Drukke boswachters door de droogte Weer Mosselfeest Zeeuws fruit in beeld Westkapelle laat zich zien en horen Naar de eendenkooi Goede doelen markt Oe Faam WOENSDAG 11 JULI 2018 Zomerserie "WIJ HOUDEN DE DRINKPOELEN VAN HET WILD IN DE GATEN" CIJFERS PODIUM Marcel van der Voort MIDDELBURG - Veel zwa re buien teisterden Zeeland een maand geleden. Ter wijl er nu in een maand nog geen 10 millimeter regen is gevallen. De Zeeuwse bos wachters hebben het druk door het bijzonder droge weer. "Wij zijn extra alert", meldt boswachter Karei Leeftink, voor Staatsbosbe heer actief op Walcheren en Noord-Beveland. "Wij letten op mogelijke ge varen", vertelt hij. "Onze zorg gaat ook uit naar de jonge aanplant. Struiken tot twee jaar oud geven we sinds een maand om de veertien da gen extra water." Het is 7.45 uur als de boswachter de droogte in het duingebied Nolle-Westduin bij Vlissin- gen bekijkt. "Het valt hier nog mee", meldt hij, wijzend naar de begroeiing. "Wij hou den de drinkpoelen van het wild en eigen vee in de ga ten. De poelen zijn vooral in de duinvaleitjes en in trek bij herten, hazen, vogels, kik kers, runderen en paarden. De vogels badderen er en kik kers en libellen zijn er graag. Als de poelen droogvallen is dat problematisch. Wij vul len het liever niet met water van elders. Dan breng je wa ter in een gebied dat er niet thuishoort. Er zit een ande re zuurtegraad in en is mis schien verontreinigd. Maar nood breekt wetten." Afgelo pen zondag was er een duin brand bij de Zwanenburgweg in Vlissingen. De mens kan een gevaar zijn voor de na tuur. Leeftink: "Door te BBQ-en het weggooien van brandende sigarettenpeuken. Op bijvoorbeeld eilandjes in Het Veerse Meer BBQ-en ze. Wij horen en zien dat en zorgen dat het onmiddellijk wordt gestopt." En: "Als een auto ver heeft gereden kan die te warm zijn en broei in hoog gras veroorzaken." Hij verwacht geen noodsituatie. "Er zijn zover bekend geen dieren overleden en planten dood door de droogte. De die ren hebben het wel moeilijkt dus blijf op paden en wegen. Ga lekker naar buiten. Wees niet bang voor toestanden", aldus Leeftink. Boswachter Paul Begijn werkt vooral op Schouwen-Duiveland en in Zuid-Beveland. "Ik zag net aan de wolken boven de Be- velanden dat er regen kwam", legt hij uit. "Ik zie stapelwol ken opbollen en dan ontstaat er energie die buien vormen. Voor de droogte was er nood weer met onweer. De kli maatverandering speelt een duidelijke rol. "Het voorjaar was nat, terwijl er een trend is van droge voorjaars door de klimaatverandering. Er zijn langere periodes met droogte en heftige buien. Hogedruk- gebieden vanuit Scandinavië en Azoren zorgen er deze pe riode voor dat buien worden Boswachter Karei Leeftink houdt nauwlettend de droogte in de natuur in de gaten. Foto: Marcel van der Voort. onderdrukt. In Frankrijk zijn zware buien. Die komen niet verder dan de Frans-Belgi sche grens. Dat zorgt ervoor dat het in Zeeland zo droog blijft", besluit boswachter Be gijn. Het brandgevaarlijkste gebied op Schouwen-Duive land is de Kop van Schouwen. Weerman Jos Broeke van Meteo Zeeland: "Na de record warme mei was de warmte in juni wat minder als gevolg van de noord-noordoostelijke wind, vooral goed merkbaar langs de Noordzeekust. Bij sommige bomen zien we al het afstoten van blad. Overi gens wortelen bomen diep en het voorjaar was nat." Staatsbosbeheer heeft in Zeeland 1.625 hectare in beheer, waaronder 168 kilometer gemarkeerde wandelroutes, 53 kilometer fietspaden, 21 kilometer mountain bike-routes en 73 kilometer ruiterpaden. De organisatie bestaat uit 24 vaste medewerkers en 157 vrijwilligers. MIDDELBURG - Op 26, 27 en 28 juli vinden weer de Mossel feesten Middelburg plaats op de Vlasmarkt in het centrum van Middelburg. Het mossel seizoen is weer begonnen, er zijn weer heerlijke bodem mosselen en dat moet gevierd worden. De Mosselfeesten zijn al jaren een begrip in Middel burg. De aaneengesloten ter rassen vormen drie dagen lang het grootste terras van Zeel and. Alle horecaondernemers hebben een tent en-of terras buiten staan en geven een ei gen bereiding van de Zeeuw se mossel. In de loop van de jaren is het evenement echter uitgegroeid tot meer als alleen mossels eten. Zo zullen er op optredens zijn van straatar tiesten en iedere dag zijn er op diverse locatie in de straat live-muziek van nationale en internationale artiesten, le der jaar is het weer een groot feest, en lijkt het evenement te groeien. Waar het bij de tradi tionele mosselfeesten hoofd zakelijk om de mossel zelf draait is het in Middelburg ge groeid tot culinair evenement. Dit misschien juist vanwege het feit dat Middelburg geen klassiek mosselvissers dorp is. Er zijn tegenwoordig zelfs di verse mensen die het weekend van de mosselfeesten Middel burg vrij houden in de agenda. Sterker nog, er zijn mensen die speciaal hun vakantie aanpas sen. De Mosselfeesten is een begrip geworden, zelfs over de grens. Twee jaar terug kwam er zelfs een televisieploeg van uit België van de VRT om ver slag uit te brengen. Het feest start donderdag om twee uur, vrijdag en zaterdag om twaalf uur. WESTKAPELLE - Vrijdag 13 juli is er op Kerkplein Mo- ria, Markt 67 in Westka- pelle van 10.00 tot 17.30 uur een rommelmarkt met verkoop van boeken, wafels, fairtrade en nog veel meer. Ook zijn er kra men van Wereldwinkel Westkapelle/Zoutelande, Gehandicaptenhuizen Chelmo en Mgoszcz Po len, Unicef Westkapelle en de Zending Gerefor meerde Gemeente. De Protestante Gemeente Westkapelle verzorgt deze dag. OLYMPUS DIGITAL CAMERA MIDDELBURG - In boekhan del de Drvkkery exposeert de Amsterdamse fotograaf Jan Vostervan maandag 9 juli tot en met zaterdag 18 augustus foto's van Zeeuwse fruitbo men en bloemdijken. Jan Vos- ter genoot zijn opleiding aan de Rietveld Academie en ex poseerde in binnen- en bui tenland. Na een Ierse periode fotografeerde hij de laatste tijd in Zeeland en deze expositie is daar een weerslag van. WESTKAPELLE - Vandaag, woensdag 11 juli, is de eerste Woensdag Westkapelle van dit seizoen met als thema 'Westkapelle laat zich zien en horen'. In de tuin van het Polderhuis is de Tuus emaekt markt en klederdrachtver koop tot 17.00 uur, inclusief openluchtbreien. Voor de deelnemers zijn er brei- en haaknaalden en wol be schikbaar. De ondernemers van Westkapelle presenteren zich van 12.00 tot 17.00 uur op de Ondernemersmar|ct op de Markt in Westkapelle. Heerlijke wafels en smouters worden er ook gebakken. Om 17.00 uur geeft muziekvereni ging OKK een concert op de Markt Beide vuurtorens zijn open tot 16.00 uur, Molen de Noorman van 13.30-17.00 uur. ELLEWOUTSDIJK - |n het Fort van Ellewoutsdijk vindt zon dag 22 juli het cultuurfestiv- la Oeljebroelje plaats. Dit jaar presenteren 43 Zeeuwse (ama- teur)kunstenaars hun werk op de kunstmarkt. De kunst markt wordt muzikaal omlijst door artiesten eveneens van Zeeuwse bodem. OOSTKAPELLE - Op donder dagavond 12 juli mei neemt een gids u mee naar het span nendste en stilste plekje van Walcheren, eendenkooi Slik- kebosch bij Oostkapelle. In de eendenkooi werden vroeger eenden voor in de pot gevan gen; de gids weet daar alles over te vertellen. In de kooi be vindt zich kolonie aalscholvers, de jongen staan op uitvliegen. Daarnaast voelen allerlei an dere vogels, maar ook dam herten en reeën zich in het bos rond de kooi prima thuis. Het bezoek duurt anderhalf uur en wandelschoenen en goede buitenkleding zijn vereisten; ook een verrekijker is handig. 19.00 uur aan de poört van de kooi aan de Vroonweg (te genover nr 12c) te Oostkapelle; parkeren op de grote betaal de P aan de Duinweg, op 500 meter van de eendenkooi. Van te voren aanmelden via www. staatsbosbeheer.nl/activitei- ten. Voor verdere info (niet voor aanmelden): 06-10943647.

de Faam | 2018 | | pagina 17