Zuid-Frankrijk in de Zeeuwse winter Bomen toch al om Kerst met twee clowns Grote gezellige clown zoekt een eigen huis Houd stress van je weg 29 WOENSDAG 13 DECEMBER 2017 Utf: "V' Na bijna 4 maanden een tijdelijk onderkomen te hebben gehad, is 1 oktober het nieuwe clubhuis geopend. Een droom is werkelijkheid geworden. Het vorige clubhuis was gedateerd en brandgevaarlijk. Maar liefst 12 jaar lang zijn ze met de voorbereidingen bezig geweest. Vaak ketsten plannen af op haalbaarheid, financiën of wettelijke voorschriften. Middelburgse club heeft 180 leden "Jeu de Boules is populair op Walcheren", zegt voorzitter Arie Rook nadat hij een rondleiding heeft gegeven in de uitgebreide indoorhal van Club Jeu de Boules Middelburg, aan de Koude- kerkseweg 139. Daar spelen op dat moment tientallen liefheb bers de Franse balsport. manier binnengekomen. Het lijkt weinig, maar veel andere clubs zijn er jaloers op. Die jongeren vinden het hartstikke leuk. Wij helpen ze bij hun op leiding en er zijn goede trai ningen." Op maandag- en dinsdag spelen de leden com petitie. "Dan spelen ze echt om de punten willen winnen." De Middelburgse Jeu de bou- lers hebben sinds oktober een prachtig clubhuis, die het oude onderkomen vervangt. Een gezellig clubhuis vol met grote foto's van de sport en een trefpunt voor de leden. Informatie: www.cjbm.nl MIDDELBURG - Een stukje Zuid-Frankrijk in de Zeeuwse winter? Pr-man Berend-Jan van Hoeckel begint te stralen en knikt instemmend. "Ja, ik associeer dat ook", bevestigt hij. "Ik heb thuis een boek over de historie van deze sport. Dat gaat terug naar het Romeinse rijk. Het verhaal gaat dat sol daten van Napoleon zich in Frankrijk verveelden en ze gingen rollen met de kogels van klei, die eigenlijk voor het kanon waren bedoeld." Hoe is uiteindelijk op Walche ren terecht gekomen? Van Hoeckel: "Door Zeeuwen die op de Franse campings waren. Daar spelen ze het volop. Te- HET LIJKT WEINIG, MAAR VEEL ANDERE CLUBS ZIJN JALOERS genwoordig zijn er op Wal cheren ook veel campings met Jeu de boules banen. En hun gasten komen regelmatig bij ons spelen." Rook vult hem aan: "Het is een spel dat ook op de Zeeuwse stranden wordt beoefend." De bezoeker kijkt zijn ogen uit bij de Mid delburgse binnen- en buiten banen en het naastgelegen nieuwe clubhuis. "Wij hebben 19 binnenbanen en 31 banen buiten. Er zijn 180 leden. Ik denk dat wij een van de groot ste en oudste clubs van Ne derland zijn", verklaart Rook. En Van Hoeckel stelt: "Op woensdag is de gezelligste en drukste dag. Mensen van bui tenaf mogen kennis maken met de sport. Dat kan zondags eveneens. Na hun 5e gratis bezoek krijgen ze een in schrijfformulier waarmee ze zich als lid kunnen aanmel den. Het is geen pre dat ze de sport al kennen. Nieuwe spe lers krijgen een soort buddy die ze wegwijs maakt." De ge zellige sfeer is op woensdag ook te danken aan de leden die dan graag komen. Even la ter verduidelijkt hij: "Het is niet moeilijk om het te leren, wel om de juiste tactiek onder de knie te krijgen. De ervaring maakt je spel. Bij mij duurde de verfijning 7 jaar. Het gekke van het spel is dat iedereen er van weet. Op het moment dat je het gaat doen, blijkt het leu ker dan het imago doet lijken." Rook: "Het imago is dat dat oudere mensen het beoefe nen. Als je niet meer actief bent met sport." Het zijn voor al ouderen die in Middelburg met deze sport bezig zijn. Rook: "Wij zijn druk bezig ge weest om de schooljeugd er mee in aanraking te laten ko men. Hebben clinics gegeven. De scholieren vinden het leuk om een keer hier te zijn. Uit eindelijk heeft het niets opge leverd. Ze zeggen in de klas niet dat ze Jeu de boules spe len, wel dat ze aan voetbal doen. Wij hebben 4 jeugdle den. Die zijn op een andere MIDDELBURG VLISSINGEN De abelen langs het Kanaal door Walcheren aan de Vogel- dijk zijn in slechte staat: regel matig breken er takken af of vallen er bomen om. Daarom vervangt de Provincie de oude abelen de komende jaren door nieuwe en plant ze nog eens 225 extra bomen aan. Vooruit lopend op de uitvoering van dit groenherstelplan worden dezer dagen 26 bomen ge rooid. Deze versnelde kap is nodig om de veiligheid van voetgangers en de naastgele gen spoorlijn beter te kunnen garanderen. Eerder dit jaar kwam de Provincie in overleg met Tuin van Zeeland en on afhankelijk deskundigen tot een akkoord om de slechte bomen aan de Vogeldijk te rooien op basis van inspectie- gegevens en open gaten op de dijk. Aan de hand van inspec ties wordt bepaald welke bo men het eerst aan de beurt zijn. Op die manier blijft zo lang mogelijk het laanidee en kan er ook gevarieerd worden in de lengte van de aan te pakken boomvakken. Om de bomen te kunnen kappen, is een omgevingsvergunning nodig van de betrokken ge meentes. De gemeente Mid delburg heeft die vergunning inmiddels verleend; de ge meente Vlissingen neemt ui terlijk 5 januari 2018 een be slissing over de aanvraag. In de tussentijd gaat de kwali teit van enkele bomen snel achteruit. Dat werd eind vori ge maand nog eens duidelijk, toen een boom op de naast gelegen spoorlijn viel. Wel be nadrukt dit voorval de nood zaak om echt slechte bomen snel te verwijderen. Er zijn 26 bomen gemarkeerd die op korte termijn gerooid moeten worden. Zaterdag 16 december is de 18e Aagteker- ke Run voor dames en heren op de 7,5 km en de 13,8 km. Inschrijven via www.mcde- pekelinge.nl. Parkeren is mo gelijk op het terrein van de CZAV, omkleden en douchen in de sportzaal in de Agathastraat. De run loopt over B wegen, strand, bos en duinen. De start is om 14.00 uur op het dorpsplein, de prijsuitreiking is om 16.30 uur. Bekers zijn beschikbaar ge steld voor de eerste drie da mes en heren op de verschil lende afstanden, voor iedereen is er een herinne ring. Na de prijsuitreiking is er een optreden van Joy Rock. speciale testen en proeven te onderwerpen en het wordt helemaal te gek wanneer één van de Totoff clowns een vrouw in drie gaat zagen. Dit wordt allemaal gebracht in het aangepaste kader van het nostalgische Arsenaaltheater, dat in kerstsfeer ondergedom peld zal zijn. Wie graag verrast wordt met een leuk kerstca deau, liket en deelt de face- bookpagina. De voorstellingen zijn telkens op 26 en 27 de cember om 13.30 uur en 16.30 uur. Entree 12,50 euro en voor kinderen onder de twaalf 9 euro. Voorverkoop www.arse- naaltheater.nl of 06 555 63440 www.totoff.nl biedt de innerlijke rust en stabiliteit om stress te kun nen weerstaan. De training is 8 keer om de week en start op maandagavond 15 januari. Zie www.meditatiezee- land.nl of bel: 0622868392 VLISSINGEN - Tigri is een gro te gezellige clown die dol is op aandacht. Als u een hond zoekt voor lange wandelingen doet u hem geen plezier. Maar als u gezellig samen op de bank met hem voetbal wilt kijken, heeft u aan hem een goede vriend. Tigri houdt niet van andere dieren, hij heeft het liefste alle aandacht voor zichzelf, en de liefde die u geeft krijgt u in drievoud weer terug. Dierenasiel Walcheren, Maanweg 5, 4382 MZ Vlissin gen, 0118-613579 VLISSINGEN Kiaverjasdub Het Bastion houdt zaterdag 16 december vanaf 11 uur een Kerst-klaverjastoernooi. Er zijn zoals ierder jaar opnieuw weer mooie prijsjes te win nen. Deelname kost 10. euro per persoon, aanmelden bij Kees Cornelisse, 06-27510682 VLISSINGEN - Het Belgo-ltali- aanse clownsduo To- toff-downs zorgt op tweede en derde kerstdag voor uw lachspieren. Ze komen samen met andere bekende interna tionale varieté-artiesten en brengen een familiespektakei voor jong en oud. De To- toff-downs herleiden dage lijkse scènes tot hilarische toe standen, een gestroomlijnde mislukking is nooit ver weg. Ook treden een schaduwkun- stenaaren de schattige huis katten van Patrizia Kartoum uit Rimini op. Andere artiesten en muzikanten zullen de grens van het onmogelijke bereiken door hun lichaam aan allerlei Pr-man Berend-Jan van Hoeckel demonstreert, voorzitter Arie Rook bekijkt het tafereel. GAPIN Meditatie Zeel and in Gapinge start in ja nuari met Mindfulness training. Deze training leert mensen bewust in het hier en nu te leven in plaats van voortdurend te piekeren over het verleden of zich zorgen te maken over de toekomst. Mindfulness

de Faam | 2017 | | pagina 29