Batterij Dishoek vertelt het verhaal achter WOU strijders Nieuwe Wegen toont Paalhoofden in cyaan Help fotoarchief Cas Oorthuys beschrijven Stranden van Veere Blauw VEERE KORT 23 WOENSDAG 9 MEI 2018 door Conny den Heijer John Daane voor de hospitaalbunker in de duinen bij Dishoek. Het bunkercomplex is een uniek onderdeel van deAtlantikwall.Vanafs mei worden er rondleidingen gegeven in zes bunkers. Foto: Conny den Heijer vele verhalen die Daane na mens de Stichting Bunkerver- halen in oprichting kan vertel len. Op termijn willen zij in een van deze bunkers een ex perience ruimte inrichten in jde vorm van een filmzaal waar men de destijds gevoer de strijd kan beleven. "We willen uitdragen dat verbin den en verzoenen de enige voor een rondleiding kan via www.bunkerverhalen.nl weg voorwaarts vormen." zegt Boluijt. "Haat en verbittering brengen niets". Aanmelden Vanaf 5 mei kun je je laten rondleiden in de manschappenbunkers in Dishoek. Daar zie je hoe de soldaten in de Tweede Wereldoorlog leefden en hoor je de menselijke kant van het verhaal. De bunkers liggen in de duinen, Dishoek 23 in Dishoek. VEERE - Dit jaar heeft de In ternationale Jury voor de Blauwe Vlag van FEE in totaal maar liefst 185 blauwe vlag gen aan Nederlandse stranden en jachthavens toegekend. De stranden in de gemeente Vee- re hebben tijdens de Neder landse uitreiking vijf vlaggen ontvangen. Veere heeft de Blauwe Vlag gekregen voor de badstranden van Domburg, Oostkapelle, Vrouwenpolder, Westkapelle en Zoutelande. De Internationale jury kent de Blauwe Vlaggen toe aan de schoonste en duurzaamste stranden en jachthavens van Nederland. Hiervoor moeten de genomineerden aan ver schillende voorwaarden vol doen. Zo wordt er gekeken hoe de stranden voldoen aan de hoge veiligheidseisen en wordt ook gekeken naar de aanwezigheid van voldoende sanitaire voorzieningen. De Blauwe Vlag is hét interna tionale herkenningssymbool voor veilig en schone stranden en jachthavens. Stichting keurmerk Milieu en Veiligheid wil via de Blauwe Vlag-cam pagne het belang van een duurzaam en gezond milieu onder de aandacht brengen bij ondernemers, overheden, recreanten en toeristen. Al meer dan 25 jaar ontvangen stranden in de gemeente Vee- re dit symbool van herkenning én erkenning. A Zijn opa werd gefusilleerd in 1944, de legerspullen bleven be waard. Als achtjarig kind speelde hij, John Daane al op de groene grondzeilen bij oma thufë. Naarmate hij ouder werd kwam het besef dat er achter ieder iegerattribuut een ver haal zat. Niet alleen dat van opa maar van allé strijders in de Tweede Wereldoorlog. Hij ging verzamelen en vanaf 5 mei toont hij zijn verzameling in de bunkers van Batterij Dishoek. DISHOEK - De bunkers bij Dis hoek, destijds 22 in totaal, speelden tijdens de Slag om de Schelde een cruciale rol bij de bevrijding van Nederland in november 1944. Van alle kanten werd het bolwerk van de Atlantikwall aangevallen: vanaf de Sloedam, Uncle Be ach en Westkapelle. Bombar dementen, gevechten en be schietingen waren aan de orde van de dag. In de hospi taalbunker werden de gewon den van beide zijden verzorgt door onervaren artsen en on der erbarmelijke omstandig heden. Hierdoor zijn veel spullen en documenten be waard gebleven. John heeft een sterke groep mensen om zich heen weten te verzame len: Arno Wielemaker, Coen Albers, Kris van Wezel en Hui- brecht Boluijt, waarmee hij zich inzet om de verhalen rondom de Slag om de Schel de levend te houden. Boluijt zegt: "We gaan hier rondlei dingen geven en vertellen het menselijke verhaal achter de strijd. Want een oorlog kent alleen verliezers, aan beide kanten. Op 5 mei gaan er van de tien bewaard gebleven bunkers, zes open voor het publiek." Daane vult aan: "Wij zijn geïnteresseerd in geschie DE MARINE HEEFT DAAR VEEL ACHTER GELATEN. WEES ER ZUINIG OP demis. Er zijn hier heidenda den verricht. De Brits legerarts John Forfar wist door de vuur linies te komen om een ge wonde Duitse soldaat te hel pen. Daarmee stelt hij in zijn memoires dat geneeskunde in tijden van oorlog over de grenzen van vijandschap heen stijgt." Het is maar een van de In de expositie 'Nieuwe wegen' toont Anneiies Snijders een serie blauwdrukken, ook wel cyanotypie' genoemd. Tot en met augustus zijn deze drukken tq zien bij de Midgetgolf baan van Domburg. de redactie "Fotograaf Cas Oorthuys heeft veel in Zeeland gefoto grafeerd. Er zijn prachtige fo to's van Zeeuwse kleder dracht, landschappen en straten uit voornamelijk de jaren 50. Wij zoeken mensen die ons kunnen helpen deze foto's te beschrijven. Zeeu wen kunnen dit natuurlijk beter dan wie dan ook", zegt Annemarie van den Eijkel van het Nederlands Fotomu seum. ZEELAND - Het is zover: het project 'Captions for Cas' is van start, ledereen kan meewer ken aan het beschrijven van alle foto's van fotograaf Cas Oorthuys (1908-1975), één van de meest invloedrijke Neder landse fotografen van de twintigste eeuw. Zijn archief bestaat uit bijna een half mil joen foto's en het museum weet lang niet altijd waar en wanneer een foto is gemaakt of welke gebeurtenis en pre cies is vastgelegd. Het muse um hoopt met dit project mensen met kennis over uit eenlopende onderwerpen te bereiken en zo een grote slag te slaan met de registratie van een belangrijk deel van het Nederlands fotografische erf goed. "Oorthuys fotografeerde let terlijk alles en overal ter we reld. Daarom zijn we niet al leen op zoek naar fotografieliefhebbers, maar juist naar uiteenlopende (er varingsdeskundigen. We zoe ken onder andere experts op het gebied van Nederlandse klederdracht, scheepvaart, luehtvaart, veeteelt en land bouw of diverse regio's en lan den die Oorthuys heeft be zocht." Via het bestaande platform www.velehanden.nl kan ie dereen meewerken om alle gedigitaliseerd contactvellen van een beschrijving te voor zien. Bij het eerste bezoek dient u een (gratis) inlog aan te maken, daarna kunt u direct van start. Ook is het mogelijk om onderwerpen te selecte ren die aansluiten bij uw ex pertise of interesse. (H Ga naar www.velehan- den.nl, kies voor projecten en ga dan naar Captions for Cas. DOMBURG - Haar eerste ken nismaking met de blauwdruk techniek was enkele jaren ge leden tijdens de Kunstkijk route op Goeree- Overflakkee bij Atelier Havenhoofd in Mid- delharnis. Anneiies haar inte resse werd gewekt om eens iets anders te doen met haar digitale foto's zonder gebruik te hoeven maken van een doka. Zij volgde een workshop cyanotypie bij hetzelfde ate lier, gegeven door kunstenaars Renate van Opdorp en Moni que van Wensveen. In deze workshop werden vooral de creatieve mogelijkheden be licht van het maken van een cyanotypie. Daarnaast leerde Anneiies dat een cyanotypie blauwdruk) een fotografisch proces is waarbij na ontwikke ling een cyaan-blauwe afdruk ontstaat. Anneiies, enthousi ast geworden door de moge lijkheden van de cyanotypie in de kunst, schafte de nodige materialen aan en ging daarna zelf thuis aan de slag, wat on der andere resulteerde in de prachtige serie blauwdrukken waarvan een kleine selectie: paalhoofden en spijkers te zien zijn bij de Midgetgolf- baan in Domburg. Midgetgolf Domburg, Neha- lenniaweg ia, 4357AW Dom burg, Woensdag tot en met zondag van 11.00-17.00 uur Fotograaf Cas Oorthuys heeft veel in Zeeland gefotografeerd. Er zijn prachtige foto's van Zeeuwse kleder dracht, landschappen en straten uit voornamelijk de jaren 50. FOTO: Cas Oorthuys Cyanotyjpie werd vroeger gebruikt om op een eenvoudige manier bouwtekeningen te kopiëren. FOTO: ANNEUES SNIJDERS

de Faam | 2018 | | pagina 23