Groei Bloei Walcheren wordt 70 jaar Je auto sneeuwvrij in 5 stappen Mensen vinden groen belangrijk WALCHERSE AFDELING VAN GROEI BLOEI ZIT IN DE LIFT Zo kun je altijd veilig op pad 15 WOENSDAG 14 FEBRUARI 2018 Dolf de Nooijer, Christien van den Bosch Wie met eert activiteit aan de Jubileumfair wil deelnemen kan zich tot 1 maart aanmelden. Via: email: awjradenbucg@hetnet.nl. Meer over de jubilerende afdelingen de activiteiten staat op de website www.walcheren.groei.nl. Daar staat tévens informatie over allerlei hedendaagse zaken, die belangrijk zijn bij het tuinieren. Groei Bloei, afdeling Walcheren bestaat 70 jaar. "Er zijn hier veel mensen die groen belangrijk vinden", zegt voorzitter Christien van den Bosch. Er komen diverse feestelijke activi teiten met als hoogtepunt de Jubileumfair. MIDDELBURG - Liefhebbers van tuinen en tuinieren tref fen elkaar bij Groei Bloei. Er zijn activiteiten, zoals lezin gen, workshops, excursies en reizen. "Bij de start in 1948 waren er 35 leden, nu zijn dat er 400", zegt Van den Bosch. "In de topjaren waren dat er 850, vult penningmeester Dolf de Nooijer haar aan. "De recessie kwam en het leden aantal liep terug. Driejaar ge leden zijn wij dat gaan omke ren. Tegenwoordig staan wij bij tuincentra met activitei ten. En daar werven we nieu we leden." Van den Bosch: "In het begin waren vooral man nen lid. En velen van hen wa ren hovenier. Tegenwoordig zijn er ook meer vrouwen. Voorheen waren er velen lid vanwege het tijdschrift van Groei 81 Bloei. Nu doen er meer leden mee aan activitei ten dan vroeger." En even la ter: "Wij willen dat de men sen het leuk vinden om te tuinieren. Er is veel kennis overdracht door lezingen en excursies." Lien Osté zit in de jubileumcommissie. Ze heb ben Jacqueline van der Kloet uitgenodigd voor de lezing Combinaties van vaste plan ten en bollen. Die is woens dag 17 oktober. In het najaar komt er een Demonstratie bloembinden. En dinsdag 13 november de 3D-voorstelling van Tuinen in Nederland door Piet Boersma. Allemaal in De Zandput In Serooskerke. Ook de Zeeuwse tuinen komen aan bod. Osté: "De Jubileum fair zaterdag 15 september is bij Boerderij Oranjepolder, Veerseweg 2 in Arnemuiden. Vanaf 10.00 uur is er een kunstplein, roofvogeldemon straties, mobiele fruitpers, de IVN vult één van de kramen en verzorgt rondleidingen. Verder schapen drijven, rond leidingen, ploegende Belgi sche trekpaarden en een eet- plein." Heerlijke taarten, foodtrucks en een zuivelboer- derij met zuivel en ijs. De Ju bileumfair is gratis toeganke lijk. Voor kinderen is er allerlei leuks te doen, zoals ringste ken, verkleden, op de tractor rijden en vetbollen maken. Het mag misschien februari zijn, de winter is nog lang niet voorbij. En met het oog op de vakanties is het toch handig om de kennis nog eens bij te spijkeren. Want wat moet je nu precies doen om je auto vrij van sneeuw en ijs te houden? Veeg de sneeuw van je auto Het klinkt misschien logisch, maar er gebeuren nog regel matig ongelukken door op waaiende sneeuw- of ijs blokken. Het is dan ook noodzakelijk om te bekijken hoe je auto (en met name het dak) eruit ziet voordatje ver trekt. Heel grondig hoef je niet te zijn; zorg er simpelweg voor dat de grote stukken eraf zijn geveegd en gebruik een zacht instrument om de auto geen krassen toe te brengen. Ver geet overigens de kenteken platen niet; deze moeten ten alle tijden zichtbaar zijn. Verlichting Voordat je in de auto gaat zit ten, moet je eerst nog even controleren hoe het staat met de verlichting. Net als met donker of regenachtige weersomstandigheden, is het met sneeuw ook enorm be langrijk om ervoor te zorgen dat je zichtbaar bent. Net als bij de stap hierboven kun je de verlichting simpel schoon vegen. Spiegels Het is van groot belang datje voor het instappen nog even controleert of je spiegels niet bevroren of ondergesneeuwd zijn. Is dit wel het geval, veeg ze dan zo goed schoon, zodat je er zonder moeite in kunt kijken. Let erop datje de spie gels niet bekrast, gebruik iets zachts of een geschikte krab ber. Heb je spiegelverwar- ming, zet die dan aan nadat je de auto start. Ruiten De kans is groot datje ruiten bevroren zullen zijn, dus krabben voor het instappen is essentieel. Smokkelt niet door slechts een deel van de ruiten vrij van sneeuw of ijs te maken. Het gebruik van warm water wordt ten zeer ste afgeraden. Heb je hele maal geen zin in al die onzin, schaf dan een zeil aan voor over de ruit, zodat deze niet ondersneeuwt of bevriest. Ruitenwissers, sloten en vloeistof Laten we de laatste stap een lapjescategorie noemen. Hierbij kun je namelijk onbe doeld dingen aan je auto stukmaken. Het kan bijvoor beeld verleidelijk zijn om sneeuw weg te vegen met je ruitenwissers, maar als deze bevroren zijn, vernietig je het motortje. Wil je een portier openen, let er dan op dat deze niet dichtgevroren is. Spuit het eventueel van tevo ren in met siliconen of smeer er vaseline op, zodat ze open gaan wanneer je dat wilt. Zorg er tenslotte voor dat de correcte vloeistoffen in de auto zitten. Let hierbij vooral op of zaken als koelvloeistof en ruitenvloeistof de vorst wel aankunnen. Zorg er ten slotte voor dat de correcte vloeistoffen in de auto zitten. Let hierbij vooral op of zaken als koelvloeistof en ruiten vloeistof de vorst wel aan kunnen.

de Faam | 2018 | | pagina 15