Check of u teveel renteopslag betaalt f Langer zelfstandig wonen met de Verzilverlening \V(M>\! De huizenprijzen blijven maar stijgen. Mogelijk kunt u als huisei genaar daarom van een lagere hy potheekrente profiteren, omdat de bank steeds minder risico loopt. Meestal berekent een hypotheekverstrek ker een renteopslag bij het afsluiten van een hypotheek. Als een huis in waarde stijgt of als al een deel van de lening is afgelost, veranderen de risicoverhoudin gen en kan de hypotheekrente met soms wel 0,5 procent omlaag. Dat kan over de gehele looptijd van de hypotheek duizen den euro's opleveren. Als consument moet u daarvoor meest al wel zelf in actie komen en aan de bel trekken bij uw hypotheekverstrekker. Als bewijs voor de gestegen woningwaarde volstaat vaak de WOZ-waardebepaling die huiseigenaren in de eerste maanden van het jaar van hun gemeente ontvangen. Andere hypotheekverstrekkers verlangen volgens de Vereniging Eigen Huis een taxatierapport. Vaak verdient u de kosten van een taxatierapport terug met lagere maandlasten. Gaat u binnenkort een hypotheek afslui ten? Vraag dan goed de voorwaarden van uw geldverstrekker, want bij een klein aantal hypotheekverstrekkers zit u de gehele renteperiode vast aan de renteop slag. Zzp'ers kunnen al na één jaar onder nemerschap een hypotheek met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) afsluiten. Om zzp'ers al na één in plaats van de ge- bruikelijke driejaar een hypotheek te kun nen verstrekken is de inkomensverklaring geïntroduceerd. Onafhankelijke experts stellen het ondernemersinkomen vast aan de hand van de jaarcijfers, aangiftes, jaar- opgaves en andere financiële stukken. Dit mag een combinatie zijn van inkomsten uit dienstbetrekking en zelfstandig onderne merschap. Inmiddels accepteren vijftien geldverstrek- kers de nieuwe inkomensverklaring en hebben ruim duizend zzp'ers een hypotheek ■kunnen aanvragen. Het Waarborgfonds Ei gen Woningen (WEW), de organisatie ach ter de NHG, spreekt daarom van een succes. „Wij vinden dat iedereen evenveel mogelijk heden moet hebben voor een verantwoorde financiering van de eigen woning, ongeacht de aard van het dienstverband en contract- vorm", zegt directeur Arjen Gielen van het WEW. Hij wil dat ook ondernemers met andere ondernemingsvormen gemakkelij ker een hypotheek kunnen krijgen. Hij gaat deze plannen nog dit jaar introduceren. Met een NHG-hypotheek kunnen zzp'ers een woning financieren met een koopsom tot 265.000 euro. Voor woningen waarin geïnvesteerd wordt in energiebesparende voorzieningen, is de NHG kostengrens dit jaar vastgesteld op maximaal 280.900 euro. De extra financieringsruimte moet volledig besteed worden aan energiebesparende voorzieningen tbijvoorbeeld een HR-ketel, spouwmuur-, dak- of vloerisolatie, HR++ beglazing en of zonnepanelen). Heb je een bestaande hypotheek zonder NHG? In 2018 is het mogelijk om deze over te sluiten naar een hypotheek met NHG. Voorwaarde is wel datje er een hypotheek met meer gunstige condities voor in de plaats krijgt, zoals een lagere rente. Langer zelfstandig wonen zonder te hoeven verhuizen is een grote wens voor veel senioren. Met de nieuwe Verzilverlening van het Stimulerings fonds Volkshuisvesting (SVn) kunnen senioren de overwaarde van hun huis gebruiken om de noodzakelijke verbou wing te betalen. Met de Verzilverlening van SVn kunnen ouderen investeren in comfortabel en veilig wonen zonder dat hun maandlas ten stijgen. Ze kunnen de overwaarde van hun huis inzetten voor bijvoorbeeld aanpassingen in de badkamer, keuken en toilet of het gelijkvloers maken van de woning. „Gemeenten en provincies zien dat senioren niet altijd voldoende inkomen hebben om te lenen, omdat hun kapitaal vooral in de stenen van de woning zit", zegt directeur Jan Willem van Beek van SVn. Andere senioren zijn huiverig om te lenen, omdat ze bang zijn voor stijgende zorgkosten of energielasten. „Hiervoor kan de Verzilverlening een oplossing bieden." De essentie van de Verzilverlening is dat woningeigenaren tijdens de looptijd niet aflossen én geen rente betalen. De lening heeft dus geen gevolgen voor het maande lijks besteedbare inkomen. De gemeente bepaalt waaraan de lening mag worden be steed. De lening wordt uiteindelijk afgelost na overlijden of verkoop van het huis. De Verzilverlening is nieuw en nog niet in iedere gemeente geïntroduceerd. „We hopen dat veel gemeenten de Verzilver lening zullen omarmen. Het is een goede oplossing voor senioren met een beschei den inkomen", zegt directeur Rob Mulder van Vereniging Eigen Huis. „De Verzil verlening voldoet aan de wensen van veel ouderen, omdat de woning zonder extra maandlasten kan worden aangepast, zo dat mensen daar langer veilig en comfor tabel kunnen blijven wonen." O NHG-hypotheek voor zzp'ers krijgt vervolg Voor mensen die langer thuis willen blijven wonen kan een traplift een oplossing zijn. De Levant Classic is gemaakt voor een rechte trap. Foto: thyssenkrupp Home Solutions

de Faam | 2018 | | pagina 22