Lach-in met Prins Floor d'n Eerste mm Masterclass Dans Een Zeeuwse poolheld Een huis vol met muziek Schrijf uw levensverhaal De natuur met je fototoestel Muzikale rommelmarkt Bioinspired Engineering Theo Rietveld Middelburgse Luiken MIDDELBURG: BAKERMAATVAN HET CARNAVAL OP WALCHEREN WALCHEREN KORT www.dezb.nl 1! L Leutvorst 17 WOENSDAG 14 FEBRUARI 2018 Carnaval beperkt zich in Nederland meestal tot het zuidoos telijke deel van het land. In Zeeland is het met name een Zuid-Bevelandse activiteit. En Middelburg-Zuid was in de ja ren '70 en '8o van de vorige eeuw het middelpunt van carna valsfeesten op Walcheren. De Maneblussers hielden vanaf 1969 Lacb-in's in het Zuiderbaken. MIDDELBURG - 1969. Het be gon met een liedjesfestival; Prins Floor (Schreuders) strooide met onderscheidin gen aan de liedjesdeelnemers, genodigden wethouder Baars, gemeentesecretaris Hooy en directeur van gemeentewer ken van Unen. Ook oud-wijk- voorzitter van de Knaap kreeg een carnavalsonderscheiding. Dansmariekes In het voorprogramma was uiteraard, naar Limburgs voorbeeld, ook plaats inge ruimd voor de dansmeisjes. Het Limburgse 'bputreédnen' werden sketches en draakste- kerige redevoeringen. De op tochten, feesten en bezoeken aan ziekenhuis en bejaarden huizen vonden later in de week plaats. Tot slot de instal latie van Prins Floor en zijn Raad van Elf. De -kop van het artikel luidde: Het wordt dit jaar een floor-show. Raad van elf We schrijven inmiddels 1982. Voor de veertiende keer orga niseert de wijkvereniging, tij delijk omgedoopt tot de Ma- neblussersvereniging, Lach-in's voor de jeugd, vol wassenen en ouderen. De car navalsvierders doen buurthui zen aan, diverse bejaardenhuizen, Vijver vreugd en der Boede. De raad bestaat uit tien raadsleden en één duizendpoot; de Nestor. De laatste regelt maanden van tevoren alle bezoeken die de Prins en zijn Raad van Elf af leggen. Ook maakt hij afspra ken met politie en gemeente over de route van de carna valsoptocht en regelt het ver voer van de Hofjorettes (de dansdames). En niet te verge ten de decor-, naai-, EHBO- en hapjes-en-drankjes-ploeg. Of MIDDELBURG - Amanda Si mons wil Zeeuwse danstalen ten inspireren en helpen met het bereiken van hun doelen, omdat dat vanuit Zeeland best moeilijk kan zijn. Tijdens de masterclass "Toekomst-iig danser" gaat zij met hen in gesprek over hoe je van dan sen je beroep kan maken, welke kansen je hiervoor moet pakken en welke moei lijke elementen je richting kunnen verstoren. Heb jij een droom als danser, wil jij een (vervolgopleiding volgen in dans en ontvang je graag tips tricks over het leven als dan ser? Deze Masterclass Dans is zaterdag 24 februari van 10.00 tot 12.00 uur in de Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Mid delburg. Als je tussen 12 tot 19 jaar bent en mee wilt doen, meld je dan aan via kunstben- de@dezb.nl met je naam en geboortedatum. VEERE - DrJ.L.Kool-Blokland, directeur van het Zeeuws Ar chief, spreekt over "Sjef van Dongen, een poolheld in de archieven". Zeeland kent van Dongen als iemand die nauw betrokken was bij het verzet tegen de Duitsers en die na de oorlog burgemeester werd van Aardenburg. Van Dongen was voordien al een bekende Nederlander, omdat hij in 1928 als jongeman vanuit Spitsber gen een reddingsexpeditie or ganiseerde om de bemanning van een verongelukte Zeppe lin, de Italia, te redden. Daar mee haalde hij de voorpagi na's van de internationale pers. Het archief van deze ver geten poolreiziger bevindt zich in het Zeeuws Archief. De lezing van mevrouw Kool vindt plaats op 15 februari in de Schotse Huizen, Kaai 25 te Veere. Aanvang om 20.00 uur. De avond zal muzikaal wor den opgeluisterd door Marga- retha Clement (pianiste) die muziek van Chopin, van Mos- zkowski en van Fauré ten ge hore zal brengen. Na afloop is er een drankje en een hapje. De toegangsprijs voor deze avond bedraagt 10,00 euro. U kunt zich opgeven bij Harry Buiter, 0118-506025 of hbui- ter@zeelandnet.nl BIGGEKERKE - In de Dorps kerk van Biggekerke is zon dagmiddag 18 februari weer een huis-vol-muziek. Mede werking verleent het Vocaal Ensemble Voci Miste onder leiding van Ineke van den Driest en Roel Sinke orgel. Het thema is "Leven". De muziek, en liederen zijn hierop afge stemd. Samen mooie muziek zingen en beluisteren doet een mens goed. U bent wel kom om 16.00 uur voor een kop thee of koffie. De aanvang is 16.30 uur en uw gastvrouw is Ds. Nicolette Vlaming. MIDDELBURG - Hou ouder je wordt, hoe meer herinnerin gen je opbouwt. Het kan fijn zijn om deze ervaringen op papier te zetten. Om zelf terug te kijken naar de memorabele momenten in uw leven of als een verhaal voor de (kleinkin deren. Maar hoe begin je en wat vertel je allemaal? Door eenvoudige oefeningen en taalspelletjes leert u herinne ringen op te halen en deze op te schrijven. Het kan prettig zijn om over uw leven te schrijven en de waarde te ont dekken van de dingen die u heeft beleefd. WVO Zorg orga niseert in samenwerking met een uiterst deskundige docen te de cursus Schrijven van uw levensverhaal. Het leuke aan de cursus is dat de verhalen van de medecursisten ook weer nieuwe herinneringen paar boven kunnen halen. Do cent: Conny de Vos. 16 februari van 9.30 tot 11.30 uur in Willi- brord, Bachtensteene 14, Mid delburg Cursusprijs: 32 euro voor 8 lessen (30 euro met de WVO voordeelpas) Meer in formatie? samenopstap@ wvozorg.nl of 0118 - 448 329 of kijk voor het gehele aanbod op www.wvozorg.nl/sa- menopstap. MIDDELBURG - Voor het IVN geeft Arjen Hartog, samen met Barry van der Haar, een Basiscursus Natuurfotografie. Deze fotocursus is speciaal voor beginners die een spie gelreflexcamera of een andere camera bezitten waarbij je zelf het diafragma en de sluitertijd kunt instellen. De cursus be staat uit 3 theorieavonden en 3 praktijkochtenden waarop de tijdens de theorieavonden be handelde stof in de praktijk gebracht wordt. Ze zijn als volgt gepland: de theorie avonden (19.30 - 22.00 uur) op de woensdagen 7 maart, 21 maart en 4 april 2018; de prak tijkochtenden (09.00 - 12.00) op de zaterdagen 10 maart, 24 maart en 7 april 2018. De cur suslocatie: de theorieavondén worden gehouden bij Kaas boerderij Schellach aan de Prooijenseweg 26 in Middel burg. Onderwerpen zijn onder andere apparatuur, scherpte - diepte, compositie en fotobe spreking. Voor deze Basiscur sus Natuurfotografie kunnen zich maximaal 10 deelnemers inschrijven. Het inschrijfgeld is 70 euro voor leden van IVN Walcheren en 90 euro voor Het Natuurkundig Gezelschap verzorgt vrijdagavond een lezing over afkijken van de natuur. FOTO: WIKIPEDIA niet-leden. Inbegrepen zijn koffie/thee, reader in kleur, theoretische uitleg, begelei ding bij het praktische werk en bespreking van je foto's. Aanmelding en informatie: Arjen Hartog via a.m.hartog@ gmail.com of 06-33742545. VUSSINGEN - De Deltaband en Harmonie zijn vertrokken uit het repetitielokaal aan de ridderspoorlaan 2 in Vlissin- gen. Binnen de nieuwe ver kregen ruimte in de voormali ge kleuterschool, organiseert de Stichting Vrienden van Ons genoegen op zaterdag 17 maart a.s. een grote rommel markt. Waar eerst instrumen ten stonden opgeslagen, staan nu materialen voor de ver koop. Alles is te koop: van huisraad tot elektronica en van speelgoed tot boeken. De markt wordt geopend om 9 uur en zal duren tot 12 uur. Ook aan de versterking van de inwendige mens is gedacht, zodat het weer ouderwets ge zellig kan worden. De Stich ting ondersteunt het Harmo nieorkest, de Jeugddeltaband, de Deltaband en het leerlin genorkest van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen on der andere in de kosten van het onderhoud en de aanschaf van muziekinstrumenten en andere materialen. MIDDELBURG - Het Natuur kundig Gezelschap verzorgt een lezing over afkijken van de natuur. De lezing is vrijdag 16 februari van 19.30 tot en met 21.45 uur in de Bibliotheek aan de Kousteense dijk in Middelburg. Toegang 5 euro, leden en studenten gratis. i"- rntnrnï!!?enMiddelbur^Zuid had in W voor kinderen met hun ouders het carnavalsfeest de vorm van een zogenaamde Lach-mn FOTO: FOTOARCHIEF PZC je nu Prins bent of klusjesman; het maakt geen verschil. Alles wordt betaald uit eigen zak. Het enige wat de wijkvereni ging betaalt, is de snertmaal- tijd met roggebrood na afloop van het carnavalsgebeuren. In 1989 bezoekt Prins Nicolajef d'n Eerste uit Middelburg-Zuid het jaarlijkse bal van de Ver eniging van Ouders van Gees telijk gehandicapten in ver enigingsgebouw Ons Plekje aan de Gerbrandystraat in Vlissingen. De leutvorst hoopt van harte dat er volgend jaar wat leutvierders opstaan om de carnavalsviering in Middel burg-Zuid, toch de bakermat van het Walcherse carnaval, nieuw leven in te blazen. Het carnaval zoals het ooit ge vierd werd in- en rondom het Zuiderbaken bestaat .niet meer, het beperkt zich nu tot kinderfeesten en feesten in wijkgebouwen en op scholen.

de Faam | 2018 | | pagina 17