'Die glimlach, daar doe je het voor' Taaihuis timmert aan de weg door hertalen verkiezingsprogramma Duiven te kust en te keur Lopen bij Rammekens Judoka derde op Dutch Open Wereldtop in Oostkapelle Kaartjes van Tante Peppie 'SINDSDIEN NOEMT IEDEREEN MIJ BINNEN DE FAMILIE: PEPPIE' Ideeën Tjd KfffC ït f WALCHEREN SPORT 15 WOENSDAG 24 JANUARI 2018 Marit Jansen wan Galen Vrolijk en spontaniteit, dat is waar Tante Peppie voor staat. Kaartjes van Tante Peppie is een online kaartenwinkel. Deze Kraft kaartjes brengen een lach op je gezicht. Nu is de grote vraag: wie is Tante Peppie? MIDDELBURG - 'Ik zal bij het begin beginnen,' vertelt Lies- beth van der Plas. 'Mijn neef jes en nichtjes zijn mij Tante Peppie gaan noemen toen ze klein waren. Sindsdien noemt iedereen binnen de familie mij 'Peppie'. Ik stuurde de af gelopen tien jaar kaarten naar familieleden en schreef on deraan: Groetjes Tante Peppie,' lachte ze. Uiteindelijk is Lies- beth gaan tekenen en zo ont- stond afgelopen jaar Kaartjes van Tante Peppie. Naast haar webshop geeft Liesbeth les op de Aventurijn in Middelburg. 'Als ik mensen van school te gen kom op straat roept nie mand meer: hé juf Liesbeth, maar hé Tante Peppie. Dat is heel grappig.' In eerste instantie was het niet haar bedoeling een webshop te starten. 'Mijn ideeën waren zo leuk dat mijn omgeving zei: die moet je echt laten druk ken!' Toen is Liesbeth haar creativiteit wat professioneler aan gaan pakken en heeft nu een goed lopende webshop. 'De kaart ontstaat bij mij door de tekst, die moet soms on derbouwd of versterkt worden door een tekening om de kaart levendiger te maken.' Naast de kaartjes maakt Liesbeth ook tassen en feestkalenders. 'Op de feestkalender heb ik, naast de tekst, een struisvogel gete kend. Deze komt ook terug op sommige kaartjes. Deze struisvogel teken ik al zo lang, die hoort bij mij.' Doel Op de tassen staat 'choose to be happy' op, dit is niet voor niets. 'Er is altijd een reden om iets niet te doen,' legt Liesbeth uit. 'Het leven is te kort en we moeten proberen daar waar het kan, de leuke dingen te zien. Met deze kaartjes wil ik een glimlach op een gezicht toveren. Die glimlach, daar doe je het voor.' De kaartjes van Tante Peppie zijn niet al leen via de webshop te koop, De kaartjes van Tante Peppie hangen aan de wand bij Pluk de Dag, bloemen en sfeer. Op de foto zijn een aantal kaartjes uit de collectie van Tante Peppie te zien. FOTO: MARIT JANSEN VAN GALEN Aagtekerke. Bevrijding Liesbeth heeft geen creatieve studie gevolgd, maar is er van maar ook in de cadeaushop van de Emté in Oostkapelle, bij Pluk de Dag, bloemen en sfeer in Middelburg en bij Theetuin De Koektrommel in De kaartjes van Tante Peppie zijn te koop in de cadeaushop van de Emté in Oostkapelle, bij Pluk de Dag, bloemen en sfeer in Middelburg en bij Theetuin De Koektrommel in Aagtekerke. Natuurlijk zijn de creaties ook te vinden in de webshop Taaihuis Walcheren is voor alle inwoners van Walcheren die moeite hebben met le zen, spreken en schrijven in het Nederlands. Het eerste Taaihuis van Zeeland opende op 9 juni 2016 in ZB/Planbu reau en Bibliotheek in Mid delburg. Meerdere vestigin gen vind je in Vlissingen en Goes. Er zijn plannen voor een mobiel loket in de biblio bus. MIDDELBURG - Projectleid ster Resy van Loon: "Het Taai huis is in essentie een net werkorganisatie." Daarnaast werkt Evelyn van Boven als Zeeuwse projectleider van de landelijke Stichting Lezen en Schrijven. Zij brengt laagge- letterdheid onder andere bij de gemeenten onder de aan dacht. Tot slot zijn er ook nog Taaiambassadeurs actief. "Wij voeden elkaar dus met infor matie met als doel laaggelet- terdheid terug te dringen. Ne derland kent in de leeftijdklasse 16-65 jaar T3 miljoen laaggeletterden. Twee derde deel daarvan is Neder lands en één derde deel is an derstalig." Diensten en activiteiten "Op Walcheren zijn zo'n 12.000 volwassenen niet in staat om zich goed uit te drukken. Doel van het Taaihuis is om men sen met een taalachterstand op te sporen en hen naar het Taaihuis te verwijzen." Laag- Resy van Loon: Doel van het Taaihuis is om mensen met een taalachterstand op te sporen en hen naar het Taaihuis te verwijzen." geletterden kunnen ook on dersteuning krijgen voor het ontwikkelen van digitale vaar digheden, zoals het leren om gaan met computers en inter net. Alle activiteiten zijn gratis. Het Taaihuis houdt twee keer per week een spreekuur. Deel nemers en vrijwilligers kun nen zich aanmelden. Wie hulp wil ontvangen krijgt, afhanke lijk van de wensen, een pas send (digitaal) taalaanbod. Dit kan bijvoorbeeld een taal- of computercursus zijn of onder steuning via een Taaimaatje. Geschikt lesmateriaal en com puters zijn beschikbaar in de bibliotheek. Het loket in Mid delburg is geopend op maan dag en woensdag van 14.00 - 16.00 uur in de ZB/Bibliotheek en in Vlissingen op dinsdag en donderdag van 14.00 - 16.00 uur in de ZB/Bibliotheek in Cine City. Gewone taal Afgelopen donderdag kreeg projectleidster Resy van Loon het eerste exemplaar van het verkiezingsprogramma van een politieke partij aangebo den. Het programma was spe ciaal herschreven in gewone taal. Ook in Vlissingen heeft een politieke partij haar flyer in gewone taal geschreven. Het Taaihuis heeft nog veel wensen. Websites van publie ke organisaties zoals die van de Walcherse gemeenten, Orï- onis en verkiezingsprogram ma's zouden ook in gewone taal toegankelijk moeten wor den gemaakt voor laaggelet terden. Resy constateert wel dat laaggeletterdheid bij veel organisaties op de kaart staat. Nu de volgende stap: laagge letterden deelgenoot maken van publieke informatie. Hoe? Gewone taal gebruiken. WESTKAPELLE - Zaterdag 27 januari houdt postduivenver eniging De Zaluw uit Westka- pelle haar jaarlijkse tentoon stelling. De leden zullen allen hun vier mooiste duiven ten toonstellen aan het publiek, 's Morgens worden de duiven gekeurd door een erkende keurmeester. Vanaf 15.30 uur is de zaal open voor alle bel angstellenden. Verder wordt er die middag om 17.15 uur een spectaculaire slotveiling ge houden, waarbij geschonken duivenbonnen worden ver kocht bij opbod onder leiding van verkoopleider Jo Melis. Gedurende deze gezellige middag worden er diverse ronde's aan het Rad van Avon tuur gespeeld, met schitteren de prijzen. Dit alles kunt u bij wonen onder het genot van een hapje en een drankje. De Tentoonstelling wordt gehou den in het clublokaal op de hoek van de Meerkerkweg en de Oude Zandweg. RITTHEM - KV Atlas verzorgt alwweer voor de twintigste keer de Rammekensloop. Deze is op zaterdag 3 februari. Lo pers kunnen zich opgeven voor de trimlbop van 5 of 10 kilometer of de wandelroute van 10 kilometer, welke over hetzelfde parcours gaat als de io kilometer trfmloop. Start van dit evenement is om 14.00 uur aan de Zuidwateringstraat 5 in Ritthem bij het clubge bouw. Daarbij wordt dit jaar ook een Kids run gehouden van 1,8 kilometer. De start van deze run is om 13.30 uur. U kunt zich nu al inschrijven voor een gereduceerd bedrag tot vrijdag 26 januari 24.00 uur op de website: www.ram- mekensloop.nlOp deze web site kan u dit nalezen en wat het inschrijftarief is. Op de dag zelf kan u zich ook aanmelden van 13.00 tot maximaal 13.45 uur in het clubgebouw. VLISSINGEN - De Vlissingse judoka Tristan Cairo, die traint bij Judogoes, pakte op het jaarlijkse Dutch Open Espoir judotoernooi in Eindhoven een bronzen plak in de klasse U15 tot 34kg. Dit toernooi met ruim 1.800 deelnemers mag gerekend worden tot een van de grootste en sterkst bezette toernooien van Europa. Van alle Zeeuwse judokas nam al leen hij een prijs mee naar huis. Tristan was de eerste ronde vrijgeloot en trof daarna Abdulatipov (NED). Tristan liet zien dat hij de betere judoka was door zijn tegenstander 4 keer te werpen voor een waza ©e kaartjes van Tante Peppie zijn mede uniek door het materiaal van de kaarten. Dit is Kraft karton en geeft een stoere en herkenbare look. Zo zijn de kaartjes ook leuk om ifi te lijsten en op te han gen. Volgens Liesbeth straalt het een sfeer uit die bij de mensen blijft hangen en zich onder scheid van de rest. De kaartjes passen perfect tussen de foto's, plantjes, bloemen en andere woonaccessoires. overtuigd datje als leerkracht creatief moet zijn. 'Ik ben naast het 'juf' zijn altijd crea tief geweest.' Lachend gaat ze verder: 'Nu zijn mijn ideeën eindelijk een product gewor den en dat is een hele bevrij ding.' Haar kracht is om dicht bij zichzelf te blijven. 'Ik krijg veel verzoekjes van mensen. Als ik al deze ideeën moet gaan uitvoeren is het geen Tante Peppie meer. Voorlopig blijf ik lekker dicht bij mijzelf' Tegenwoordig zijn er mooie programma's waar je eigen te keningen kan bewerken. Dit doet Liesbeth absoluut niet. 'Het enige wat ik doe is mijn tekeningen digitaal omzetten. Als ik dan zie dat er ergens een uitschieter zit, laat ik dat be wust zitten. Op de echte kaart moet je zien dat de kaarten met de hand getekend zijn. Mijn kaarten hoeven niet per fect te zijn, want dat is het le ven ook niet. Dat is eigenlijk de rode draad door de Kaartjes van Tante Peppie.' ari score. In de volgende ronde won Tristan door tactisch goed te judoën met een waza ari van Twan de Ruiter(NED), In de kwartfinale ging het gelijk op tegen de Martins-Trem- peck (DUI). Vlak voor tijd scoorde Tristan een ippon met een prachtige schouderworp. In de halve finale begon Tri stan aarzelend tegen Dantu- ma (NED) die direct de strijd controleerde. Met een heup worp van Datuma werd de strijd beslist. De wedstrijd om het brons tegen Fabian Flum (ZWI) werd door Tristan ge wonnen met een waza ari voor een schouderworp. Een fraaie derde plaats voor Tristan op dit grote Internatio nale toernooi. OOSTKAPELLE - Twee leden van de Vogelvereniging De Nachtegaal deden mee aan de Wereldshow Kooi- en Voliere- vogels in het Italiaanse Cesena gehouden van 18 tot en met 21 januani. Dit met het zeer mooie resultaat dat W. Brand uit Oostkapelle wereldkampi oen werd met een stam Ja panse meeuwen zwartbruin van 372 punten. En P. Dekker uit Grijpskerke behaalde brons met een Turqouisine parkiet met 92 punten. Voorwaar een mooi resultaat.

de Faam | 2018 | | pagina 15