100% Mobiel Sparen voor een auto, of gelijk instappen met private lease? Kwart bestuurders vermijdt rijden in het donker Koop geen kat in de zak Doe de auto PrijsCheck 29 WOENSDAG 22 NOVEMBER 2017 Ze weten te prikkelen, de ad vertenties om een auto voor privé gebruik te leasen. Er wordt ons voor bedragen vanaf zo'n 169 euro in de maand een splinternieuwe auto beloofd, het enige wat wij betalen is de brandstof. Is private lease beter dan 'ou derwets' zelf kopen? GOES - Private lease zit in de lift. Niet verwonderlijk, want het heeft zo zijn voordelen. Er- win Faas, verkoopleider per sonenauto's VW, bij VW- en Audi dealer Auto Poppe in Goes schat in dat ruwweg 25 procent van de klanten bij Auto Poppe voor een private lease constructie kiest. De vraag neemt nog steeds toe, vooral onder jongeren. Sparen of private lease? Het grote verschil tussen ko pen en private lease is datje in het ene geval de eigenaar wordt met alle lasten en lus ten van dien, in het andere geval huur je een auto. Niets wordt eigendom en, niet on belangrijk, je gaat een con tractuele verplichting aan. Bij het leasen wordt de auto gefi nancierd door een derde par tij, wat inhoudt dat de per soon die de lease aangaat geregistreerd wordt bij het BKR in Tiel. Registratie is er ook bij het kopen van een auto op afbetaling, maar niet wanneer je zelf de auto be taalt. Hypotheekverstrekkers brengen 65 procent van het maandelijks leasebedrag in mindering op de maximale woonlasten. Wanneer je een Kopen met eigen geld of private lease is altijd goedkoper dan kopen op afbetaling. Bij private lease stap je zorgeloos in en rijdt je in de nieuwste auto's zoals de nieuwe l/W T-Roc weg. FOTO: John de Kok KOOP OF LEASE? Of private lease interessanter is dan een auto kopen met spaargeld hangt af van de persoonlijke omstandigheden. Let bij private lease op of het contract valt onder de 5 zekerheden van Keurmerk Private Lease. hypotheek wilt afsluiten dan zal die duizenden tot tiendui zenden euro's minder hoog zijn dan zonder private lease. Goed doorrekenen Kopen of private lease is een kwestie van voor- en nadelen goed naast elkaar te zetten en vooral van alles goed door te rekenen. Op de site www. anwb.nl/auto/private-lease/ kopen-of-leasen staat een tooi om te berekenen wat in jouw situatie goedkoper is. Private lease kan voordeliger zijn dan kopen, zeker bij een gebruikte auto of een kleine auto. Erwin Faas: "Op het mo ment zijn occasions duur. Daardoor kan het voor klanten die voor een occasion komen ineens interessanter zijn om een nieuwe auto te leasen". Andere voordelen van private lease zijn dat je weet wat je per maand kwijt bent, dat je geen spaargeld nodig hebt, en je geen zorgen hebt over de rekening van onderhoud en het verkopen van de auto. Bij een gekochte en merk onder houden nieuwe auto vallen reparatiekosten onder de ga rantie. Heb je geen garantie op een zelf betaalde auto dan zijn onverwachte kosten voor jouw rekening. Nadelen van private lease zijn datje, op uit zonderingen na, je schadevrije jaren bij de verzekeringspre mie verliest. Contractbreuk is kostbaar en weinig kilometers rijden is relatief duur omdat je aan kilometerbundels vast zit. Daarbovenop komt nog de be perking van de hypotheek. Bij inleveren van een private lease auto komt schade van portierdeukjes en dergelijke vaak voor de rekening van de leaser. Faas: "Bij VW zit de pri vate lease echt goed in elkaar, maar wil je elders leasen let dan op of het leasecontract onder het Keurmerk Private Lease valt". periode gaan we weer vaker de weg op i iedereen voelt zich hiér prettig bij. Ruim 1 Nederlandse bestuurders ervaart ongenu het donker. Een kwart laat de auto zelfs deur staan zodra de duisternis intreedt. Bijna zestig procent van de bestuurders geeft aan de rijstijl aan te passen wanneer zij in het donker de weg op gaan. Dit blijkt uit onderzoek van Specsavers onder ruim 1.100 Nederlanders. De retail- keten voerde dit onderzoek uit in aanloop naar de wintertijd en werkt samen met de ANWB om bewustwording te vergro ten van het belang van goed zicht in het verkeer. Met name op het moment waarop pro centueel de kans op verkeers ongevallen het grootst is: in het donker. Met name vrou wen geven aan ongemakken te ervaren tijdens het rijden in het donker. Daarnaast voelen vrouwen zich vaker onzeker en onveilig wanneer zij rijden in het donker. Dat is niet zo vreemd, want mensen die in het donker rijden hebben 160 procent meer kans op een on geluk dan autobestuurders bij daglicht. Joanne Wood, Pro fessor op de School of Opto metry and Vision Science aan de Queensland University of Technology in Australië, deed grootschalig onderzoek naar de relatie tussen zicht, verou dering en rij-prestaties. "Veel mensen weten niet dat je ogen anders werken in het donker, wat ertoe kan leiden dat je belangrijke objecten over het hoofd ziet. Bovendien ervaren veel mensen onge mak door verblinding van koplampen van tegenliggers. Dit kan een risico zijn als je je realiseert dat zichtbaarheid van voetgangers met veertig procent daalt door het effect van deze verblinding", aldus Joanne Wood. Laatje ogen testen "Kijkend naar het effect van duisternis op het zicht, is het niet geheel onterecht dat mensen zich niet altijd even zelfverzekerd voelen wanneer zij in het donker in de auto stappen. Kijken in het donker, of je nu een bril draagt of niet, kan een verschil van wel drie kwart in sterkte inhouden. Re gelmatig je ogen laten testen, zodat je weet hoe het met je zicht gesteld is, kan helpen om een stukje van die onzeker heid weg te nemen. Ook als je een kleine afwijking hebt en Ruim twee derde van de Nederlandse bestuurders ervaart ongemak ken bij rijden in het donker. normaal gesproken bij dag licht geen bril nodig hebt, kan dit in het donker wel helpen om je zicht te verbeteren", al dus Jeroen Swart, opticien bij Specsavers. GOED ZICHT BEGINT BIJ JEZELF Het is voor veel mensen bekend dat het belangrijk is om goed zichtbaar te zijn in het verkeer. Goed kunnen zien is misschien wel net zo belangrijk. MIDDELBURG - Ga je een auto kopen of verkopen? Hoe zorg je als koper datje geen kat in de zak koopt? En wat moetje doen om de beste prijs te krijgen als je i een auto verkoopt? Om je te helpen bij dit proces in troduceert Kentekenloket iets nieuws: de Kenteken loket Checklist. Een auto kopen of verko pen doe je waarschijnlijk niet iedere week. Mis schien weetje daarom niet precies waar je ook alweer aan moet denken tijdens dit lastige proces. Hoe be paal je een goede vraag prijs? Hoe wordt de over schrijving geregeld? Hoe weet je zeker dat de auto die je koopt geen ernstige gebreken heeft? Je krijgt immers geen garantie van een particuliere verkoper. Het zijn belangrijke vragen. Gelukkig heb je met de Kentekenloket Checklist vanaf nu alle antwoorden. De Kentekenloket Checklist is er voor kopers én verko pers. Ga naar kentekenlo- ket.nl/checklist en kies of je een auto gaat kopen of ver kopen. Daarna verschijnt direct de Checklist die op jouw situatie van toepas sing is. Heb je er bijvoor beeld aan gedacht om een - aankoopkeuring uit te laten voeren als je een auto gaat kopen? Ook als je je zorgen maakt over de betaling heeft de Checklist het juiste advies. Voor deze én ande re nuttige tips kun je de Checklist raadplegen. AutoScout24, de grootste online portal voor gebruikte en nieuwe auto's in Nederland, komt met de PrijsCheck. Wie een aut;o wil kopen of verkopen kan eenvoudig controleren of de prijs reëel is. Dat wordt met kleuren door de zoek machine aangegeven. Op die manier krijgt wie is op zoek is naar een auto een idee of de prijs marktcon form is. Het systeem werkt door middel van innovatie ve machine learning algo ritmes worden meer dan 10 miljoen statistieken geana lyseerd en biedt Auto- Scout24 de consument nog betrouwbaardere informa tie en transparantie. Dit sluit aan bij de wereldwijde trend dat steeds meer be drijven efficiënt gebruik- 4 maken van data, waardoor sneller en nauwkeuriger beslissingen kunnen wor den gemaakt. Met de Prij sCheck kunnen potentiële kopers en verkopers zonder stress een auto kopen en verkopen.

de Faam | 2017 | | pagina 29