Dag van de Rechten van het Kind £pu Samen bewegen voor een gezond en prettig leven Alles over de suikerbiet ra 3 WOENSDAG 22 NOVEMBER 2017 Kids mondig en goed op de hoogte Ml - In het kader van de Dag van de Rechten van het Kind werden maan dag 30 leerlingen van de Aca ciahof, de Stroming, ABS en de Lonneboot uitgenodigd in de raadzaal van het voormalige stadhuis aan de Markt om ideeën uit te wisselen met el kaar en de gemeente. De leer lingenraden van de vier scho len kregen de kans om' mee te denken en te praten over din gen die voor hen van belang zijn en waar zij tegenaan lo pen. Van elkaar leren en elkaar inspireren was het centrale thema deze dag. Burgemeester Bergmann leg de de kinderen uit wat de ge meente doet, hoe het College en de Raad tot stand komt en hoe hij zelf burgemeester is geworden. "Ik moest gewoon solliciteren, net als iedereen die burgemeester wil wor den." Aan de orde kwamen ook het armoedebeleid en het kindpakket. Daar had de jeugd wel een mening over: activi teiten gratis toegankelijk ma ken en supermarkten nog meer attenderen op de houd baarheidsdatum van een arti kel, want weggooien is zonde. Daarnaast maken zij zich zor gen over het afval in de stad en bevelen ze meer medische zorg aan voor ouderen die nog thuis wonen. Ook het Ópen- baar Vervoer in Middelburg zou beter moeten en mensen zouden hulp moeten krijgen bij het zoeken naar werk. An- nelot, Esmee en Flore willen als leerlingenraadsleden graag inbreng hebben bij schoolse zaken zoals meer kleur op het schoolplein. "We zamelen MIDDELBURG Bewegen en gezond leven kan heel prettig zijn. Maar waar moet je be ginnen? De eerste stap is vaak lastig. Tijdens een informatie avond op woensdag 29 no vember in Health Centrum Zeeland aan de Schenge 4 in Middelburg laat de stichting Zeeland in Beweging zien hoe je de knop om draait. "We zien in de huisartsenpraktijk dat de drempel om in beweging te komen vaak erg hoog is, en daar willen we verandering in brengen. Onder begeleiding wordt gekeken naar haalbare doelen om weer gezond en vi taal te worden. Daar werken we in vijf maanden samen naartoe." De informatieavond is be doeld voor mensen die be kend zijn met astma, COPD, diabetes, aandoening aan hart/bloedvaten of men sen met een verhoogd risico op het krijgen van hart-/vaat- ziekten en diabetes Het hele programma wordt uitgevoerd door een team van specialisten, waaronder huis artsen, fysiotherapeuten, praktijkondersteuners, diëtis te, leefstijlprofessionals, en vrijwilliger. In de huisartsenpraktijk zien we hoe belangrijk het is dat mensen regelmatig bewegen, en dat dit in combinatie met gezonde voeding een zeer gunstig effect heeft op veel chronische aandoeningen. Een doel stellen werkt vaak motiverend. Meer energie krijgen kan een doel zijn, maar ook het verlagen van bloeds- uikers of cholesterol. De avond begint om half acht. Aanmel den: zeelandinbeweging@ outlook.com. Adrie Koppejan geeft woertsdagavon november ïn de aula van ZB in Middel een lezing over de ontdekking van suit bieten, de teelt en de verdere ontwi De suikerbiet is in verhou ding tot granen nog een jong product. In 1747 ontdekte de Duitse apotheker Andreas Marg- graf dat mangelwortels suiker bevatten. Het lukte Franz Carl Achard, een leerling van Andreas Marggraf, in 1799 suiker uit mangel wortels te winnen. Napoleon verbood na de Franse Revolutie alle handel tussen het Euro pese continent en Groot-Brittannië. De be doeling was de economie van het Verenigd Koninkrijk schade toe te brengen. Door het invoerverbod van rietsuiker, dat als contra- COLOFON DE FAAM bande werd beschouwd, steeg de prijs van dit product enorm. In 1811 verscheen een de creet van Napoleon, waarin stond dat in zijn keizerrijk 32.000 hectare met suikerbieten moesten worden verbouwd. In Zeeland vond men dat het seizoen van 1811 al te vergevor derd was om nog suikerbieten in te zaaien. Er was onder de Zeeuwse boeren toch al weinig belangstelling voor de bietenteelt. Grondeigenaar Pieter Pous, die de boerderij en Ter Linde in Serooskerke bezat, had wel belangstelling voor het nieuwe product. Hij werd zelfs door Walcherse boeren gemoles teerd. Na de val van Napoleon in 1813 werd. rietsuiker weer goedkoop en was de nood zaak om bieten in te zaaien van de baan. Adrie Koppejan is auteur van Sturen en Turen en De Blikken Motor. is vaasss \iezJsLLx& ca£ ikj-t' f M«e Pee VAKö&Lu uueeas advertising.zeeland@ persgroep.nl E familieberichten@persgroep.nl T (088)-013 99 99 Zelf een familiebericht opgeven kan via familieberichtenonline.nl E advertising.sales@persgroep.nl T (088) 013 99 99 w.de-faam.nl/service 88-0561595 Edisonweg 37E 4382 NV Vlissingen Frank Husslage (eindredacteur) Conny den Heijer Gerard van der Hoeven Mark Lobbezoo Theo' Rietveld Izaak Verkeste (fotograaf) E redactie. faam@ persgroep.nl T (088) 013 69 21 Tessa van Waarde www.persgroep. nl/adverteren Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in gedrukte als digitale uit gaven van Persgroep Nederland bv De Persgroep Nederland Volg ons ook op: www.de-faam.nl Facebook/DeFaam Walcheren Burgemeester Harald Bergmann van Middelburg ontving leerlingenraden van Middelburgse basisscholen. Aan zijn zijde: links Annelot, rechts Esmee en Flore van de Acaciahof. Foto: Conny den Heijer geld in om verf te kopen, we willen bloemen op het plein en alles schoon houden, dus meer prullenbakken. Zo groei en kinderen op in een schone, gezonde en veilige omgeving." En die rechten hebben zij. De belangrijkste rechten van het kind zijn: het recht op onderwijs, eigen geloof en cultuur, een naam en een nationaliteit, een eigen mening, een veilig en gezond leven, bescherming tegen kinderarbeid, mishandeling en geweld, bescherming bij een oorlog, spelen, om op te groeien bij familie, veilig drinkwater, goede gezondheidszorg en zorg bij een handicap. Alle rechten gelden voor alle kinderen over de hele wereld.

de Faam | 2017 | | pagina 3