Het Zeeuwse leven daags na de Ramp Duurzaam T\ius Vijf medailles voor Uirnschool Zeeland Kunst- en cultuurroute Vertel- en kijkcafé in het Polderhuis Suffe tutten voor liefde stormvloed samen met springtij 'S AVONDS HAD DIE HET NIEUWE GEMEENTEHUIS GEOPEND 5 WOENSDAG 31 JANUARI 2018 Theo Rietveld MIDDELBURG - Soirée Allian ce Franqaise de Walcheren heeft een optreden van Syl- vain Lelarge met het program ma: "Ce Francais que je suis" in Sjakie's Galerie, Vlasmarkt 51, Middelburg. Aanvang: 19.30 uur. Voor info en aanmelden www.afpb.nl/walcheren MIDDELBURG - Het nieuwe seizoen van de Kunst- Cul tuurroute Middelburg gaat zondag 4 februari van start met de derde editie van "Zeeuwse Gasten". Negen kunstenaars/ateliers uit de route, hebben een colle ga-kunstenaar uit Zeeland uitgenodigd, om samen te ex poseren. Daarbij zijn beiden aanwezig om te vertellen over hun werk. Er worden sculptu ren, schilderijen, fotografie, werken in gemengde tech niek, hoeden en sieraden ge toond. "Zeeuwse Gasten" is een van de evenementen waarbij de Kunst- en Cultuur route van Middelburg laat zien dat zij graag verbindin gen aangaat met kunstenaars en kunstinitiatieven uit- de omgeving. De Stichting Kunst en Cultuurroute Middelburg verzorgt al zo'n 19 jaar lang met succes deze maandelijkse route. De route die door het hart van Middelburg loopt, telt zo'n 30 locaties. De "Zeeuwse Gast"- locaties ope nen al om 12.00 uur de deur; de overige locaties zijn, zoals elke eerste zondag van de maand, van 13-17 uur. Meer informatie over deelnemers en gastexposan- ten is te vinden op www. kunstroutemiddelburg.nl DuurzaamTuus is de consu mentenbeurs met alle infor matie en aanbod op het ge bied van duurzaam wonen, werken en leven in Zeeland. MIDDELBURG - In studio A58 in Middelburg wordt zaterdag 24 maart de eerste editie van de duurzaamheidsbeurs DuurzaamTuus gehouden. De deuren van DuurzaamTuus zijn geopend van 11.00 tot 18.00 uur en de toegang is gratis. Op deze sfeervolle locatie worden bezoekers in korte tijd op de hoogte gebracht van het Wfvr Ai:'t lu In het Mu seumcafé van het Polderhuis in Westkapelle is donderdag 1 februari Vertel- en kijkcafe met amateurfilms uit de ja ren 50, 60 en 70 van de vori ge eeuw. De films zijn ge- totale aanbod op het gebied van Duurzaamheid in Zeeland. Ook ervaren ze wat de sterke kanten zijn van onze prachtige regio en wat de mogelijkhe den zijn op het gebied van verduurzamen van wonen, werken én recreëren. De com pacte DuurzaamTuus beurs is belangrijk voor mensen die bewust en gericht op zoek zijn naar duurzame oplossingen in en rondom het huis, werk en vrije tijd. Naast informatie krijgen bezoekers advies op het gebied van allerlei energie middelen voor nu en in de toekomst. maakt door Nel Flipse en Herman van Dam. Ze laten het dagelijks leven in West kapelle zien. Ook worden veel bijzondere gebeurtenis sen getoond, zoals het inha* len en installeren van een Niet alleen mensen die willen verduurzamen kunnen terecht op DuurzaamTuus. De beurs is ook geschikt ter oriëntatie om te besparen, want samen be sparen is goed voor een betere wereld! U wordt op de hoogte gebracht van de laatse ont wikkelingen in en rond het huis. Deelnemers van Duur- zaamtuus zijn adviseurs en leveranciers van duurzame oplossingen, makelaars, wo ningcorporaties en gemeen ten. Entree is kosteloos. Tic kets reserveren kan via www. duurzaamtuus.nl nieuwe burgemeester, scheepsstrandihgen en fees ten ais Koninginnedag en Westkapelle 750 jaar stad. Het programma begint om 13.3d uur en rond 14.30 uur is er pauze. Commissaris der Koningin De PZC verscheen op 2.februa- ri met een nooduitgave van vier pagina's, gedrukt op de persen van de collega's van het Zeeuws Dagblad in Goes. De drukpersen van de drukke rij in het centrum van Vlissin- gen raakten door het water onklaar. Een verslaggever van de krant interviewde Commis- aris der koningin De Casem- broot de eerste nacht om twaalf uur. De avond daarvoor had die het nieuwe gemeen tehuls in Kortgene geopend. Dat stond nu onder water. De watersnood van 1953 voitrpk zich in de nacht van zaterdag 31 januari op zondag 1 februari. Oorzaak: een stormvloed in combinatie met springtij waarbij het water tot extreme hoogte steeg. In Nederland kwamen 1836 mensen om het le ven; in het Verenigd Koninkrijk 307. Eén van de gevolgen van de ramp was dat men na 1953 het Deltaplan (1957) versneld uitvoerde. Hoe was de situatie dagen na de ramp? MIDDELBURG - De 22-jarige Willem Passenier was in het weekeinde van zondag 1 fe bruari 1953 met verlof bij zijn ouders op de Noordweg in Sint Laurens. Buurvrouw Bommeljé zei dat 'alle militai ren naar de dichtstbijzijnde kazerne' moesten. Het bleek in deze tijd van Koude Oorlog al gauw dat niet de Russen, maar het water Walcheren had overvallen. Haarlem Willem kon niet terug naar zijn kazerne in Haarlem omdat de Sloedam onbruikbaar was. De dichtstbijzijnde kazerne was de kazerne in Middel burg. Van de bevelvoerende officier moest hij een peloton van dertig vrijwilligers samen stellen. Gewapend met schop pen stapten ze in een leger truck richting Ritthem. Zakken vullen, zak op de rug, lopen en dan dumpen in een van de vele diepe gaten in de dijk. Dijken Ze werkten tot diep in de nacht, bij het licht van een motorfiets en in de vroege ochtend terug naar de kazer ne; wassen, ontbijt en met nieuwe lege zakken terug naar de dijk. Na de tien dagen lang was de dijk dicht. Radio De derde dag vertrok Willem met de veerpont in Kortgene naar Noord-Beveland om plunderaars aan te houden. Op straat hoorde hij dat 'de meester van school' op zolder naar de radio luisterde. Het bleek Bram de Visser te zijn, waar hij les van had gehad. Met zijn radio hoorde hij op de militaire zender dat er een dropping was gepland met drinkwater, voedsel in blik, oploskoffie, chocolade, siga retten enzovoorts voor de hulpverleners. De piloot drop te de volgende dag precies op het voetbalveld een aantal zakken en zware vaten met drinkwater. Water In Middelburg zelf werd op maandagmorgen vijf uur een begin gemaakt met het ver strekken van water aan de be drijven. Tot elf uur was men de avond ervoor nog bezig ge weest met het leegpompen van de machinekamer van het waterleidingsbedrijf in Oran jezon. De watervoorraad in de watertoren aan de Zuidsingel werd de eerste dagen in tank auto's overgeladen en onder de Middelburgers verdeeld. Tijdens de watersnoodramp kwamen opgeteld in heel Nederland 1836 mensen om het leven. Maar ook in het Verenigd Koninkrijk hield de storm gruwelijk huis. Daar telde men 307 doden. Eén van de gevolgen van de ramp was dat men na 1953 het Deltaplan {1957) versneld uitvoerde. .De 22-jarige Willem Passenier was in het weekeinde van zondag 1 februari 1953 met verlof bij zijn ouders op de Noordweg in Sint Laurens. FOTO: PR VLISSINGEN - Dinsdag 13 februari, net voor Valen tijnsdag, hebben de Sufe Tutten de exclusieve voor première van de Neder landse film Gek van Oranje. CineCity reserveert deze avond een zaal voor Suffe tutten only. Tijdens het WK van 2010 is Nederland oranje, maar met mensen die niet vatbaar zijn voor de oranjekoorts gebeuren vreemde dingen. Daarnaast bieden de Sufte tutten een leuk programma. Kosten zijn 14,50 euro Aanmelden via www.suffetutten.nl VLISSINGEN - Bij de regio kampioenschappen in Roosendaal waren 13 turnsters van Turnschool Zeeland aan wezig. Eremetaal was er voor Marley Boufrahi, (zie foto) Da- niek Witlox, Frederique Snij ders. Bij de 1e divisie jeugd was de 4e plaats voor Fleur Dingemanse. Ook werden in Roosendaal voor verschillende categorieën toestelfinales ge turnd. Zowel op balk als op vloer wist Amy Quakkelaar bij de jeugd N3 een podiumplek te pakken.

de Faam | 2018 | | pagina 5