Goud voor het Muzeeum Vlissingen Wereldwinkel Raad van Cultuur bezoekt Zeeland Opnieuw beginnen in maand van Spiritualiteit CSW in finale Artcadia Maak een kleiportret PARKINSON Theo Rietveld Muzeeum wint voor 2e keer goud 'WE WERKEN AAN EEN NIEUWE PRE SENTATIEOPZET' 5 WOENSDAG 17 JANUARI 2018 VEERï De Raad van Cultuur heeft donderdag en vrijdag een bezoek gebracht aan Zeeland. De Raad voor Cub tour is het belangrijkste ad viesorgaan voor de Neder landse regering op het gebied van kunst, cultuur en media. De Raad wil zien wat Zeeland in huis heeft op het gebied van cultuur. Directe aanleiding is het ad vies dat de Raad heeft gege ven aan het Ministerie van ÜCW met betrekking tot het belang van {stedelijke) regio's in het cultuurbestel. Zeeu wen konden donderdag in de Grote Kerk van Veere in ge sprek gaan met leden van de raad. In het begin van deze eeuw verhuisde het Stedelijke Museum van het Bellymy- park naar de Nieuwendijk 11 in Vlissingen. De naam veranderde in Zeeuws Maritiem muZEEum. Het complex bestaat uit drie panden, waaronder het Lampsinshuis en de pakhuizen. De collectie omvat ruim 20.000 voorwerpen. Vanaf medio 2014 zijn ook de Kazematten aan het museum toegevoegd. Meer informatie op www.muzeeum.nl MIDDELBURG - Altijd al eens een portret willen le ren maken in klei? Of liever je eigen idee uitwerken in klei, bakken en glazuren? In het atelier van kunstenares Olio Feenstra in Middel burg starten 1 februari de lessen. Voor volwassenen op donderdagmiddagen van twee tot vier uur en voor jongeren tussen de dertien en zeventien jaar donderdagavond van half twee tot half negen. Bij voldoende belangstelling ook woensdagavond. Meer info: info@ollofoenstra.nl. MIDDELBURG - Tot en met 11 februari is de Maand van de Spiritualiteit, met al thema: opnieuw beginnen. In boek handel De Drukkerij zijn lezin gen van Huub Oosterhuis, Art hur Umbgrove, Anthonie van den Buuse, Kick Bras en Maar ten den Duik. Opnieuw begin nen gaat over jezelf herpak ken, de zaken compleet anders kunnen en durven benaderen. Een nieuwe start maken vergt moed, maar kan voor iedereen nuttig zijn. www.maandvan- despiritualiteit.nl Dit jaar won het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlissingen voor de tweede keer de ANWB Gouden Award als 'beste uitje van de provincie'. De tweede keer vind ik belangrijker dan de eerste keer, want dan ben je geen eendagsvlieg, aldus direc teur Onno Bakker (OB). Met hem spreek ik af nadat de Award is uitgereikt. nog niet. Centraal zullen de al ledaagse verhalen staan'. Wensen OB: 'Het museum kent nog zware tijden maar ik zie de toekomst zonnig in. In de nieuwe presentatieopzet zou ik graag vernieuwende mari tieme elementen willen laten zien; bijvoorbeeld de stuurhut van een modem vrachtschip. Hoe en wanneer het museum financieel in rustiger vaarwa ter zal komen is een kwestie van lokale politieke besluit vorming. Vlissingen verdient een mooi museum zoals dit met heel veel bezoekers'. Vlissingen De ANWB is allang niet meer voor wielrijders. Sinds acht jaar reikt de organi satie vele 'awards' uit aan at tracties/musea in verschillen de categorieën. De ANWB selecteert tien 'uitjes' op basis van bezoekersaantallen. De verkiezing is onderdeel van het Land van de ANWB: een verzamelplaats waarop de verrassende dagjes zijn te vin den. Directeur Onno Bakker: Aan de hand van vijf criteria komt er een rapportcijfer uit. Ruim twee jaar directeur Ik ontmoet OB op een mistige morgen in het Muzeeum. Be- zoekers staan in de hal gereed om met een audiotour het museum te doorlopen. Aan het eind van het gesprek geeft hij mij een aantal A4-tjes met gastenboek opmerkingen van bezoekers: 'Er is altijd weer iets nieuwste ontdekken en te zien' of'Als nazaat van Michiel de Ruyter heeft dit museum een speciaal plekje voor mij'. OB is nu ruim twee jaar direc teur. Gekomen als interim-di recteur en uiteindelijk geble ven. Samen met vier andere medewerkers vormt hij de staf die meer dan 70 vrijwillig(st) ers aanstuurt. De staf zorgt dat alles draait maar alle andere functies van balie, schoon maak, groepen ontvangen tot ontwikkelen van educatieve projecten, gebeurt door vrij- willig(st)ers. Het zijn stuk voor stuk gemotiveerde krachten met veel maritieme kennis die een goed verhaal kunnen ver tellen. Sommigen hebben op de grote vaart gezeten, ande ren waren loods. Meer bezoekers OB: 'Het museumbezoek in heel Zeeland neemt toe. Wij waren afgelopen jaar wel de grootste stijger met 20% meer bezoekers dan het jaar ervoor. Ik vind het moeilijk dit te dui den. Wel staat vast dat er meer Duitsers en Vlamingen komen. Daar doen we ook ons best voor. Zo vertalen wij de informatie in het Duits of bie den audiotours aan in ver schillende talen'. Visie 'Als we het over visie hebben, gaat het vooral om een muse um waarin verhalen worden verteld. Geen droge collectie of opsomming van informatie op bordjes'. Volgens OB moet het een museum zijn waar jong en oud zich kan verma ken. 'Momenteel maken we plannen om de collectie na 15 jaar op een vernieuwende manier te presenteren. Hoe dat eruit zal gaan zien weet ik OOST-SOUBURG - De wereld- - winkel in Oost-Souburg ver huist na meer dan dertig jaar in de voormalige pastorie van de Gereformeerde kerk naar Kanaalstraat 28, het pand van computerwinkel Pulze-lt. De eerste contacten verliepen zo prettig, dat er al snel overeen gekomen werd tot samengaan in hun winkel.Momenteel zijn de medewerkers van de We reldwinkel druk bezig om stel lingen in elkaar te zetten, schoon te maken en artikelen uit de huidige winkel te ver huizen naar de nieuwe locatie. Om ruimte te maken voor nieuwe artikelen wordt er een grote verhuizingsopruiming gehouden met kortingen van zeventig procent. De ope ningstijden van de nieuwe winkel zijn: dinsdag-, donder dag- en vrijdagmiddag van half twee tot vijf uur en op za terdagen van tien tot vier uur. De opruimingsweken zijn het ideale moment om eens bin nen te lopen bij de Wereld winkel. De Wereldwinkel is een pro gressief geïnspireerde com merciële en ideële instelling, die zich inzet voor de handel in producten uit ontwikke lingslanden. De producten worden, zonder gebruik te maken van tussenhandelaren, voor 'eerlijke prijzen' inge kocht. Wel is er sprake van handelspartners en impor teurs. Dit is de enige manier van ontwikkelingssamenwer king die op grond van vol strekte gelijkwaardigheid plaatsvindt. Een deel van het voedsel wat de winkel ver koopt, draagt het Max Have- laar keurmerk. Het wereld winkelidee is ontstaan in ig68. Een jaar later opende de eer ste winkel in Nederland. Nu telt ons land ruim 350 winkels. Dit jaar won het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlissingen voor de tweede keer de ANWB Gouden Award als 'beste uitje van de provincie'. Directeur Onno Bakker te midden van enkele bezoekers in het Muzeeum. FOTO: THEO RIETVELD MIDDELBURG - CSW Walche ren uit Middelburg heeft met het project 'Cirkel Sunny House' de finale van kunst- en techniekwedstrijd Artcadia bereikt. Samen met elf andere scholen streden ze voor de winst tijdens de grote finale. 'Artcadia, Imagine your future' is een landelijk techniek- en kunstwedstrijd voor leerlin gen in 2 havo/vwo. 'Stel je voor, je leeft in het jaar 2080. De stad, zoals je die in het be gin van de 21e eeuw kende, bestaat niet meer. Hoe leven we met elkaar? Hoe ziet ons vervoer eruit? Hoe gaan we om met gebouwen, de ruimte, het water en ons milieu? Met deze vraagstukken die zich voordoen in de fictieve toe komststad, gaan scholieren onder begeleiding van docen ten aan de slag. De 128 deelnemende scholen uit Nederland en België stuur den maar liefst 323 maquettes, schilderijen, multimedia en andere creatieve uitingen in. Die werkstukken zijn door een jury beoordeeld en daaruit zijn de finalisten geselecteerd. Deze groepen werken hun projecten vervolgens verder uit en gaven tijdens de feeste lijke finale een presentatie. Artcadia wordt georganiseerd door de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij. Donderdag 25 januari is er voor de 50e keer een Parkin son Cafe Zeeland. Notaris Her wig verzorgt een lezing over juridische zaken omtrent op name of bij overlijden. Vanaf 14.00 uur in Grand Cafo Bui tenrust aan de Buitenrust straat 221 te Middelburg.

de Faam | 2018 | | pagina 5