Laat Zeeland deze zomer zoemen Tuinplanten 5 WOENSDAG 7 MAART 2018 Tijdens de laatste dagen van de winter werd in Oostkapelle al stevig geklust voor onze Zeeuwse Bijen door (van links naar rechts) Wim Louws, vrijwilliger onderhoud Hof van Heden, Sylvia Tuinder, SLZ en Peter Geene, ambassadeur van De Groene Kerk. FOTO: CARRIE FREDERIKS o Carrie Frederiks Op g en io maart houdt Nederland Zoemt een bijenwerkdag. Dan gaan mensen aan de slag voor de wilde bij en zaaien bloemen, planten struiken en bomen of plaatsen bijenhotels. ZEELAND - Dat wilde bijen het beter krijgen is hard nodig want het gaat niet goed met onze bijen. De helft van de soorten wordt bedreigd en dat terwijl ze zo belangrijk zijn voor onze voedselvoorziening. Bijen zijn verantwoordelijk voor 8o% van de bestuiving en zorgen letterlijk voor de kers op de taart en de aardbei en onder de slagroom.jen hebben nestelruimte nodig voor hun larven. Sommige soorten graven zelf een gan getje in het zand of tussen de klinkers. Andere nestelen lie ver in holle ruimten zoals stengels en muurspleten. Rommelplekjes Omdat er steeds minder ge schikte plekken zijn moeten de bijen een handje worden geholpen en worden er tijdens bijenwerkdag steilwandjes aangelegd en bijenhotels ge maakt. Sylvia Tuinder, com municatiemedewerker bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) legt uit hoe bij en hun nestje maken: "Dat is zo grappig. Eerst kruipen ze in een gaatje van een holle sten gel en leggen een stuifmeel- korrel neer. Daarna kruipen er achterstevoren weer in om een eitje te leggen. Dat herha len ze een paar keer. Als er zo'n vijf eitjes in zitten, maken ze het gaatje dicht." De Hof van Heden in Oostka pelle is een van de locaties waar ze meedoen aan de bij enwerkdag. Peter Geene en Wim Louws vertellen dat ze een steilwand willen gaan maken; een heuvel van zo'n 10 m2. Louws: "Dat is natuurlijk een miniplekje maar het is ook om dé jeugd te leren hoe de natuur in zijn werk gaat. Later willen we ook een bijen hotel realiseren in de Snoep- tuin. Geene: "Het gebeurt Sraak dat er maar weinig gaatjes van een hotel zijn afgesloten. Dan zitten er, oijidat er te weinig inheemse planten staan, bijna geen bijen in de buurt. Eigen lijk heeft Betegelde tuinen, geen on kruid... we zijn gewoon te net jes." Iedere bij heeft zijn favoriete voedsel. Ze lusten de nectar van onze moderne tuinplan ten wel, net zoals wij ook wel eens een tropische cocktail drinken, maar ze gedijen er niet goed op. Tijdens de bijen werkdag kunt u op zes locaties de handen uit de mouwen steken, maar u kunt ook in uw eigen tuin aan de slag: Een bij enhotel ophangen, inheemse bloemen zaaien en wat paar- denbloemen, grasklokjes of klaver laten staan. Gewoon doen....voor de bijen. www.landschapsbeheer- zeeland.nl onder nieuws activiteiten 66 D66 krijgt het voor elkaar in Vlissingen, Middelburg en Veere

de Faam | 2018 | | pagina 5