'Praat niet over ons, zonder ons VN-ambassadeurs zetten zich in 19 WOENSDAG 30 MEI 2018 Anneke Flikweert Margreet Leijdekker, sinds 2010 via Fini de Paauw betrokken bij mensen met een func tiebeperking, werd in januari VN-ambassa deur. Haar doei? "Een inclusieve maatschap pij, waarin mensen met een lichamelijke, verstandelijke of psychische beperking of chronische ziekte gelijkwaardig mee kun nen doen in de samenleving. Ik denk dan aan openbaar vervoer, werk, maar ook aan de toegankelijkheid van gebouwen. Een be perking moet geen handicap worden! Dus laten we ons inzetten om de positie van mensen met een beperking te verbeteren." Daniël Voet liet zich niet uit het veld slaan nadat hij door een verkeersongeluk een dwarslaesie opliep. "Ik deed altijd al heef veel. Zo'n tegenslag, daar kun je dan goed mee omgaan." Hij deed International Busi ness and Management Studies aan de HZ, houdt zich bezig met investeren en onder nemen en doet daarnaast twee studies. "Als je niet met je handen kunt werken, dan moet je het met je hoofd doen." Daniels motto: "Je kunt het wél! Mensen moeten ei genwijs blijven. Ais VN-ambassadeur wil ik graag anderen strategisch ondersteunen." Jonna Dorst meldde zich vorig jaar aan als VN-ambassadeur, maar was er al veel lan ger mee bezig. Ze werkt bij de Stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren en de WM© Adviesraad Vlissingen. "Mensen we ten niet waar mensen met een beperking tegenaan lopen. Kleine dingetjes soms, waar goed rekening mee gehouden kan worden bij nieuwbouw of verbouwingen. Zo adviseerde ik de architect op technisch vlak bij de verbouwing van de Schouwburg in Middelburg. Vooraf over toegankelijkheid nadenken scheelt ergernis en geld." Fini de Paauw is de kartrekker van de VN-ambassadeurs in Zeeland. Fini is rol stoelgebonden en onder andere oud-voor zittervan de CG-raad en de Ango. "Mijn taak is ervoor te zorgen dat de ambassadeurs wat voor elkaar gaan krijgen, op het gebied van vrije tyd, onderwijs en arbeid. Het is be langrijk dat de gemeenten van eikaars goe de voorbeelden leren. Ik zou het ook gewel dig vinden als kinderen mét en zonder beperking naar één school zouden gaan. Elke school moet speciaal worden, met extra begeleiding waar dat nodig is." Kan elk kind meedoen in de speeltuin en het onderwijs? Hoe pakt het uit op het vlak van arbeid? Zijn gebouwen en het openbaar vervoer voor iedereen toegankelijk? Zeeland heeft inmiddels twaalf VN-ambassadeurs, die zich in willen zetten voor de ruim twee miljoen mensen in Nederland die een li chamelijke handicap, verstandelijke of psychische beperking of chronische ziekte hebben. ZEELAND - "Heel veel weten we wél, maar er zijn ook nog zoveel dingen die we niet we ten," vertelt kartrekker Fini de Paauw uit Sluiskil. Hij is 54jaar oud en heeft een dwarslaesie sinds 1984. "We weten bij voorbeeld dat in crisistijd wél mensen met een beperking ingeschakeld worden voor werk en in tijden van hoog conjunctuur juist niet. Men sen moeten niet 100 procent, maar 150 procent presteren. Gemeenten krijgen nu te ma ken met de Participatiewet en zitten mét de handen in het haar. Ze zijn behoedzaam, omdat er minder geld be schikbaar is en zo gebeurt er heel weinig. Hier in Zeeuws-Vlaanderen waren er plannen om de Dethon, het werkbedrijf van Sluis, Terneu- zen en Hulst, om te vormen tot een breed re-integratiebe- drijf voor mensen mét afstand tot de arbeidsmarkt en men sen zonder die afstand. Dat geeft mensen met een beper king een achterstand. En dat terwijl er altijd mensen zullen blijven die beslist niet in een bedrijf terecht kunnen. Ook die moeten we een plekje ge ven." Ambassadeurs Ambassadeurs én gemeenten kunnen veel van elkaar leren. "Er is een groot verschil in hoeveel aanpassingen ge meenten maken," constateert Daniël Voet uit Vlissingen. "Zo heeft de gemeente Sluis heel veel aanpassingen gemaakt op stranden en dat is voor mij erg prettig. In Vlissingen en Domburg is dat op dit mo ment nog minder. Toch vind ik juist niet dat alles aangepast moet worden. Sommige ge bouwen zijn authentiek en die moet je dan zo laten. Maar er zijn veel dingen die wel aan gepast kunnen worden en zo lang dat nog niet zo is, houdt dat mensen klein. En dat ter wijl ik heel gedreven ben. Bij je revalidatie leer je ook geen hulp aan te nemen. Anders word je 'overgenomen.'" Jon na Dorst geeft gevraagd en ongevraagd advies aan drie Walcherse gemeenten. "De verschillen tussen de ge meenten hebben vaak te ma ken met geldkwesties. 'Het zal welmeevallen,' denken ze dan. Terwijl het heel erg is als mensen niet kunnen gaan en staan waar ze willen. Een voorbeeld? De gemeente Mid delburg heeft een schoon- loopmat waarin mensen met een rolstoel wegzakken. Ei genlijk zou iedereen in de sa menleving erbij stil moeten staan hoe bevoorrecht je bent als je géén beperking hebt en na moeten denken over de toegankelijkheid van de om geving. Door de ratificatie van het VN-verdrag hebben we nu een stok achter de deur. Vlis singen is nu bezig met een hellingbaan bij Pier 7 en dat is niet alleen prettig voor men sen in een rolstoel, maar ook voor ouders met kinderwa gens en mensen die moeilijk ter been zijn. Het effect is groot op deze manier." Margreet Leijdekker uit Zierik- zee las in 2010 een kleine ad vertentie in de PZC, waarin iemand vroeg om een ervaren assistent voor iemand die veel bestuurswerk deed in het land. Dat leek haar wel wat en zo raakte ze betrokken bij het werk van Fini de Paauw, die toen voorzitter was van de CG- Raad, de vroegere raad voor chronisch zieken en gehandi capten. "Ik schreef en redi geerde artikelen en stond op de SupportBeurs." Haar mis sie? "We hebben als samenle ving de plicht om de rechten van mensen met een beper king te bevorderen, te be- Het gaat mij erom dat kinderen elkaar blijven zién. Als kinderen leren spelen met elkaar en bij elkaar op school zitten, leren ze elkaar veel beter kennen." Kinderen met en zonder beperking kunnen samen spélen in Speeltuin Oranjekwartier in Terneuzen, mét 'speeltuinbendecertijicaat schermeft en te waarborgen, staat in het VN-verdrag. Daar bij gaat het om indusie, per soonlijke autonomie en volle dige participatie. Maar bij sommige nieuwe gebouwen, zoals EYE Filmmuseum in Am sterdam, kunnen mensen met hun rolstoel alleen door de achterdeur naar binnen. Dat is toch niet te geloven! Het is bij architecten en opdrachtgevers nog niet standaard om bouw plannen na te lopen op toe gankelijkheid. Ik denk dat het Bouwbesluit aangescherpt moet worden." "Een mooi voorbeeld van een plek waar kinderen met en zonder beperking samen kun nen spelen is Speeltuin Oran jekwartier in Terneuzen," ver telt Fini de Paauw. "Het kan dus wél. Bij elk toestel wordt gekeken of kinderen met een beperking er ook op kunnen spelen. Ik vind dat een prach tig voorbeeld. Net zoals ik vind dat kinderen zoveel mogelijk samen naar school moeten gaan. Daar zijn ook goede voorbeelden van: in Roosen daal, maar ik heb ook voor beelden gezien in Oostenrijk. Het gaat mij erom dat kinde ren elkaar blijven zién. Als kin deren leren spelen met elkaar en bij elkaar op school zitten, leren ze elkaar veel beter ken nen. 'Doe vooral een beroep op ons, ambassadeurs,' zou ik tegen gemeenten en andere betrokkenen willen zeggen. Laat de mensen waar het om gaat meedenken. Praat niet over ons, zonder ons." "Ik hoop dat wij als VN-am- bassadeurs op een dag niet meer nodig zijn," kijkt Fini de Paauw naar de toekomst. "Als we één of twee generaties verder zijn, zou het goed zijn dat we in Europa geen specia le voorzieningen meer nodig hebben. 'Gewoon als het kan, speciaal als het moet,' zeggen ze weieens. Niet zover over de grens zijn ze soms al veel ver der. Sommige fabrieken heb ben bijvoorbeeld een diversi teitsmanager in dienst, die ervoor zorgt dat de verhou ding mannen, vrouwen en mensen met en zonder beper king in evenwicht is. Ameri kaanse bedrijven zijn ook al veel verder. Let maar eens op hoe goed fastfoodrestaurants toegankelijk zijn. Het is een kwestie van de knop omzet ten. We moeten de waarde leren zien van mensen met een beperking." Het VN-verdrag voor de rechten van mensen met een beperking is in Nederland in 2016 geratificeerd. Het verdrag moet nu nog wel waargemaakt warden. Doel: een inclusieve samenleving, waarin iedereen op een gelijkwaardige manier mee kan dóen - ongeacht het wel of niet hebben van eën beperking. Meer informatie: www.vnverdrag- waarmakèn.nl

de Faam | 2018 | | pagina 19