5 Vólkoren en kunst Welke honden gaan mee naar het WK Open dag bij Paardoes Laat ook 55+-ers niet (ver)zuipen Expositie twintig jaar de Drvkkery Country mid dag Yeehaa! MEER OUDEREN METEEN SLOKOP ACHTER HET STUUR Gedragsverandering is noodzakelijk 5 WOENSDAG 30 MEI 2018 door Conny den Heijer VLISSINGEN - Het wordt langzaam aan een heet hang ijzer; 55+'ers die zich te buiten gaan aan overmatig drankge bruik. Waren zij in hun werk zame leven gewend om 'soci aal' te drinken na het werk (neem de vrijdagmiddagbor rel) of na een vergadering met collega's, dan wordt die tradi tie vaak voortgezet als zij met pensioen zijn. Het tijdstip waarop iemand zijn eerste glaasje van de dag nuttigt, is al eerder op de dag omdat men meer vrije tijd heeft. Maar eenzaamheid en depressie spelen ook een rol in de hoge re consumptie. Alcohol en de pressie versterken elkaar juist dus naar de fles pakken lost niets op. Tijdens het symposium 'Laat ze niet (ver)zuipen' afgelopen donderdag in het Arsenaalthe ater werden de do's en don'ts besproken over de manier van bewust maken bij mensen. Want pas als iemand zich be wust is van zijn gedrag kan er een verandering plaatsvinden. Dan moet wel eerst het taboe er af; er moet ovër gepraat kunnen worden. Natuurlijk zijn we allemaal groot en sterk en is het ieders eigen verant woordelijkheid wat en hoe veel hij drinkt maar zodra er gezondheidsrisico's, agressie en geweld bij komen kijken dan treft het ons toch alle maal: het kostenplaatje dat hier aan hangt, is een feit. Jaarlijks kosten alcoholisme en verslaving de maatschap pij, dus ons, 8.2 miljard euro aan verslavingszorg. Sandra van Eygen, ervarings deskundige, vertelde tijdens het symposium openhartig hoe ze al vanaf haar 17e jaar aan alcohol verslaafd was en nu sinds drie jaar clean door het leven gaat. Zij weet on danks alles dat ze kwetsbaar blijft, beseffende dat als zij weer een slok zou nemen, ze niet weet waar het eindigt. Dat geeft haar het gevoel dat ze ondanks dat ze niet meer drinkt, haar hele leven alcoho list blijft. Rene Vader van politie Zeel and-West-Brabant valt het op dat jongeren voorzichtiger zijn met alcohol in het verkeer en dat juist ouderen gemakkelij ker met een slok op achter het stuur kruipen. Lex Lemmers van het Trimbos Instituut ziet vooraf nut in preventie mid dels campagnes, waarbij je moet oppassen voor angst aanjagende voorlichting. "Het is toch zeker een taak voor ou ders om open te communice ren met hun kinderen over al coholgebruik. Bij ouderen zit 'Laat ze niet (ver)zuipen!' is sinds 2010 een samenwerking tussen alle Zeeuwse gemeenten, GGD Zeeland, Indigo Preventie, Politie Zeeland-West-Brabant en andere maatschappelijke partners. Men richt zich op het netwerk rond de jongeren zoals ouders, scholen, sportverenigingen, horeca en supermarkten. En vanaf nu ook op ss+'ers onder wie het alcoholgebruik de laatste tien jaar is verdrievoudigd. Sandra van Eygen vertelt over haar jaren als alcoholiste, op dê bank bij Eric Holm (r) tijdens het symposium 'Laat ze niet (ver)zuipen\ V.l.n.rRene Vader, politie Zeeland-West Brabant, Sandra van Eygen, ervaringsdeskundige en Lex Lemmers van het Trimbos Instituut. Foto: Conny den Heijer er vaak meer problematiek achter het alcoholgebruik. Je kunt niemand dwingèn om te minderen of helemaal te stop pen. Je kunt wel proberen mensen bewust te maken van hun gedrag en ze laten zien wat bijvoorbeeld de gezond heidsrisico's zijn, Ouderen ge bruiken vaak medicijnen waarbij alcoholgebruik wordt afgeraden." zegt hij, "Alcohol verbieden zal niet lukken, mensen schijnen er toch be hoefte aan te hebben. De drooglegging in Amerika is ook mislukt maar een verbod op alcoholreclame zou een stap in de goede richting zijn." MIDDELBURG - Komende za terdag en zondag staat heel de Middelburgse binnenstad in het teken van Middelburg Vól koren. Middelburg VÓLkoren is het grootste korenfestival van Zuid-West-Nederland. Op beide middagen, van 13.00 tot 16.30 uur zijn tegelijkertijd op ruim twintig locaties in de oude Middelburgse binnen stad, steeds op loopafstand van elkaar, optredens van al lerhande koren en ensembles te beluisteren. De centrale lo catie hierbij is het Abdijplein, de meeste optredens zijn in kerken en andere binnenloca- ties.Het is de twintigste editie van een zangfestijn voor jong en oud, waarin niks moet en alles kan. Er treden koren, zanggroepen en ensembles op uit de regio en van ver daar buiten. Het publiek heeft overal vrij toegang. Op het moment van schrijven hebben maar liefst 6527 zangers zich aangemeld. Zaterdag staan er 98 koren op de bühne, zondag 88 stuks. Op zondag is er naast Middel burg Vólkoren ook de maan delijkse Kunst- en Cultuurrou te. Dertig ateliers en galeries in Middelburg openen dan hun deuren voor "het publiek. Een laagdrempelige manier om een grote variëteit aan kunstwerken te leren kennen, van speels tot monumentaal, en de sfeer te proeven van de fraaie ruimten in de oude bin nenstad waar de werken tot stand komen en getoond wor- den.De openingsuren zijn van 13:00-17:00. IP Voor meer informatie over Middelburg Vólkoren zie www.middelburgvolkoren.nl, voor meer info over de kunstroute zie www. kunstroutemiddelburg.nl VLISSINGEN - Country-DJ- Team KMW houdt een ou derwets gezellige eoun- try-middag. 0e Country Line 0ance groep verzorgt een optreden met aishoog- tepunt een show van het Dog Dancing Team: country dansen met hond. Ook zijn er standhouders met siera den, Zeeuwse beelden en Zeeuwse babbelaars én er is een ijscoman aanwezig zijn. De entree is gratis. Vrijdag 1 juni vanaf 14. 00 uur in Woonzorgcentrum Theo van Doesburg, Doctor Oftestraat in Vlissingen VLISSINGEN - Duitse herder vereniging Walcheren houdt zondag 3 juni een selectie wedstrijd voor het wereld kampioenschap op haar ter rein aan de President Rooseveltlaan 731a te Vlissin gen, naast Bambini. Er zijn 11 deelnemers ingeschreven vanuit heel Nederland, waar onder de drie Walchenaren Gerard de Groot, Ko Dieleman en Monique Scheele. De wed strijden duren van 10.00 tot 15.15 uur, meteen na afloop is de uitslag bekend. ID on Rü Vanaf dins dag 29 mei is er in boekhan del de Drvkkery een jubiieu- fhexpositie over de geschiedenis van de winkel De Middelburgse boekhan del bestaat eind mei precies twintig jaar. Tot het eind van dit jaar viert de Drvkkery dit met activiteiten en acties. In de expositie wordt het ver haal van de boekhandel ver teld. De Drvkkery komt voort uit boekhandel Fanoy. In 1998 verhuisde de winkel naar het pand van de drukkerij van de PZC aan de Markt. De winkel werd omgedoopt tot de Dr vkkery. In 2009 werd de win kel tot beste boekhandel van Nederland uitgeroepen. MIDDELBURG - Zondag 27 Juni vanaf 14.00 uur komen Johannes Smoorenburg en zijn vrouw Wilcie naar de Mo lukse Evangelische kerk in de Rijnstraat 4331CR Middelburg. De Smoorenburgs doen dan verslag over het werk in het kinderdorp op Haïti. VLISSINGEN - Zaterdag 16 juni is het open dag bij manege en kinderboerderij Paardoes van Arduin, in de buurt beter be kend als de Wijkdag. Op deze dag worden mensen vanuit verschillende achtergronden en diverse niveaus samen ge bracht en zo is er een mooie gelegenheid om kennis te ma ken met het bedrijf. Er worden leuke activiteiten georganiseerd, waar iedereen vanuit de wijk en wijde om streken aan mee kan doen. Er is een mini playbackshow, er zijn diverse kinderspelen zoals hoefijzer versieren en blik gooien, er is een demonstratie schaapscheren, handboog- schieten, demonstraties hon denbehendigheid, ponyrijden en een paardenshow. Jé kunt ook meerijden met paard en wagen, een prijs winnen bij de loterij en er staan verschil lende kraampjes opgesteld. Er zijn niet alleen frites en snacks te koop, maar ook Toko Soerin is aanwezig. Sambaband Obras Samba geeft een wer velend optreden. Manege Paardoes is onder deel van Arduin. Arduin on dersteunt in het deelnemen aan de samenleving en bij het ontwikkelen van nieuwe mo gelijkheden onder het motto 'Gewoon wat kan, bijzonder wat moet'. Om de problematiek rondom overmatig alcoholgebruik een halt toe te roepen is een gedragsverandering nodig. Objectief naar je eigen gedrag kijken is moeilijk, daarom wordt de cam pagne 'Laat zê niet (ver)zuipen' vanaf nu voor een bredere doelgroep opgezet.

de Faam | 2018 | | pagina 5