25-jarig jubileum: 'We beginnen net' Lotte Lentes bij ZB Gospelkoor Sheborim zoekt nieuwe leden ;en met de politie Kom ook snert eten Sing-in Glorious 13 WOENSDAG 29 NOVEMBER 2017 Het Don KosakenChor Russland Dit jaar vieren het Don KosakenChor Russland en Zeeuwse chef-dirigent Marcel Verhoeff hun 25-jarig jubileum. Dit jubi leum vieren zij in Nederland met een gloednieuwe show. On derweg naar een concert in Dockum vertelt de dirigent over zijn passie en het Russische koor. VLISSINGEN - De passie om dirigent te worden is voor Marcel met de paplepel inge goten. 'Ik ben de jongste uit een gezin van zeven. Mijn va der was dirigent, mijn oudste broer is dirigent, toen dacht ik: dan kan ik niet achterblijven,' lacht Marcel. De dirigent kreeg op jonge leeftijd een studiebeurs aan geboden na aanleiding van de resultaten op het conservato rium. Hij werd uitgenodigd om in Rusland te gaan kijken bij, onder andere, het Russisch Academisch Staatskoor. 'Bij dit koor zei de chef-dirigent: ga er maar voor staan. Waarom ook niet dacht ik, er is niemand die 'VOORLOPIG ZIJN WE MET HET KOOR ERG GOED BEZIG' mii hier kent. Toen Marcel deze kans kreeg was hij 23 jaar. Award Nooit heeft hij gedacht dat hij het niet zou kunnen. 'Op het moment datje zegt ik kan iets niet, dan kun je het ook niet. Op het moment datje zegt: ik kan het, ontstaan er mooie dingen.' Zo gezegd, zo gedaan. De dirigent won een Russische onderscheiding, de Rus Prix Award, een prijs voor mensen die zich inzetten voor de ver binding tussen bepaalde landen. Energie Het koor bestaat uit 24 profes sionele vocalisten die verbon den zijn aan de grote oper ahuizen in Ruslanden worden begeleid door het zes koppige Instrumental Soloists Ensem ble. De meeslepende zang, de bewogen uitvoeringen en het contact met het publiek zor gen iedere keer weer voor een unieke beleving van de Russi sche muziek en haar cultuur. Het koor heeft al veel landen binnen Europa kennis laten maken met hun muziek. Volgens Marcel straat de ener gie er af. 'In het koor zitten al leen maar professionele operazangers. Zij vinden het heerlijk om hun eigen cultuur uit te dragen, dat zie je en dat hoor je.' Spontaan Het koor is erg spontaan. Tij dens de show worden er re gelmatig grappen gemaakt waar de dirigent niets vanaf weet. 'Heerlijk spontaan,' ver telt Marcel enthousiast. De toekomst ziet Marcel hel der in. 'We beginnen pas. Er zijn nog een hoop plannen en ideeën die uitgewerkt moeten worden, dus voorlopig zijn we goed bezig.' De dirigent hoopt nog lang voor dit unieke, en thousiaste en spontane koor te staan. Dirigent Marcel Verhoeff tijdens een concert met het Don KosakenChor Russland. FOTO: MONIQUE LIET Tournee Tijdens het Europese jubile umtournee, zullen de vocalis ten en instrumentalisten de zalen vullen met bekende en onbekende Russische liede ren. Het koor trad op 18 no vember al op in Wolphaarts- dijk en is op 2 december in de Sint Jacobskerk in Vlissingen te zien. Het wordt een feeste lijke en ontroerende reis door het oude en nieuwe Rusland. Kaarten zijn te koop op de website: MIDDELBURG - ZB Planbu reau en de bibliotheek in Mid delburg houden zaterdag 2 december van half drie tot half vijf een literaire ontmoeting met Lotte Lentes. Lentes (1990) schrijft proza en theater, werkte voor Das Magazin en het Vlaamse theatergezel schap NTGent, en schreef voor onder andere Tirade, Trouw, Hard//hoofd en De Optimist. Haar novelle De jongen, het stof verscheen in 2015 bij De Nieuwe Oost en werd dit jaar samen met een aantal korte verhalen en essays gebundeld onder de titel 'Een tweede keer kijken'. Het is een verhaal van de Franse Majid, een jon gen die opgroeit in de achter buurten van Roubaix en er al les aan doet om gezien te worden. Lotte werd geselec teerd voor het Slow Writing Lab van het Nederlands Lette- renfonds en voor CELA, een ontwikkeltraject voor schrij vers en vertalers uit zes Euro pese landen. De activiteit vindt plaats in het kader van het project Our De mocratie Europe (ODE), waar dit keer het thema armoede en sociale uitsluiting centraal staat. Bij haar novelle De jon gen, het stof maakte Lentes een performance die ze op 2 december zal uitvoeren. Aan sluitend gaat ze met de jonge ren van het project ODE in ge sprek. Tijdens deze middag wordt ook de eerste Zeeuwse Human Library gehouden. Beide activiteiten zijn gratis toegankelijk. Momenteel werkt Lentes aan haar debuutroman die zal ver schijnen bij Uitgeverij Cossee. Lotte zit in een talentontwik keltraject van De Nieuwe Oost. Meer info: lottelentes.nl In 1992 is het Don KosakenChor Russland opgericht. Het Instrumental Soloists Ensemble 'Philarmonia' bestaat uit laureaten die alle op virtuoze wijze de Russische volksinstrumenten bespelen zoals de Bayan, Balalaika en Domra. De combinatie van de zang, begeleid door Russische volksinstrumenten, de kostuums, het decor en de interactie met het publiek staat garant voor een meeslepende muzikale voorstelling. OOSTKAPELLE - Op zondag 3-december om 16.00 uur is iedereen welkom bij de Sing-in Glorious in De Hal ve Maan in Oostkapelle. Onder leiding van de band worden er opwekkingslie deren gezongen en Engelse liederen van artiesten zoals Hillsong, Chris Tomlin en Matt Redman. Ook de kin derliedjes komen aan bod. De liedjes worden gepro jecteerd met een beamer dus iedereen kan meezin gen. Nadien kunt u napra ten onder het genot van koffie, thee of frisdrank. MIDDELBURG - Gospelkoor Sheborim is wegens uitbrei ding op zoek naar nieuwe zangers en zangeressen. Het interkerkelijk koor, dat al sinds 1984 haar medewerking ver leent aan kerkdiensten en zangavonden in onder meer zorg- en verpleeghuizen, be staat uit een zeer enthousiaste groep trouwe koorleden. Stil stand is achteruitgang in de beleving van het koor en daar om zijn ze actief op zoek naar nieuwe leden. Meer info: 06- 39328746. De praattafel van de wijkraad Paauwen- burg staat woensdag van drie tot vijf uur bij het winkelcen trum. Bewoners van de wijk kunnen dan in contact ko men met vertegenwoordi gers van de gemeente, poli tie, BOA, ROAT, wijkraad Paauwenburg en L'Escaut. Ook kunnen bezoekers te recht voor informatie over het lopende project bevorde ring leefbaarheid in de wijk. Bezoekers kunnen die dag ook vragen stellen aan een vertegenwoordiger van huurdersvereniging L'Escaut. Voor bezoekers is er de mo gelijkheid om snel en recht- straaks informatie te krijgen. MIDDELBURG - Regelmatig organiseert Fotoatelier Karin den Boer inloopdagen met ex posities van foto's van ver schillende onderwerpen. Kom kijken op zaterdag 2 en zon dag 3 december van elf tot vijf uur aan de Amnestylaan 48 in Middelburg. MIDDELBURG - De allereerste Nationale Snertdag vindt zon dag 10 december om vier uur plaats bij café-restaurant De Vriendschap aan de Markt in Middelburg. Voor vijf euro kunnen bezoekers een kop huisgemaakte snert nuttigen. De Nationale Snertdag is be dacht door sociaal netwerk Klup. Snert is een oer-Hollandse traditie in de winter en die ambities heeft de organisator van de dag om er een jaarlijks evenement van te maken. Op vijftig locaties in Nederland, waaronder Middelburg, vindt deze speciale dag plaatst en komen naar verwachting rond de 1.000 mensen tegelijkertijd samen. In Nederland geven veel 50-plus gebruikers van sociaal netwerk Klup aan dat de zondag maar een vervelen de 'Snertdag' is. De kids zijn druk en het normale leven ligt even een dagje stil. Daarnaast wordt er niet door iedereen uitgekeken naar de donkere decembermaand en specifiek de feestdagen. Middels de Nationale Snert dag zorgen wij er samen voor dat een 'snertmaand' wel de gelijk een feestmaand kan zijn. Meer informatie over de Nati onale Snertdag vindt u op www.nationalesnertdag.nl.

de Faam | 2017 | | pagina 13