Het patent van Hans Lipperhey Palliatieve Boxen Seniorenmiddag Rommelmarkt in Westkapelle Ontdek Oostkapelle ro; ÉL. De Faam WOENSDAG 27 JUNI 2018 Middelburgse Luiken Ontdekking DE VERREKIJKER IS IN HANDELSSTAD MIDDELBURG UITGEVONDEN. Wét? EXPOSITIE ALEX Theo Rietveld Samen met Zacharias Jansen stond Hans Lipperhey tien jaar geleden centraal bij de activiteiten in Middelburg en de rest van Nederland, waarin werd herdacht dat de telescoop 400 jaar daarvoor werd uitgevonden. Wie was Hans Lipperhey en wat had Zacharias Jansen daarmee te maken? MIDDELBURG - Hans Lipper hey werd omstreeks 1570 in het Duitse Wezel geboren. Als brillenmaker kwam hij van het Engelse Bristol naar Middel burg, waar hij in oktober 1602 poorter werd en zich vestigde als brillenmaker en lenzenslij- per. Een poorter is een burger die zich het recht verworven had binnen de poorten van de stad met stadsrechten te wo nen. Hij trouwde in 1594 met Tanneke Cools en ging wonen in het Kapoenstraatje. Samen kregen ze acht kinderen. Hij werd op 29 september 1619 be graven in Middelburg. Het is liet verwonderlijk dat de verrekijker in Middelburg is uitgevonden. Na de val van Antwerpen, bloeide Middel burg op en werd een rijke, dynamische handelsstad. Ita liaanse ambachtslui introdu ceerden nieuwe technieken om glas te maken in de stad. Lipperhey maakte hier gebruik van. Uiteindelijk kwam hier de 'Hollandse kijker' uit voort. Een jarenlang proces zorgde ervoor dat men het maken van len zen steeds beter onder de knie kreeg. Patent In oktober 1608 gaf Lipperhey een succesvolle demonstratie in het hoofdkwartier van Prins Maurits in Den Haag. Vanuit de toren in de stad kon men de tijd aflezen op de toren van de kerkklok in Delft. Veel hoog waardigheidsbekleders waren hierbij aanwezig. Zij waren hier vanwege de onderhan delingen voor het Twaalfjarig Bestand tijdens de Tachtigja rige Oorlog. Velen van hen za gen het militaire nut van deze uitvinding en via deze men sen raakte de verrekijker in heel Europa bekend. Lipperhey kreeg opdracht om zes kijkers te maken voor het leger. Te gelijkertijd vroeg hij octrooi aan. Hij maakte het instrument uiteindelijk tot een commer cieel succes. Nagtglas schrijft in zijn Levensberichten dat 'Johan Lipperhey van Wezel, burger van Middelburg, de eer der uitvinding van de verrekij kers zeer zeker toekomt'. Na de dood van glasblazer Zacharias Jansen, een buurman van Lip perhey, claimde zoon Johan nes Jansen dat zijn vader de eerste maker van de kijker was. Toen bleek dat de Alkmaarse brillenmaker Jacob Metius in 1608 Middelburg had bezocht en ook octrooi aanvroeg voor 1619. Hans Lipperhey, brillenslijper en mede-uitvinder van de verrekijkers te Middelburg. Bron: Zeeuws Archief, ZG, Zl deel IV, nr 597. zijn verrekijker, nam de Sta- ten-Generaal een wijs besluit: aan geen van de partijen werd een patent uitgereikt. Hans Lipperhey Museum De volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen is sinds no vember 2017 gevestigd aan de Helm in Middelburg. In één van de ruimten is het Hans Lipperhey Museum geves tigd. Daar kun je zien hoe het komt dat de telescoop in Mid delburg is uitgevonden. Ook wordt aandacht besteed aan de geschiedenis van de ster renkunde en de rol van Zeel and daarin. Meer info: www. Iansbergen.net u D ELBU G in het Hans Lipperhey Museum in Middelburg is een tijdelijke expositie ingericht. Tot 1 september is een tentoonstelling te zien over de bekende nestor van de Nederlandse amateurastronomie, Piet Meesters. Niet alleen zijn er diverse telescopen van zijn hand te bekijken er zijn ook unieke documenten en waarnemingen van hem te zien. Het museum is elke vrijdagavond geopend. Adres: Helm 3, Middelburg. Zeeuwse Zorgmensen heeft tijdens een informatiebijeen komst de eerste Praktische Palliatieve Boxen (PPBOX) uitge reikt aan enkele zorg ZZP'ers/Deze zijn aangeschaft met het bedrag dat zij hebben gekregen van Stichting de Godshuizen. MIDDELBURG - De PPBOX is bedacht door Willeke de Pag- ter en Mandalie Bulten. De twee zijn al meer dan tien jaar werkzaam als verpleegkundi gen in het Sint Jans Hospice de Casembroot in Middelburg. De inhoud van de box richt zich op de laatste dagen van iemands leven en bevat pro ducten die kunnen bijdragen aan hun levenskwaliteit. De box biedt mantelzorgers en zorgverleners producten waar mee ze de stervende zowel praktische zorg als emotionele bijstand kunnen geven zoals vaseline lippenbalsem, weg- werpwashandjes, mondspray, mondgel en geur absorberen de houtskool. Zeeuwse Zorgmensen kreeg de subsidie voor de PPBOX van Stichting de Godshuizen die geld beschikbaar stelt voor projecten die ten goede komen aan de Walcherse samenle ving. De ZZP'ers waar Zeeuwse Zorgmensen mee samenwerkt, leveren zorg bij mensen die in hun laatste levensfase zitten. Van de subsidie heeft Zeeuw se Zorgmensen 50 boxen inge kocht. "De PPBOX leek ons een goed doel, omdat dit zowel de klant als de zorgverlener helpt om het laatste stukje zorg te kunnen leveren", aldus Mi chelle Lodder, coördinator Zor gorganisaties Marketing bij Zeeuwse Zorgmensen. VLISSINGEN - De vrije- tijdskunstenaarsvereni- ging Het Zeeuws Palet stelt schilderijen ten toon met als onderwerp Groe ten uit Zeeland in etala ges in het centrum van Vlissingen, onder andere in de Walstraat, Sint Ja- cobstraat, Kleine Markt en Oude Markt. De schil derijen zijn te zien van 3 tot en met 27 juli. Het Zeeuws Palet is een groep enthousiaste kunstenaars die in in een gezamenlijk atelier, of op hun eigen stekkie schilderen. Meer De Senioren Vereniging Walcheren houdt 9 juli een themamiddag. VLISSINGEN - De Senioren Vereniging Walcheren houdt maandag 9 juli een thema middag in zaal 't Speelhuus van woonzorgcentrum Ter Reede in Vlissingen. De heer Ronald den Broeder zal deze middag een presentatie ver zorgen over de monumenten van Vlissingen. Na de pauze is er een bingo met verschillende prijzen. De middag begint om half twee. De zaal gaat om een uur open. WESTKAPELLE - Voetbal vereniging De Noormannen houdt zaterdag 30 juni in Westkapelle een rommel markt Die staat geheel in het teken van het 85-jarig be staan van de dub. Dat wordt dit jaar groots ge vierd. Naast een rommel markt is er voor de jongeren een springkussen, speedme- ter en tobbedansen. Wie die dag een gokje wil wagen kan deelnemen aan een verloting of het Rad van Avontuur, met verschillen de prijzenpakketten, ©p het sportveld worden wafels ge bakken. Aan het eind van de dag is er een barbecue. De rommelmarkt begint om negen uur op sportveld De Prelaat aan de Domineeshof weg 2 in Westkapelle. Alex Achterhuis. RITTHEM - De Algemene Le denvergadering van Partij Souburg Ritthem (PSR) heeft Alex Achterhuis uit Ritthem benoemd als opvolger van de scheidend partijvoorzitter Lambert Prevoo. Achterhuis was tot de raadsverkiezingen fractievoorzitter van Partij Sou burg Ritthem. OOSTKAPELLE - Wie in juli en augustus georganiseerd wil wandelen kan dat iedere dinsdag- en donderdagavond doen. Vertrek is om half acht bij de Dorpskerk in het dorp. De wandelingen zijn gemid deld anderhalf uur lang. Deel nemers krijgen onderweg tekst en uitleg van een gids. De orga nisatie is in handen van Werk groep Landgoed Wandelingen Oostkapelle. Er is wekelijks plaats voor maximaal 12 deel nemers. Vooraf aanmelden is noodzakelijk en kan tot 18.00 uur via info@wroostkapelle.nl. Deelname kost 2,00 euro voor volwassenen en 1,50 euro voor kinderen. Voor de wandeling is de toren te beklimmen en zijn de Oudheidskamer en de Dorpskerk te bezichtigen. Meer informatie over de gidswan- delingen en bewegwijzerde wandelroutes in Oostkapelle zijn te vinden op: www.wroostkapejle.nl

de Faam | 2018 | | pagina 3