Twintigste editie van de D Tips voor een geslaagde open dag WOON! Op zoek naar een woning? Grijp dan zaterdag uw kans op de NVM Open Huizen Dag. Op 7 april tussen 11.00 en 15.00 uur is het mogelijk om vrijblijvend meerdere woningen te bezichtigen. Dat gaat heel gemakkelijk zonder afspraak. Vaak is de eigenaar van het huis aanwezig, die je tijdens een rondleiding alle ins en outs over de woning kan vertellen. e NVM houdt de Open Huizen Dag voor de twin tigste keer. Het blijft een succesformule waar zowel kopers als verkopers baat bij hebben. Tijdens de laatste editie in september kwamen ruim 85.000 belangstellenden af op de 18.000 woningen die meededen. Van alle woningen die te koop stonden, was op een de vier te bezichtigen. En dat werpt zijn vruch ten af. Twaalf weken later was 47 procent verkocht. Van de woningen die niet meededen was drie maanden later 31 procent verkocht. De NVM merkt dat de interesse voor de NVM Open Huizen Dag vooral populair is in de regio's buiten de Randstad. Vorige keer deed een op de vier te koop staande woningen mee. „In de Randstad en dan vooral in de grote steden, staan woningen inmiddels zo kort in de verkoop dat deelname aan de NVM Open Huizen Dag minder urgent is", zegt woordvoerder Roeland Kimman van de makelaarsorganisatie. Op woningsite funda.nl staat welke huizen zaterdag allemaal de deuren openen voor aspirant-kopers. Vaak is het in de aanloop naar de dag al drukker dan nor maal op de website van de makelaars. Kijkers beginnen op tijd met online oriënteren, zodat ze op de dag goed voorbereid zijn. Heb je een huis op het oog? Wacht dan niet te lang en laatje deskundig adviseren bij de aankoop. Bezoekers van de NVM Open Huizen Dag doen er goed aan zich grondig voor te bereiden. Onderzoek bijvoorbeeld alvast hoeveel je kunt en wilt lenen, zodat je zaterdag gericht kunt zoeken naar een geschikt huis. Maak een wensenlijstje. Waar moetje droomhuis aan vol doen? Denk onder meer aan het aantal slaapkamers, de opper vlakte van de woonkamer en de gewenste buurt. Zetje wensen met de hoogste prioriteit boven aan en vergelijk de volgorde met die van je partner. Neem niet te veel hooi op de vork. Beperk het aantal te bezichtigen woningen tot vier of vijf. Eigenaren stellen hun huis van 11.00 tot 15.00 uur open. Je hebt dus vier uur de tijd: dat lijkt misschien ruim, maar is het niet. Voorkom een race tegen de klok. De app van funda is handig en overzichtelijk voor onder weg. Favoriete huizen kun je alvast markeren op je tablet of smartphone. De app is handig bij het efficiënt uitstippelen van je route. Wist je datje ook notities in de funda app kunt maken? Per huis kun je een digitale vragen lijst maken en vergeet tijdens het bezichtigen niet om extra notities te maken. Met de NVM Open Huizen Dag voor de deur loont het de moeite om beslagen ten ijs te komen. Deze verklarende woordenlijst kan daarbij helpen, voor wie niet helemaal thuis is in het jargon van de makelaars. WOORDENLIJST i n* l JAflGON J Aankoopmakelaar Bij de zoektocht naar een andere woning is het ver standig een aankoopmakelaar in de arm te nemen. De aankoopmakelaar weet wat er speelt in de omgeving en kan kopers voor vervelende scenario's behoeden. Een aankoopmakelaar gaat mee bij bezichtigingen en adviseert de koper over prijzen en te verwachten verbouwingskosten. Laat een aankoopmakelaar uit zoeken welke gemeentelijke regels er gelden en wat de bestemmingsplannen zijn. Bij het onderhandelen over de prijs houden aankoopmakelaars hun hoofd koel en laten ze zich niet leiden door emotionele beslissingen. Vlak voordat de woning passeert bij de notaris gaat de aankoopmakelaar mee om de woning te inspecteren. Verkoopmakelaar Een verkoopmakelaar behartigt de belangen van de verkopers. Hoewel een makelaar beide rollen kan vervullen, mag hij dit nooit doen rond de transactie van één en hetzelfde huis. Als hij voor de verkoper werkt, kan hij onmogelijk de koper eerlijk adviseren. Dat zou belangenverstrengeling zijn. Onderzoeksplicht Bij het bezichtigen van een woning is het goed oplet ten. Zowel de koper als de verkoper hebben plichten tegenover elkaar. De verkoper is verplicht de koper te informeren over gebreken, zoals een lekkage. De verkoper hoéft de kopers niet nadrukkelijk te wijzen op zichtbare gebreken, zoals scheuren in muren of kozijnen die duidelijk verrot zijn. Duidelijk zichtbare gebreken kunnen later niet als verborgen gebrek worden benoemd en komen voor rekening van de koper. De onderzoeksplicht geldt ook voor juridische aspecten. Een goed voorbeeld daarvan zijn erfdienst baarheden, zoals een recht van overpad. Vrij op naam (v.o.n.) of kosten koper (k.k.) Een vraagprijs Vrij op naam (v.o.n) wil zeggen dat de kosten voor het overdragen van de woning voor rekening van de verkoper komen. Denk hierbij aan de overdrachtsbelasting en notariskosten. Vaak worden nieuwbouwwoningen v.o.n. te koop aangeboden. Onder 'kosten koper' vallen overdrachtsbelasting en notariskosten voor het opmaken van de leveringsakte en het inschrijven ervan in het Kadaster. Makelaarscourtage Iedere makelaar mag zijn eigen tarieven en courtages bepalen. De prijs is afhankelijk van het diensten pakket dat de klant kiest. De hoogte van de courtage komt aan bod tijdens een vrijblijvend gesprek over de gewenste dienstverlening. Vaak wordt de cour tage verrekend via de eindafrekening die de notaris opmaakt. NVM Open Huizen Dag De NVM Open Huizen Dag is een unieke kans om je vrijblijvend te oriënteren op de woningmarkt. Foto: NVM', Sicco van Grieken Praat ais een makelaar r

de Faam | 2018 | | pagina 28