14,95 euro te koop. Zin in meer wandelin gen? Kijk dan naar www.gega- randeerdonregelmatig.nl aantal projecten door heel Zee land. De aantallen zwerfkatten nemen af en we houden het heel goed onder controle: het is een effectieve methode, in tegenstelling tot afschieten. Dan schiet een jager een paar katten af en de rest jongt ge woon weer aan." Verschil Een groot probleem bij het af schieten van verwilderde kat ten is dat het verschil tussen een verwilderde kat en een huiskat niet zichtbaar is. Mar leen Drijgers: "Zelfs wij zien het verschil niet gelijk en dat geldt ook voor onze dierenarts. Soms miauwt een kat en dan weetje: dat is een tamme. Maar soms merkje het pas na een dag, als de eerste stress van het vangen voorbij is." Stichting Schelde kat roept mensen op de petitie op Facebook en de website van de stichting te tekenen en zo hun stem te laten horen naar de provincie, maar ook aan de politieke partijen. "Stel je bent verhuisd en je kat is verdwaald of vermist. Je moet er toch niet aan denken dat het dier dan wordt afgeschoten." Afgelopen maandag 20 augustus nam gedeputeerde AJ. van der Maas het eerste exemplaar van Zeeuws Weerzien in ont vangst. MIDDELBURG - Zeeuws Weer zien is een nieuwe, gratis krant vol anekdotes en verhalen over het leven van toen: van oude krantenartikelen tot columns van hedendaagse schrijvers. De krant is bedoeld voor ieder een in Zeeland, met name voor oudere inwoners. Gedeputeer de Van der Maas is enthousiast over de krant: "Aandacht voor ouderen zou vanzelfsprekend moeten zijn, maar dat is lang niet altijd het geval. Het de len van verhalen brengt men sen bij elkaar. Als je met elkaar praat over vroeger, begrijp je elkaar vaak beter. En daardoor kunnen mensen langer mee doen in de maatschappij." Zeeuws Weerzien wordt vanaf 21 augustus in een oplage van 50.000 exemplaren verspreid door heel Zeeland. De krant is gratis mee te nemen in onder andere musea, bibliotheken en archieven, zorg- en welzijnsin- stellingen, wachtkamers van huisartsen en ziekenhuizen en bij ondernemers. De krant is ook te lezen op www.feest- vanherkenning.info m J**?* Zeeuws Weerzien is een nieuwe, gratis krant vol anekdotes en verhalen over het leven van toen. FOTO: ZEEUWS WEERZIEN

de Faam | 2018 | | pagina 13