De Zeeuwse pontjes gaan weer in de vaart Bij Time4You zijn azc-kinderen gewoon 'gewone' kinderen Middelburgse Erik populairste meester Oude Visserijdagen Duurzame energie oplossingen De Faam WOENSDAG 11 JULI 2018 Hetfiets-/voetveer van de familie Beeke. FOTO: Carrie Frederiks Alle Zeeuwse pontjes gaan deze maand weer in de vaart. Het varen met de Zeeuwse pontjes is al jaren een begrip in Zeel and. Volop genieten van deze unieke belevenis op het water kan ook deze zomer weer bij zeven verschillende overtoch ten. Eilandhoppen alsof de dammen en bruggen tussen de verschillende eilanden er niet zijn! ZEELAND - Ervaar zelf waarom Zeeland een populaire fiets- en wandelprovincie is. Een handig systeem van fiets- en wan delknooppunten leidt je langs een verscheidenheid aan land schappen en indrukwekkende historie. De verbindingen van de pontjes vormen een han dige aanvulling hierop in onze waterrijke provincie. Door de duur van een vaartocht wordt het maken van een oversteek met een pontje een attractie op zich. Tijd om te genieten van het varen, het uitzicht, een consumptie aan boord en een bezoek aan een van de histori sche steden of dorpen die Zee land rijk is. Ooit waren er meer dan 100 verschillende veer diensten in Zeeland. Dammen, bruggen en tunnels kwamen en komen er voor in de plaats. Maar in de zomer herleeft in de tijd van weleer. Een aantal pontjes is dan weer in de vaart. Ze varen speciaal voor fietsers en voetgangers via historische trajecten. Meer info: vwzeel- and.nl. Meer dan twintig kinderen zitten rond tafels, rennen door de gangen, vlechten het haar van de 'juffen', donder jagen, klieren, lachen en gie ren. Of knutselen ontspan nen, ingespannen. Gewone kinderen. Veel van deze kinderen (van 8 tot 12 jaar) wonen hun hele leven al in een azc. Sommigen verhuisden in een paar jaar tijd al veertien keer. Van azc naar azc. Het zijn gewone kinderen, in een ongewoon leven. Ze groeien op in een ongezonde situatie, vol spanning. Zonder al te veel plek zichzelf te zijn, even alleen te zijn. Kind te zijn. Vandaag wel. Op woens dagmiddag is het in azc Mid delburg tijd voor Time4You. Time4You richt zich op de empowerment van kinderen in de centrale opvang. Tijdens Time4You wordt er een veili ge omgeving gecreëerd waar in kinderen - als zij daarvoor kiezen, hun verhaal kunnen doen. Dat kan gaan over leuke dingen die hen bezighouden, maar ook om vragen of zelfs problemen waarmee ze rond lopen. Time4You heeft dus ook een signalerende functie. MaarTime4You draait natuur lijk ook om plezier. Met spel, creatieve activiteiten en ver schillende thema's worden de kinderen uitgedaagd en geprikkeld. De kinderen in de azc's zijn zijn gewone kinderen, in een ongewoon leven. FOTO: Time4You Aya (9) is sinds de start van Ti- me4You één van de vaste be zoekers. 'Ze was in het begin hyper en heel agressief. Er zat zoveel boosheid in dit meisje', zegt 'knutseljuf Manon die als vrijwilliger bij het project be trokken is. 'Het heeft een jaar geduurd voordat ze ons wat ging vertrouwen en tot rust kwam'. Vandaag schildert Aya het ene hartje na het andere. Die woede en onrust... 'Juf Rosa begrijpt het wel. 'Na elke verhuizing moeten ze weer hun plekje vinden. En soms lijkt het zelfs alsof ze letterlijk voor dat plekje moeten vech ten. Dan staan ze als bokken tegenover elkaar. Op zoek naar vrijwilligers Vluchtelingenwerk Zuid west-Nederland voert Ti- me4You uit in de azc's van Katwijk, de Beverwaard in Rot terdam, Rijswijk, Middelburg en Goes. Regionaal projectlei der Dorien Ruiter is op zoek naar fondsen, bedrijven of par ticulieren die het project finan cieel willen ondersteunen, om bijvoorbeeld knutselspulle- tjes, voorleesboekjes of andere materialen te kopen. "De kin deren zijn met 'niets' al tevre den, wij zijn om het project te blijven draaien geholpen met een paar honderd euro steun", licht Dorien toe. Time4You is in Middelburg en Goes ook nog op zoek naar vrijwilligers. Neem voor meer informatie contact op met Dorien Ruiter via e-mailadres druiter@vluchtelingen- werk.nl MIDDELBURG - Meester Erik, die lesgeeft aan groep 6 op basisschool Acaciahof, is de populairste meester van de provincie. De afjgelopen weken konden ouders en leerlingen hun favoriete juf of meester nomineren voor deze titel. Een ludieke actie van bloemenspe- cialist Fleurop. Erik Moens uit Middelburg kreeg de meeste stemmen van Zeeland en is verrassend in de bloemen ge zet. Ouders en leerlingen kon den via de website van Fleurop stemmen op hun favoriete juf of meester. Duizenden aan meldingen kwamen binnen. Jeroen de Zwart, algemeen directeur van Fleurop laat we ten: "Leraren zijn ontzettend belangrijk. Ze steunen je bij de opvoeding van je kind. Samen met ouders leggen ze de ba sis voor de toekomst. Via onze 'Bedankt dat je me hebt laten groeien'-campagne wilden we aandacht vragen voor deze be roepsgroep en ouders inspire ren om hen tijdens de laatste schoolweek te bedanken." Fleurop Interflora Nederland is al meer dan 96 jaar (sinds 1921) gespecialiseerd in het verzen den van bloemen, nationaal en internationaal. 7 In Nederland zijn meer dan 1.100 bloemis ten aangesloten bij de coöpe ratie en wereldwijd zijn dat er 40.000, verdeeld over ruim 140 landen. Met de rijke geschie denis en deskundigheid van de organisatie bedient Fleurop dagelijks zowel de particulie re als zakelijke markt. Fleurop werd door het WUA! vier maal bekroond met een eerste plaats bij de Performance Scan Bloemen (2013, 2014, 2015 en 2016) en won twee keer de titel 'Beste Website'. VLISSINGEN - Op 25 en 26 augustus organi seert de VOC samen met enkele van haar on dernemers rondom de oude vissershaven een gratis te bezoeken gezellig familie-evene ment dat teruggrijpt op de oude functie van de huidige Michiel de Ruyterhaven: de Oude Visserijdagen. Vlissingen is van oudsher een belangrijke vissersplaats geweest Het is bij weinigen bekend dat Vlissingen al heel lang de grootste en belangrijkste aanvoerhaven voor tong is. Een delicatesse die in heel Ne derland en Vlaanderen wordt verhandeld. De oudere generatie kan zich nog goed het da gelijks afmeren van de kleine viskotters her inneren waarbij de vis ter plaatse verhandeld werd. Op de kades stonden de vissersvrouwen en die trokken met verse vis op de kar de wij ken in om zo hun waar te verkopen."Schar- retjoe" werd de oproep om naar de kar te komen. In Vlissingen is er een Shantykoor met de naam Scharretjoe ter herinnering. Dit koor is op zondag 26 augustus aanwezig. Langs de kades van de huidige Michiel de Ruyterhaven staan gezellige markten opgesteld. Kinderen kunnen zich lekker uitleven bij het Arsenaal plein. Een rondvaart vanuit de Koopmansha ven behoort ook tot de mogelijkheden. Het Zeeuws maritiem muZEEum sluit aan met de interessante tentoonstelling over visser en loods Frans Naerebout Rond de haven zijn de oude thema's van het havenbedryf te zien op foto's, beschikbaar gekomen vanuit de beeld bank van het stadsarchief. Er wordt gewerkt aan de vertoning van filmopnamen. En ont dek de machtige stromingen voor de Vlissing- se havenmonding vanuit de uitkijktoren. Carlos Klerkx van SOLAR2EnjoyZeeland: "Onze visie is de klant een totaalpakket te bieden om compleet gasvrij te kunnen wonen. (FOTO: LEON JANSSENS). S0LAR2Enjoy Zeeland houdt zaterdag 21 juli van 10.00 tot 16.00 uur een openingsdag, waarop klanten en belangstel lenden kennis kunnen maken met de nieuwe showroom. Eigenaar Carlos Klerkx: "Wij leveren de beste Europese kwaliteitsproducten tegen een scherpe concurrerende prijs zonder bijkomende (maan delijkse) kosten." Carlos be gon in 2011 in de solarbranche en besloot na enige tijd voor zichzelf te beginnen in Vlis singen op Gildeweg 17 C. Door snelle .groei verhuisde SOLA- RzEnjoy Zeeland naar 17 E en heeft een nieuwe showröofn geopend op 17 F. "Onze visie is de klant een totaalpakket te bieden om compleet gas vrij te kunnen wonen. Moge lijkheden zijn zonnepanelen, infrarood verwarming, tapwa- tervoorziening^zoutwateraccu opslag en speciale fluisterstille airco's. Tevens zijn wij gespe cialiseerd in de postcoderoos, speciaal opgezet voor huurders en bewoners van appartemen ten. Kortom: duurzaamheid is onze visie." Openingsactie: bij aanschaf van een zonnepane lensysteem in juli of augustus 2018 worden gratis Birdbloc- kers gemonteerd. Geopend: 09.00-17.00 uur, zaterdag gesloten. Solar2EnjoyZeeland, Gildeweg 17 E/F, Vlissingen, 085 30 31253 www.s2ezeeland.nl

de Faam | 2018 | | pagina 23