Olga Het lezen van dit boek laat je weer een keer beseffen dat je nooit te snel moet oordelen over mensen en hun omstandigheden Dertig jaar wereldwinkel Coüignyschool voor Jayden Informatie over uitvaart Opening van energiefabriek Leren voor vrijwilligers Van Elmina en Paramaribo Alles over hoofddoeken BOEK VAN DE WEEK MANDA HEDDEMA (DE KOPEREN TUIN) Domburg', het boek dat we "Hp patctO fZotlliflTO vorige week mochten verloten JL^V* JUlMUlWwlW WW L Ulw V van 't Spui in Vlissingen, is ge wonnen door A.Eversdijk. Wim Alosery (1923-2018) zwerft als kleine jongen door Am sterdam om uit de handen van zijn drinkende stiefvader te blijven. Daar leert hij te overleven en ontwikkelt hij eigen schappen die tien jaar later zijn leven zullen redden. WALCHEREN KORT 21 WOENSDAG 30 MEI 2018 Veel mensen zullen Schlink kennen van zijn boek De voorlezer. Dat boek ver scheen in grote oplagen in veel ver schillende landen. Het werd ook suc cesvol verfilmd met onder andere Kate Winslet. Zijn andere werk is wellicht iets minder bekend. Deze roman verdient echter weer net zo'n grote schare fans! Het is het verhaal van Olga, een vrouw die rond het jaar 1900 wordt geboren in een klein dorpje in het oosten van het Duitse Rijk. Ze wordt verliefd op Herbert. Een romantische liefde waar de familie van deze jonge man fel tegen gekant is. Toch blijven ze elkaar opzoeken, ook al is Herbert veel op reis. Het is een enorme avonturier, terwijl Olga zich als onderwijzeres vestigt in een klein stadje. In dit boek is niks wat het lijkt. Het is opgebouwd uit drie delen. In het eerste deel wordt het leven van Olga geschetst zoals ik hierboven beschrijf. Het tweede deel begint met een onver wachte perspectiefwisseling. Daardoor komt alles watje eerder las in een ander daglicht te staan. Dat gebeurt nog een keer in het derde en laatste deel van dit boek. Het is het verhaal van een moedige vrouw in een wereld die in korte tijd enorm verandert. Het boek geeft een prachtig tijds beeld van een periode waarin kolonialisme en wereldoorlogen een grote rol speelden. Uiteraard ga ik de verrassingen van dit boek niet prijs geven in dit stukje. Maar het lezen van dit boek laat je weer een keer beseffen dat je nooit te snel moet oordelen over mensen en hun omstandigheden. Een waarheid die van alle tijden is. Olga door Bernhard Schlink, uitgegeven door Dwarsligger. WIN DIT BOEK Boekhandel De Koperen Tuin stelt het besproken boek be schikbaar voor verloting onder de lezers van deze krant. Wil je meeloten? Stuur dan een e-mail naar redactie.faam@ Wim Alosery 1323-2018overleefde twee kampen en een bootramp, maar overleed deze maand in zijn bed. persgroep.nl met als onder- de gelukkige. De winnaar van Lezing over bijzonder boek het boek 'De Schilders van VLISSINGÉN - Liggend op het de oceaanstomer Cap Arcona dak van een rijdende trein terecht, in de baai van Lübeck ontvlucht hij de verplichte Ar- en op twee kilometer van de beitseinsatz. Hij duikt onder kust.' De bevrijding is nabij, en schuilt maandenlang in Jachtvliegtuigen van de RAF een kist onder de grond, tot hij bombarderen, het schip. Wim wordt opgepakt. Hij wordt op- weet het inferno te ontvluch- gesloten in Kamp Amersfoort ten. en daarna in Neuengamme, Schrijver Frank Krake heeft bij Hamburg. Kort voor de be- Wim Aloserij een jaar lang ge- vrijding komt hij met zeven- volgd en tekende zijn verhaal duizend medegevangenen op op. Samen gingen ze op tour nee door heel Nederland, tot 2 mei jongstleden toen Wim Al oserij in zijn slaap overleed. Het was zijn nadrukkelijke wens dat zijn verhaal doorver teld zou worden en schrijver Frank Krake doet dat dan ook. Op vrijdag 1 juni doet hij dat in Vlissingen. Boekhandel 't Spui en Woonzorgcentrum Schel- dehof organiseren samen deze lezing. U kunt daarbij zijn in Woonzorgcentrum Schel- dehof aan de Peperdijk 263. De toegang is gratis, aanmel den via info@boekhandel- spui.nl SEROOSKERKE - Bij de We reldwinkel in Serooskerke is het groot feest op zaterdag 2 juni. De winkel bestaat die dag namelijk dertig jaar. Van 10.00 tot 15.00 uur is er op het par keerterrein van de Emté een buitenmarkt met prachtige producten en bijzondere koopjes. Ook zijn er speciale activiteiten binnen en buiten, zoals optredens met muziek van House of Gong en de stand "Sjaal met verhaal": Sjaal met ene verhaal wil be taald werk creeëren voor vrouwen in Nepal. Daarnaast ondersteunen zij in dat land een kinderhuis en een medi sche post. Ook is er een pop penkastvoorstelling met fair- trade poppen die ook te koop zijn in de winkel, een grabbel ton en verloting en kunnen bezoekers genieten van een kopje eerlijke koffie, thee of fris met een gratis lekkernij. VLISSINGEN - De Louise de Collignyschool houdt vrijdag 8 Juni het eindfeest. Omdat af gelopen jaar een leerling is overleden aan de gevolgen van Neuroblastoom Kinder kanker, wil de school graag iets voor zijn familie en Stich ting Jayden betekenen. Daar om er die dag een sponsor loop voor alle leerlingen van de school. Na de loop start het zomerfeest, waar verschillen de kraampjes aanwezig zijn met eten en drinken, en wordt een verloting gehoudenmet prachtige prijzen. Alle op brengsten komen ten goede aan Stichting Jayden. Racoon sponsort met gratis concert- kaarten met Meet and Greet/ Vlissingse middenstanders en horecagelegenheden en di verse Zeeuwse attractieparken hebben prijzen beschikbaar gesteld. VLISSINGEN - Op zaterdag 2 juni houdt Monuta Adrienne Klein een inspirerende infor matiedag van 10.00 - 14.00 uur in uitvaartcentrum De Voorzorg. Monuta Adrienne Kléin verzorgt uitvaarten op heel Walcheren. Tijdens de in formatiedag kunnen bezoe kers hun eigen uitvaartsfeer vormgeven en hun persoonlij ke uitvaartwensen vastleggen. Tijdens de informatiedag op 2 juni kunnen bezoekers aan Monuta Adrienne Klein hun eigen uitvaartsfeer vormge ven op een moodboard en hun laatste woorden op pa pier laten zetten door een pro fessionele schrijver. Daarnaast is er volop informatie over de vele uitvaartmogelijkheden die er zijn en de wijze waarop uitvaartwensen nu al vastge legd kunnen worden. Belang stellenden kunnen kosteloos de informatiedag bezoeken, aanmelden vooraf is niet no dig. Uitvaartcentrum De Voor zorg van Monuta Adrienne Klein, Industrieweg 20 te Vlis singen is op zaterdag 2 juni aanstaande geopend van 10.00 -14.00 uur. RITTHEM - De omgebouwde rioolwaterzuivering Walche ren wekt 35 procent meer energie op dan dat nodig is voor het zuiveren van afval water. Op zaterdag 2 juni viert het waterschap dat er nu ook een Zeeuwse energiefabriek is. Op het terrein van de zuive ring is tussen 10.00 en 16.00 uur iedereen welkom voor gratis activiteiten. Bezoekers kunnen onder andere een rondleiding over de zuivering volgen, door een innovatieve rioolbuis lopen, een 3D-pan- nenkoek eten en op de foto gaan als laborant. De zonne- trein brengt bezoekers gratis naar het terrein van de zuive ring vanaf het voormalig par keerterrein van de veerboot aan de Veerhavenweg in Vlis- singèn. Het complete pro gramma is te vinden op www. scheldestromen.nl/energiefa- briek Het afvalwater uit heel Walcheren wordt op de riool waterzuivering Walcheren schoongemaakt. Jaarlijks komt dat neer op 15 miljard li ter rioolwater dat na verwer king weer schoon de natuur in gaat. De zuivering uit 1987 heeft in 2004 al eens een om bouw en grote onderhouds beurt gehad. Na de ombouw tot energiefabriek is de be drijfszekerheid weer geheel op orde. MIDDELBURG - Het Kennis platform voor vrijwilligers houdt op 7 juni voor de eerste keer Meet Learn: een evene ment voor vrijwilligers en vrij- willigerscoördinatoren op Walcheren. Deelnemers kun nen twee workshops volgen en vrijwilligers ontmoeten van verschillende organisaties. Er is een gevarieerd programma met twaalf verschillende workshops met thema's als mindfulness, assertiviteit en grenzen bewaken, luisteren, persberichten schrijven, fond senwerving, kwaliteiten en uitdagingen, enquête tools en activiteiten organiseren. Tij dens het eten is er volop gele genheid om onderling erva ringen uit te wisselen over vrijwilligerswerk. Het evene ment is donderdag 7 juni van 16.00 tot 20.30 uur in de HZ University of Applied Sciences, Edisonweg 4 in Vlissingen. De entreeprijs is-5 euro. Meer in formatie en aanmelden (tot Op het terrein van de zuivering is zaterdag 2 juni van 10.00 tot 16.00 uur iedereen welkom voor gratis activiteiten. FOTO: PR SCCHELDE- STROMEN uiterlijk 3 juni) via 0118-727029 of welzijnmiddelburg.nl/vrij- willigerswerk. MIDDELBURG - dr. Frank Dragtenstein vertelt' voor Stichting Monument Middel burg over zijn boek Van Elmi- na naar Paramaribo. Over het slavenschip de Coninck Salo mon, dat in 1686 vijfhonderd tot slaaf gemaakte Afrikanen van Ghana naar Paramaribo brengt. De lezing is zaterdag 2 juni van 13.00 tot 15.30 in de kleine zaal van ZB Middel burg. De toegang is gratis. MIDDELBURG - De Suri naamse hoofddoek of agnisa is de afgelopen jaren enorm in populariteit gestegen, maar tegelijkertijd dreigt de kunst om zo'n hoofddoek te binden verloren te gaan. Lya Margaret verzorgt namens Stichting Monument Middelburg een workshop hoofddoeken bin den voor beginners. Voor een toegangsprijs van 7.50 euro kunt u aanschuiven om zelf ook deze oude kunst te leren. Een broodje en kopje echte Surinaamse pindasoep zijn in de prijs inbegrepen. De cursus is zaterdag 9 juni van 13.00 tot 16.30 in wijkgebouw Dauwen- dale, aan de Kruitmolenlaan 125,4337 KP Middelburg. Neem uw eigen gesteven agnisa mee of enkele gesteven boe- renzakdoeken en ook oude kranten mee als oefenmateri aal. Breng ook kopspelden en een goed humeur mee. Info: F.Ralf. E-mail: fralf@ planet.nl, 06-39772285 en Fb: ketikotimiddelburg

de Faam | 2018 | | pagina 21