Energie besparen doe je nu.nl Duurzame alternatieven voor de cv-ketel WOON! Energie van de zon Steeds meer mensen vervangen hun gasgestookte cv-ketel voor een duurzaam alternatief, zoals een zonneboiler of een warmtepomp. Dat is een verstandig besluit, want aardgasvrij is de toekomst. Verken hier alvast wat er allemaal mogelijk is. 1 Om zonder gas te kunnen koken, stoken en douchen zijn er meerdere alternatieven. Daarom doet u er goed aan om nu alvast na te denken over het verduurzamen van uw woning voordat uw vertrouwde cv-ketel aan vervanging toe is. Een half miljoen huishou dens heeft de overstap naar een alternatieve warmte bron al gemaakt. Er zijn verschillende mogelijkheden voor woningeigena ren om hun huis te verduurzamen en energie te bespa ren. Een cv-ketel kunt u vaak met subsidie vervangen door een zonneboiler, warmtepomp, pelletkachel of bio massaketel. De energierekening kan nog verder omlaag door goed te isoleren en elektriciteit op te wekken met zonnepanelen. Zonneboiler Een zonneboiler op het dak levert warm water op zonne warmte en werkt samen met de cv-ketel, warmtepomp of pelletkachel. In de zomer levert de zonneboiler bijna al het benodigde warme water. In de winter springt de cv-ketel of warmtepomp bij. Bij het aanschaffen van een zonneboiler voor bijvoorbeeld vier personen kunt u 1100 euro subsidie krijgen. Warmtepomp Een warmtepomp werkt op elektriciteit en haalt warmte uit de lucht, bodem of het grondwater. Er zijn verschil lende soorten warmtepompen. Bij de hybride variant van de warmtepomp gebruikt u deels elektriciteit en deels gas. Bij de volledig elektrische warmtepomp heeft een huishouden geen hr-ketel meer nodig. Voor een warmtepomp kunt u subsidie vanaf 1300 tot 3400 euro krijgen. Pelletkachel De pelletkachel is alleen bedoeld voor de verwarming. Ze zijn er in soorten en maten. De kachel, die in de woonkamer kan staan, brandt net als een biomassaketel op geperste houtkorrels. Die zijn gemaakt van snoeihout of zaagsel van houtbedrijven. Een pelletkachel is scho ner en zuiniger dan een open haard of gewone houtka chel. De subsidies voor een pelletkachel lopen uiteen van 500 tot 1400 euro. Voor een biomassaketel, die zorgt voor warm water én verwarming, zijn er subsidies vanaf 2500 euro. In de keuken is het minder ingewikkeld om afscheid te nemen van gas. Het aanbod inductiekookplaten is groot. En de benodigde technische aanpassingen in het keukenkastje en de meterkast zijn wel te overzien. Vraag in alle gevallen een erkende vakman om advies. Voor meer informatie, subsidiemogelijkheden en adressen van erkende isolatiebedrijven en intallateurs, kijk op www.energiebesparendoejenu.nl. Op de web- sitewww.energiesubsidiewijzer.nl kunt u zien welke subsidieregelingen er in uw gemeente of provincie zijn. tü Zonnepanelen zijn onmisbaar om een woning helemaal energieneutraal te maken. Zo'n huis gebruikt niet meer energie dan het zelf opwerkt. Zonnepanelen verdienen zichzelf in gemiddeld zeven jaar terug. En bij de Belas tingdienst mag u de btw van 21 procent terugvorderen. Bezitters van zonnepanelen profiteren voorlopig nog van de zogeheten saneringsregeling. Daarmee is de vergoeding die ze krijgen voor eigen opgewekte stroom even hoog als het tarief dat ze betalen voor de stroom die ze afnemen tijdens donkere dagen. Milieuorgani saties dringen er bij minister Eric Wiebes van Econo mische Zaken en Klimaat op aan déze regeling niet at in 2020 af te schaffen, maar in ieder geval tot 2023 te laten bestaan.

de Faam | 2018 | | pagina 20