Historie in de ioo-jarige Verbandkamer Literair wandelen Schilders in het licht van Walcher Renners sterk in Chaam Veel lachen en breien houden haar jong. Sing-in met Glorious METAALDEELTJES MET LUCIFER EN SPEEKSEL UIT OOG VERWIJDERD Museum Scheldewerf zomerseizoen 5 WOENSDAG 2 MEI 2018 Gerard van der Hoeven DOMBÜR Onder de titel In het licht van Walcheren wordt alweer de vijftiende Domburgse Schildersweek gehouden. Van zaterdag 5 mei tot en met zaterdag 12 mei is er in Domburg van al les te doen, met als hart een grote tent op het grasveld voor het Badhotel aan de Oonsiburgsewegr. 15 professi onele kunstenaars geven acte de presence: twee beeldhou wers en dertien schilders die met verf, krijt, inkt en andère media qp doek, papier of hout werken. Eén groot deel van de dag zijn kunstenaars aan het werk zijn in de tent en in en rond Domburg. www.schildersweek.nl ZOMERSEIZOEN Museum Scheldewerf, Willem Ruysstraat 100 Vlissingen. Open woensdag, donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag van it.oo uur tot 1700 uur. Officieel fietscafé met oplaadpunt. Er zijn kinderactiviteiten; een speurtocht, eigen jubileumbord mal en of een kraan bouwen. Ans Staverman. Die onthulden een grote foto van hun vader in de verbandkamer en boden een koffertje aan dat destijds werd gebruikt en in de muse umcollectie is opgenomen. Overigens omvat de collectie van het museum niet alleen spullen uit de verbandkamer maar ook andere markante spullen uit het erfgoed van de scheepswerf. Doeke Roos Jr. sluit af met een oproep: "Wij drijven op een waarderings subsidie van de gemeente en zo'n 25 vrijwilligers, zoals klus sers, een bouwploeg, collec tiebeheer en gidsen. Vrijwilli gers zijn altijd welkom." Het kleine Museum Scheldewerf 'De Oude Verbandkamer' aan de Willem Ruysstraat op het voormalige terrein van de voormalige scheepswerf heeft de deuren van het nieuwe zo merseizoen vorige week feestelijk geopend. VLISSINGEN - Met een klein jubileum want het museum herdacht daarmee dat het pand honderd jaar geleden werd geopend als verbandka mer van de Koninklijke Maat schappij De Schelde. Voor de bouw werden destijds stenen gebruikt, afkomstig van het gesloopte Admiraliteitshuis aan de Dokkade. Daarvoor -aan het begin van de 20ste eeuw- was er al een kleine ruimte die dienst deed als ver bandkamer. In 1901 werd de ongevallenwet van kracht, die bedrijven verplichtte zich te verzekeren voor arbeidsonge schiktheid. Dat zorgde voor een stimulans om een be drijfsgeneeskundige dienst in te voeren. De verzekering voor arbeidsongeschiktheid was zeer duur voor bedrijven en het kwam dus ook goed uit om de werknemer 'op de been' te houden. Op initiatief van toenmalig Scheldedirec- teur Jan Smit werd de be drijfsgeneeskundige dienst als eerste bij De Schelde inge voerd en kreeg daarna navol ging bij andere fabrieken en bedrijven in ons land. Bedrijfsongevallen Waar gewerkt wordt vallen spaanders en bij De Schelde met toen zo'n 1000 arbeiders op de werf gebeurde ook wei eens wat. In oude kranten le zen we dan ook regelmatig over bedrijfsongevallen. Zoals dit voorbeeld uit de Vlissing- sche Courant van 29 maart 1920: 'Hedenmorgen geraakte op de werf der Kon. Maatsch. "De Schelde" de scheepsmaker J. de R., uit Middelburg bekneld tusschen de groote kraan en een klamp steenen. Ernstig aan het onderlijf verwond, werd de man, na in de verbandkamer verbonden te zijn, naar het St. Joseph-ziekenhuis vervoerd'. Dit ziekenhuis stond op een steenworp afstand van cfe ver bandkamer en deed dienst als eerste opvang. Bij ernstige ge vallen werd daarna de patiënt naar het ziekenhuis vervoerd. In de beginjaren werd de op vang van gekwetste arbeiders nog niet serieus genomen. Er werd spinrag op wonden aan gebracht om te helen en wan neer metaaldeeltjes uit ogen moesten worden verwijderd werd dat begin 20e eeuw ge daan met een door speeksel natgemaakt luciferhoutje. Het was chirurg Albertus Staver man (1879-1953) die de Vlis- singse verbandkamer profes sioneel maakte en effectieve behandelingen deed om in fecties te voorkomen. Markante collectie Deze pionier werd tijdens het jubileum afgelopen woensdag herdacht in aanwezigheid van twee van zijn dochters, Els en MIDDELBURG - Op het gebied van de Nederlandse literatuur valt er in de Zeeuwse hoofd stad veel te genieten. ZB geeft een literaire stadswandeling uit, getiteld Het hart dier we reld, naar een citaat over de Lange Jan uit De uitvreter van de schrijver Nescio. De wandeling wordt op zon dag 6 mei 2018 gepresenteerd tijdens Middelburg Boeken stad in het Leescafé van ZB. Aanvang: 13.30 uur, inloop vanaf 13.00 uur. De literaire route kan aansluitend worden gelopen onder leiding van een gids en start om 13.45 uur van af ZB, Kousteensedijk 7. De wandeling voert langs ge boorte- en woonhuizen van Zeeuwse schrijvers en locaties die in literaire werken een rol spelen. Het gaat ook om schrijvers van buiten die over Zeeland schreven of die Mid delburg regelmatig bezoch ten. Van Jacob Cats en Multa- tuli tot Franca Treur, van de dichters Van Schagen en War ren tot de poëzie van P.C. Hooft-prijswinnaar Hans Ver hagen. In het boekje staan vele cita ten uit- en verwijzingen naar werk van schrijvers en dich ters vermeld. De werken waarin deze kunnen worden gevonden, zijn alle opgeno men. Het boekje bevat ook een plattegrond van de wan delroute. Toeristen, maar ook studenten, scholieren en an dere inwoners van Zeeland kunnen via de wandeling op verrassende wijze kennis ma ken met de rijke literaire histo rie van Middelburg. De uitgave kost 3,99 euro en is vanaf 7 mei onder andere te koop bij de Klantenservice van ZB, Boekhandel De Drvkkerij en Stationsrestauratie Stoom in Middelburg. De overhandigde foto van de verbandkamer van weleer. V.l.n.r. (boven) Zuster Rosa van Dierendonck-Zeegers, verbandmeester Theo Liebers, Zuster De Priester, Zuster Lobbezoo,V.l.n.r (onder) Dokter A. Staverman, verbandmeester H.W.J. van Bemmel. FOTO: Gemeentearchief Vlissingen. OOSTKAPELLE - Komende zondag om 16:00 uur is jong en oud welkom bij de Sing-in Glorious in de Hal ve Maan te Oostkapelle. Onder leiding van de band zingen we onder andere opwekkingsliederen, En gelse liederen van artiesten zoals Hillsong, Chris Tomlin en Matt Redman. Uiteraard is er ook een kindermo ment. De liedjes worden geprojecteerd dus iedereen kan mee zingen. Nadien is er de mogelijkheid om na te praten bij een kopje kof fie, thee of frisdrank. Ze werd geboren op Java in de Eerste Wereldoorlog, me vrouw Knuppel-Heuvelink uit Vlissingen. Afgelopen donder dag werd zij 104 jaar. Mevrouw gaat graag in haar rolstoel naar buiten, houdt van winke len, breien en handwerken. Haar truc om zo oud te wor den is 'altijd blijven lachen.' Ze is dol op een praatje en gezel ligheid en was dan ook blij dat burgemeester Bas van den Tillaar langs kwam met een mooi boeket. En natuurlijk voor koffie met een gebakje. In het Brabantse Chaam werd vorige week in koninklijke sfe ren het districtskampioenschap verreden. Hierbij konden punten worden verdiend voor plaatsing bij het NK, een extra motivatie voor aile renners om goed te presteren. waar niet alleen spierkracht maar ook lef een stuurmans kunst de doorslag kon geven. Alle zeeuwse jeugdrenners hebben zich goed laten zien en konden allen tevreden zijn met hun behaalde resultaten. Een van de opmerkelijke rij ders was Fleur Paaimans. In cat. 3 finishte ze als derde meisje en werd hiermee ook 2e van het district. fi De complete uitslag staat op www.de-Faam.nl MIDDELBURG - Tijdens Ko ningsdag was het feest op heel Walcheren. Zelfs het weer werkte een beetje mee. Ricardo Kievit was op pad met zijn camera en maakte deze foto. Op www.de-faam.nl staan nog veel meer foto's die Ricardo op 27 april maakte. CHAAM VLISSINGEN - Al voordat het parcours gereed was, waren de eerste renners al present. Hun ouders sloe gen kamp op bij de start finish en nadat het parcours was vrijgegeven werd er in een uitgelaten sfeer het parcours verkend. De renners reden gezamenlijk over het selectieve stratenpar- cours door woonwijken en winkelstraat. Met scherpe bochten en smalle straten be tekende dit een wedstrijd

de Faam | 2018 | | pagina 5