Ontdek de geschiedenis van Zeeland #1 mmm r^JÈ t3S Fruitteeltmuseum Museum en winkeltje Oude trekkers kijken Leven aan en op zee Breng een bezoek aan een museum I-4. GESCHIEDENIS VAN DE VISSERIJ 15 WOENSDAG 2 MEI 2018 Rachel van Westen Zeeland heeft een rijke historie. Wist je bijvoorbeeld dat er tijdens de bevrijding vreselijk is gevochten in de kleine dorp jes langs de Schelde? Of dat een groot deel van deze provincie in 1953 onder water stond? Ontdek de rijke geschiedenis en de cultuur van Zeeland in één van de Zeeuwse musea. Breng bijvoorbeeld een be zoek aan het Zeeuws Museum aan het Abdijplein in het cen trum van Middelburg. Dit mu seum is gevestigd in een mid deleeuwse abdij en daardoor is alleen de buitenkant van het museum al een bezichtiging waard. Eenmaal binnen de muren van het museum word je getrakteerd op een veelzij dige collectie met onder ande re archeologie, schilderijen, zilver en een prachtige mo decollectie waardoor je meer te weten komt over de rol van de Zeeuwse streekdrachten. Ben je al eens eerder in het Zeeuws museum geweest? Dan nog loont het de moeite om weer eens binnen te lo pen, want naast de vaste col lectie zijn er in het museum regelmatig vernieuwende tentoonstellingen te bezichti gen. Zoals de installatie 'Zeeuwse klei' van documen tairemaker Jos de Putter. Dit is is een video-drieluik, ontstaan git opnames die een jaar lang werden gemaakt van een stukje aardappelveld van twee bij twee meter. Een verstild en fascinerend schouwspel van de natuur met als hoogtepunt een nietsvermoedende, pas serende fazant. Bevrijdingsmuseum Wil je meer te weten komen over deze de strijd in Zeeland tijdens de Tweede Wereldoor log? Breng dan zeker een be zoek aan het Bevrijdingsmu seum aan de Coudorp in Nieuwdorp. Hier wordt de be zoeker mee terug genomen in een bijzonder stuk Zeeuwse geschiedenis; de Tweede We reldoorlog. De tentoonstelling start in de" ontvangstruimte waar Kees Sinke in 1939 af scheid neemt van zijn moeder nadat hij was opgeroepen tij dens de mobilisatie. Het ver haal van Kees Sinke loopt als een rode draad door de ten toonstelling. In dit museum ontdek je dat er hard is ge vochten om Zeeland te bevrij den. De Duitsers gaven zich niet zomaar gewonnen en tij dens de slag om de Schelde zijn talloze slachtoffers geval len. Het Bevrijdingsmuseum Zeeland wil niet alleen laten zien wat er in het verleden is gebeurd, maar wil mensen ook aan het denken zetten. Daarom zijn er in het museum allerlei verbindingen naar het heden, steeds met de mens centraal. Hierdoor vormt het museum een eerbetoon aan alle strijders die in Zeeland hebben gevochten voor de vrede en vrijheid waarin we vandaag in kunnen leven. Geschiedenis van Beveland Wil je meer te weten komen over de geschiedenis van Be veland? Loop dan eens binnen bij het Historisch Museum de Bevelanden. Dit museum is gevestigd in een voormalig klooster aan de Singelstraat in Goes. Naast de permanente tentoonstelling specialiseert het museum zich in textiel. Met dé tentoonstelling 'Zeel and rond, alle drachten bont en pront', laat het museum een enorme collectie aan Zeeuwse klederdrachten zien, met de daarbij behorende sie raden en mutsen. Kijk voor meer informatie over het mu seum en de openingstijden op www.hmdb.nl Terra Maris Een ander museum in het Zeeuwse dat zeker een be zoekje verdient, is Terra Maris aan de Duinvlietweg in Oost- kapelle. Dit museum voor na tuur en landschap van Zeel and is trouwens absoluut een aanrader voor gezinnen met kinderen. Direct na binnen komst kun je in het zeeaquari um vissen en andere zeedie ren bewonderen die in de Zeeuwse wateren leven. Ver volgens neemt de tentoon- V*"-. ^."v" nf Kom met heel het gezin naar het Zeeuws Museum, want ook voor kinderen is er van alles te doen, zoals de familierondleiding Romeinse Schatten en de activiteit Romeins buideltje maken. FOTO: Jaap Scheeren Wil je meer te weten komen over deze de strijd in Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog? FOTO: Bevrijdingsmuseum stelling dé bezoekers mee door de geschiedenis van het Zeeuwse landschap en laat ze de rijk gevarieerde Zeeuwse natuur zien. Achter het muse um ligt de landschapstuin. Hier kun je de verschillende landschapstypen van Zeeland bekijken zoals duinen en dij ken, maar je mag ook met een schepnetje proberen om wa terdiertjes uit de vijver te van gen. Vang jij een salamander? Er staan klimtoestellen waar de kinderen lekker op mogen klimmen en klauteren en ver geet vooral niet om het mot- tekasteel op de vliedberg te beklimmen. Watersnoodmuseum Het watersnoodmuseum aan de Weg van de Buitenlandse Pers 5 in Ouwerkerk belicht weer een hqel ander stuk uit de Zeeuwse geschiedenis, na melijk de watersnoodramp van 1953. Het museum bestaat uit de vier Phoenix-caissons die een halfjaar na de ramp zijn gebruikt om het gat in de dijk bij Ouwerkerk te dichten. De betonnen kolossen zijn met elkaar verbonden en ie dere caisson heeft een eigen thema. In het eerste caisson ontdek je feiten over de ramp; Wat gebeurde er die nacht? Waar ging het mis? Het twee de gedeelte van het museum gaat over emoties en mensen. Er stierven ruim 1800 mensen door deze ramp, maar wat zijn de persoonlijke verhalen ach ter de namen op de slachtof- ferlijst? Toch is dit bezoek ze ker geen deprimerende ervaring, want er wordt ook duidelijk dat de wanhoop al snel omsloeg in daadkracht. In het derde gedeelte vanr het museum kan je de sfeer proe ven van de wederopbouw. Hulpgoederen stroomden toe vanuit de hele wereld, duizen den vrijwilligers kwamen naar het rampgebied om te helpen met het dijkherstel en het op ruimen van de chaos die de zee had aangericht. In de laat ste caisson staat de toekomst van de zuidwestelijke Delta centraal. Deze expositie be staat uit touchscreen-tafels, grote schermen en een se rious game waar van alles valt te ontdekken over innovatieve projecten op het gebied van veiligheid. We zijn in Neder land nooit klaar met waterbe heer, keuzes die nu voor het deltagebied gemaakt worden, hebben ook in de toekomst invloed. Bruinisse is een authentiek vissersdorp vol stoere zeebonken. Hier vind je ook het museum Brusea, waar de geschiedenis van de visserij aan bod komt en je een reconstruc tie van een visserswoning uit de achttiende eeuw kunt bezoeken. Het museum geeft je een beeld van het leven en werken van een mosselvisser en zijn gezin in vroeger dagen. KAPELLE - In het Fruitteéltmuseum aan de Annie MG Schnaidtsingel 1 in Kapelle ga je op ontdekkingsreis door de geschiedenis van fruit en fruitteelt. Luiken, kijkkasten, au thentiek gereedschap en een werkende vei- lingklok maken het museum tot een bele ving voor jong en oud. In de museumtuin groeien wel 170 verschillende fruitbomen, met name oude appel- en perenrassen. In de lente kun je hier genieten van prachtige bloesems en in de zomer groeien er volop zoete vruchten. HOEDEKENSKERKE - Aan de Kerkstraat in Hoedekenskerke is het Winkeltje van Wul- lernpje. ©it museumpje laat zien hoe er ja ren geleden geleefd en gewerkt werd. Het is een van de oudste pandjes van het dorp, maar het is niet bekend hoe oud het huisje precies is. Het pandje is hersteld in de stijl van het winkelwoonhuis van de vroegere bewoner Willem de Bart, op het dorp beter bekend als Wuliempje. Hier worden ook snoepjes uit grootmoeders tijd verkocht. Leuk detail: de entree is gratis. 'S GRAVENPOLDER - Ben je gek op oude trekkers? Dan mag je het trekkermuseum aan de Koedijk 2 in 's Gravenpolder zeker niet missen. Hier is een jaarlijks wisselende collectie fraai gerestaureerde trekkers en stationaire motoren te zien, compleet met teehnische informatie. Aan de band van fo to's, waar mogelijk met een Zeeuwse inslag, en ander historisch materiaal wordt een beeld geschetst van de ontwikkeling die de motorisatie doorgemaakt heeft. Er is ook een leuke collectie miniaturen aanwezig. VLISSINGEN - Bij Zeeland denk je aan...? Precies! De zee. De rijke historie met de zee en over het leven in, aan en op de zee vind je in het muZEEum aan de Nieuwendijk nin Vlissingen. Tapstukken in de collectie zijn onder andere een schilderij van Michiel dê Ruyter van de hand van Ferdinand Bol, het schilderij 'Gezicht op Vlissingen' van Petrus Segaers, beide uit de zeventiende eeuw, verschillende andere voorwerpen uit de ©e Ruytercollectie en een vijftiende-eeuwse scheepskist.

de Faam | 2018 | | pagina 15