zorg ZoraZorgrobot zore "Zo zijn er veel meer technische snufjes die mantelzorgers tijd en energie besparen." Het kan niet anders: de toekomst van onze zorg is digitaal. Personeelstekort, oplopende zorgkosten en de vergrijzing schreeuwen om technische oplossingen. In verzorgingshuizen voor demente ouderen zijn robotknuffeldieren nu al razend populair. Daar blijft het niet bij. Deskundigen voorspellen: binnen tien jaar staan er robots aan het ziekenhuisbed. Ouderen wonen langer thuis, mantelzorg wordt daardoor steeds belangrijker. Slimme snufjes maken het werk gelukkig een stuk lichter. 20181^# Bij robots denken we snel aan een kopie van een menselijk figuur. Maar die zullen we waarschijnlijk niet vaak ziën. Mensen hebben een natuurlijke afkeer van wezens die op mensen lijken, aldus UvA-onderzoeker robotica Arnoud Visser. H de zorg zullen robots daarom juist niet snel op mensen lijken. De robot Zora die al in de zorg wordt gebruikt, heeft meer weg van een grote speelgoedrobot dan van een automatisch gestuurde verpleegster. Wen er maar aan: robots die je bloeddruk meten, je uit bed' halen, medicatie regelen of als oppas fungeren. Ze warmen desgewenst een magnetronmaaltijd op of schenken een glaasje fris in. Robots kunnen binnen vijfjaar een derde van de terugkerende taken in de thuiszorg overnemen, becijferde KPMG onlangs in een rapport over robotisering. De Japanse overheid streeft ernaar dat de taken in de zorg en kinderop vang al in 2020 voor 80 procent door robots worden uitge voerd, in dit sterk vergrijzende land. De toekomst van onze zorg is hoe dan ook digitaal. De zorg schreeuwt om personeel, er zijn niet genoeg handen aan het bed. Daarbij vergrijst ook onze maatschappij in rap tempo. Vandaar dat er op dit moment allerlei soorten robots worden bedacht. Maar er zijn allang verschillende soorten robots Binnen tien jaar staan er robots aan het ziekenhuisbed in de zorg aan het werk.' Zo zijn er robots die medicatie doseren of chirurgen helpen bij medische ingrepen. 'Sociale' robots in verpleeg- en verzorgingstehuizen dansen, kletsen en lezen voor, of spelen een spelletje met de ouderen. Popu lair zijn ook knuffelzeehond Paro of die haast niet van echtte onderscheiden rode dikke kater die miauwt, spint en kopjes geeft en zo prima gezelschap is voor demente bejaarden. Krijgt hij geen aandacht, valt hij in slaap. Een pluche eend, die allerlei stemmingen kan hebben, houdt kinderen met kanker gezelschap. Dus kijk er niet van op als straks niet de huisarts, maar een robot een simpele medische handeling uitvoert: 'Beep, ik kom uw bloeddruk meten.' Nu al helpen robots chirurgen bij medische ingrepen MUIEIZBRBEII ZONDER (01 lEVEEl) ZORSEI Je kunt je thuiswonende vader of moeder niet 24 uur per dag in de gaten houden. Vrijwel elke mantelzorger schiet weieens in de stress bij de gedachte dat er misschien iets gebeurt. Een val, een insluiper, een vergeten pan op het vuur: een ongeluk zit in een klein hoekje. Personenalarmering is ideaal: een speciaal appa raatje waarschuwt buren, familie of professionele hulp via een app als er iets niet goed is. Variatie genoeg: van een simpele knop in huis of een zen dertje aan een koord om nek of pols tot ingenieuze systemen met gps en bewegingssensoren die sig naleren als iemand niet uit bed of van de wc komt. Telefooncirkels zijn een simpele, doeltreffende manier om alleenwonende ouderen te monitoren. Vrijwel overal in Nederland bestaan ze. Het idee is doodeenvoudig: een vaste groep mensen belt elkaar dagelijks op. Neemt er iemand niet op, dan wordt meteen hulp ingeschakeld van een bekende of familielid. En wat denk je van face time of skype op een tablet? Het is een prima manier om te checken of alles in orde is zonder dat je langs hoeft te gaan. Enige voorwaarde: de oudere moet wel een klein beetje digitaal onderlegd zijn. Zo zijn er veel meer technische snufies die man telzorgers tijd en energie besparen en de zelfstan digheid vergroten. Een digitale medicijndispenser geeft een vergeetachtige oudere een seintje als. het tijd is om medicijnen te nemen. Domoti- ca, hoogtechnologische toepassingen in huis, zijn ook ideaal. Met één knop wordt de woning bijvoorbeeld in de nachtstand gezet. Verlichting en verwarming worden uitgeschakeld terwijl het inbraakalarmsysteem zich juist inschakelt. Een veilige en simpele oplossing. 201B1^#

de Faam | 2018 | | pagina 25