Tegenwoordig is alles 'Zeeuws' L Zeeuwse taele Jflk ^jsng Jamie Oesi brengt Bach op contrabas Rijbewij skeuring vöbr 'MadÉiBB muZEEum trekt volk mm Ssst! De ios de Jonge in De Wegwijzer ZEEUWS GEDRAG HEEFT IETS OVERDREVEN LIEFKOZEND 1 h SlHr 5 WOENSDAG 3 JANUARI 2018 Jos de Jonge treedt 5 en 6 januari op in theater De Wegwijzer. Een voorstelling voor Zeeuwen en niet-Zeeuwen, zeeuwsta lig of niet. Wie is Jos de Jonge en waarom treedt hij op? Een korte verkenning. MIDDELBURG - Op een zonni ge decembermorgen zit ik bij Jos thuis. Het uitzicht op de bolwerken is een dagelijks verwonderend tafereel. Van achter de eetkamertafel aan het raam vertelt hij zijn ver haal. "Ik heb altijd iets met theater gehad. Als kind trad ik graag op en merkte dat men sen het leuk vonden. Later op de Kweekschool speelde ik in de Schouwburg aan het Molenwater met het stuk Sloep zonder visser. Tij dens mijn opleiding heb ik ge noten van alle expressievak ken die we van deskundige docenten kregen. Maar een theaterschool zat er niet in. Thuis kreeg ik mee datje eerst geld moest verdienen met werk. En daar hoorde theater niet bij." Zeeuws "Het stuk Echt Zeeuws Zaad?! zat al tijden in mijn hoofd. Ik wilde in cabareteske vorm iets met Zeeland doen. Niet alleen lief aaiend maar ook prikke lend. Lichtvoetig en humoris tisch zoals in de flyer staat. Het wooFd 'Zeeuws' gebruik ik als bijvoeglijk naamwoord. Te genwoordig wordt alles 'Zeeuws' genoemd. Ik wilde altijd al iets met Zeeland doen rond Oud- en Nieuwjaar. Ik tref in het Zeeuwse gedrag iets overdreven liefkozend naar zichzelf toe aan. En daar mee ook zoiets van: je mag me niet kwetsen want het is Zeeuws en Zeeland. Zo'n ru briek in de PZC al: 100 procent Zeeuws. Calimero-gevoel Een programma zoals dit kun je alleen maken als je een ge boren en getogen Zeeuw bent. Ik ben in januari begon nen met ideeën uit de PZC te knippen. Niet alleen kleine berichten maar ook grote: de Kustvisie, het provinciebe stuur en het misplaatste Cali mero-gevoel. In juni heb ik mijn teksten klaar, inclusief de teksten voor de liedjes waar voor Jan Kreuter de muziek en de arrangementen schreef. In september zitten alle tek sten in mijn hoofd. Jan ken ik nog uit de tijd van de Kweek school. Met mijn technicus Jacques van de Grift werk ik ook al vele jaren. De regisseur, Ali Pankow, ken ik nog uit de tijd dat we beiden bestuurslid waren van de Zeeuwse Cen trum Amateurtoneel. Het is de eerste keer dat Ali een pro gramma voor mij regisseert. Helden en heldinnen Jos vertelt over zijn eerdere voorstellingen. In het begin bepaalde hij, samen met de pianist, hoe het programma moest worden. Sinds enige tijd omringt hij zich met een Jos de Jonge speelt op vrijdagavond 5 januari 20.30 uur en op zaterdagmiddag 6 januari om 15.30 uur in Theater de Wegwijzer zijn nieuwste voorstelling 'Echt Zeeuws zaad?!" in Nieuw- en Sint Joosland, Molenweg 25. Kaarten zijn te koop aan de kassa of via de website www.theaterdewegwijzer.nl Eind regie: Ali Pankow. Aan de vleugel: Jan Kreuter Decor/Licht: Jacques van de Grift. Jos de Jonge treedt 5 en 6 januari op in theater De Wegwijzer. Een voorstelling voor Zeeuwen en niet-Zeeuwen, zeeuwstalig of niet. FOTO: Steven de Jonge aantal mensen die hem feed back geven. Jos: het komt de kwaliteit van mijn program ma's ten goede. Vanaf sep tember hou ik d_e actualiteit in de gaten, schaaf- en schrap ik aan mijn teksten. Hij wil weinig kwijt over de in houd van zijn programma. Het gaat in ieder geval over helden en heldinnen zoals de schaats- broers Mesu, boerin Bertie en een blues over de Commissa ris van de Koning, Han Pol man. Ik kijk nog even naar de bolwerken die in de zon stra len. Met zo'n uitzicht zal. Jos nog véle voorstellingen ma ken MIDDELBURG - Wie alles wil leren over de Zeeuwse taal, de geschiedenis en dialectety mologie of het Polderneder lands kan van januari tot en met maart verschillende le zingen bijwonen bij SCEZ in Middelburg. Jan Stroop, gastonderzoeker aan de Uni versiteit van Amsterdam ver telt in drie dinsdagmiddagle zingen over de geschiedenis van het Nederlands en zijn dialecten. De lezingen vinden plaats op 9 en 30 januari en op 20 februari 2018. Streektaal of dialect staat niet los van de overkoepelende Nederlandse standaardtaal. Veel achtergrondinformatie over het Nederlands geldt ook voor de Zeeuwse dialecten. Om dit te illustreren organi seert de adviseur streektalen van de SCEZ samen met enke le Vlaamse en Nederlandse taalkundigen een lezingen reeks over het Nederlands en zijn dialecten. Waar mogelijk krijgen de Zeeuwse dialecten extra aandacht. In de lezingenreeks komen di verse onderdelen aan bod, zo als Poldernederlands, dialec tetymologie, het Zeeuwse dialect en de geschiedenis van onze taal. De lezingenreeks vindt plaats bij de SCEZ aan de Looierssingel 2 in Middelburg op dinsdagen van half drie tot vijf uur. Aanmelden kan via Veronique De Tier,-v.de.tier@ scez.nl. Kosten: 10 euro per le zing. De eerste drie lezingen (9 en 30 januari en 20 februari) gaan over de geschiedenis van het Nederlands en de dialec ten. Op 13 maart gaat Jan Stroop in op Zeeuws als we reldtaal en de laatste sessie gaat over Zeeuwse dialectspo ren in Brazilië. Meer informa tie: scez.nl/streektaallezingen. Over de spreker: janstroop.nl. VLISSINGEN - In het kader van de Nationale Voorlees dagen organiseert ZB| Bi bliotheek Vlissingen op woensdag 24 januari van 9.00 tot 10.00 uur een Voorleesontbijt voor leer lingen van groep 1 en 2 in CineCityXL. Van aile scho len die hiervoor zijn uitge nodigd hebben zich inmid dels 17 groepen met in totaal 365 kinderen aange meld. De leerlingen wor den ontvangen in de Eoyer met een lied dat speciaal gemaakt is bij het prenten boek Ssst! de tijger slaapt. VLISSINGEN - De van oor sprong Zuid-Afrikaanse James Oesi (1988) speelt zondag 21 januari om half twaalf in con certzaal Speelhuus Ter Reede aan de Vredehoflaan in Vlis singen. Hij brengt solo op con trabas een gevarieerd pro gramma met de Cello suite van Bach als basis en als af sluiting een werk van Johnson dat kan worden gezien als een soort persiflage op de contra bas. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de ingang voor 10 euro, studenten betalen de helft. Senioren, chauffeurs met rijbewijs C/D/E en overige automobi listen die voor verlenging van hun rijbewijs moéten wor den gekeurd, kunnen bier voor 26 januari terécht op het spreekuur in Woonzorgcen trum Ter Reede, Vredehof laan 370. Voor senioren kost de keuring 40 euro en voor chauffeurs tot 75 jaar met rij bewijs C/D/E is het 60 euro. De Eigen Verklaring is echter ook verkrijgbaar bij Regelzorg en kost 4<i,oo.Voor informa tie en een afspraak belt u tij dens kantooruren naar het landelijke afsprakenbureau van Regelzorg Rijbewijskeu ringen: 088 23 23 300. MIDDELBURG - In Speelhof Hoogerzael in Middelburg wordt op 5 januari om 19.00 uur een kerstboomverbran ding gehouden. Voor meer in formatie kun je terecht op www.bredescholenmiddel- burg.nl/locaties/vakantieacti- viteiten MIDDELBURG - Het Zeeuws maritiem muZEEum trok in 2017 ruim 35.000 bezoekers. Dat is ruim twintig procent meer dan in 2016. Het mu ZEEum scoort daarmee één van haar hoogste bezoekers resultaten van de afgelopen jaren. Door de aanhoudende gemeentelijke bezuinigingen is het muZEEum echter som ber of het in staat zal zijn deze positieve ontwikkeling in de komende jaren te continue ren. De goede bezoekcijfers verklaart het muZEEum uit de verkiezing tot het ANWB 'Leukste uitje van Zeeland', de succesvolle exposities 'De tocht naar Chatham', de hui dige foto-expositie 'De Schel de door de lens van DERT' en de stijgende populariteit van De Kazematten. Ook het be zoek van jongeren is flink ge stegen, mede door nieuwe educatieve activiteiten. Het muZEEum profiteert van het stijgende aantal toeristen in Zeeland. Vooral het bezoek van Duitsers en Vlamingen is toegenomen. Het muZEEum is uiterst somber of de groei in bezoekersaantallen voortge zet kan worden. Door aanhou dende forse gemeentelijke bezuinigingen, zal het mu ZEEum met name haar educa tieve functie minder goed kunnen uitvoeren.

de Faam | 2018 | | pagina 5