If »w> "We kunnen mensen in de directe omgeving en in hun nor male leven heel veel bieden. Er is in ieder dorp en iedere wijk ontzettend veel talent aanwezig. Wij proberen te ver binden, te versterken en zijn nadrukkelijk aanwezig." Aschwin van den Abeele is direc- teyr-bestuurder bij Stichting Welzijn Middelburg (SWM). Dit is een welzijn sorganisatie die sociale en culturele activiteiten organiseert voor kinderen, jongeren, volwassenen en ouderen in de gemeente Middelburg. Hij is blij met de aandacht voor het werk van hem, zijn collega's en de honderden vrijwilligers. "Er gaat altijd veel aan dacht uit naar de zorg. Logisch, dat is vaak beter zichtbaar, maar ik ben over tuigd van het belang van ons werk." Spin in het web Van den Abeele legt uit dat in onze participatiesamenleving iedere burger de regie en de verantwoordelijkheid heeft over zijn eigen leven. "Natuur lijk hebben sommige individuen daar ondersteuning bij nodig en die is er ook. Dat geldt ook op groepsniveau. Burge rinitiatieven bijvoorbeeld op het gebied van leefbaarheid of veiligheid kunnen bij ons aankloppen voor ondersteu ning. Die kan van onszelf komen, maar natuurlijk ook van anderen. Zo geven we invulling aan onze taak om te verbinden en te versterken. Met aan de ene kant de burgers en vrijwilligersorganisatie en aan de andere kant alle professionele partijen die in een dorp of wijk actief zijn. Daarbij "kun je denken aan scholen, politie, woningcorporaties maar zeker ook de zorg- en thuisorganisaties." Verschillen per wijk Omdat de kenmerken en behoeften per wijk verschillen, geldt dat ook voor de activiteiten van SWM. "Een mooi voorbeeld is een project waarbij we aan dacht besteden aan het overgewicht in een bepaalde wijk. We slaan dan samen met de jeugdverpleegkundige, scho len en sportverenigingen de handen ineen om te zien wat er nodig is om het probleem aan te pakken. Dat doen we .bijvoorbeeld ook op het gebied van val- preventie. Samen met fysiotherapeuten, de zorgvrijwi11igers van De Manteling en Zorgstroom hebben we een programma ontwikkeld voor kwetsbare ouderen." Wederkerigheid Van den Abeele benadrukt dat het uitgangspunt steeds datgene is wat burgers nóg wel kunnen. Wie op zo'n manier naar mensen kijkt, ontdekt bijzonder veel taleneten. "Mensen zijn natuurlijk veel meer dan die ene beperking. Wij proberen dat naar boven te halen. Heel simpel: kan de buurman de tuin niet meer doen, dan is er in de omgeving vast iemand die dat kan overnemen. Daarbij is altijd sprake van wederkerigheid. Vaak kan de buurman met zijn talent ook weer iets voor de an der betekenen. Zo geef je elkaar iets en versterk je het gevoel van eigenwaarde." Activiteiten SWM in de Week van Zorg en Welzijn 9&10 maart: NLdoet: de grootste vrijwiliigers- actie van Nederland! 16 maart: Nationale Pannenkoekendag Kinderen kunnen in de keuken van een zorgcentrum/wijkcentrum pan nenkoeken bakken voor ouderen in de wijk. Ontmoeting tussen jong en oud staat daarbij voorop! WEEK VAN ZORG EN WELZIJN 23 esus ZORG I

de Faam | 2018 | | pagina 41