Technisch wonen in je eigen huis Week van de Een hulpmiddel kan het leven veraangenamen Investeren in je huid door Botox en fillers 25 WOENSDAG 15 NOVEMBER 2017 iMarit Jansen van Galen Zorgdomotica Je bent op leeftijd en woont nog thuis, maar krijgt wel zorg. Het risico dat er iets gebeurt, is groot. Je valt en kunt niet meer opstaan. Dan is een alarmbel op je nek wel zo prettig. Met een druk op de knop kan er hulp ingeschakeld worden. Allemaal dankzij zorgdomotica. VLISSINGEN - Domotica is een breed begrip.Het draait om het verhogen van kwaliteit van wonen en leven. Het gaat bijvoorbeeld om systemen waarbij de voordeur ontgren deld kan worden met de hals zender van het alarmerings systeem of het presenteren van camerabeelden bij de en tree, als er iemand aanbelt. Ook Allévo Zorg- en Dienst verlening doet aan zorgdomo tica zowel in de thuiszorg als in instellingen. 'Bij ons wordt cameratoezicht ingezet bij mensen die thuiszorg krijgen. Op termijn kunnen mensen dit 'toezicht' ook bij ons inko pen. Oat kan bijvoorbeeld de mantelzorger zijn die het fijn vindt als we contact opnemen als iemand 's nachts uit bed komt,' vertelt Eline de Putter, communicatiemedewerker Allévo. Het voordeel van ca meratoezicht 's nachts is, dat mensen niet gestoord wor den. 'Vroeger brachten we controlebezoeken om te kijken of het goed ging. Nu kunnen we kijken hoe het met iemand gaat via beelden.' Allévo zet middelen als alarmering in EEN VERHOOGDE. KWALITEIT VAN WONEN EN LEVEN om mensen in staat te stellen de regie over hun leven zo lang mogelijk te houden. Naast telefonisch contact en een bezoek is bij de thuisbe- geleiding ook beeldbellen Een belevenistafel is een verrijdbare spelletjestafel. Zie het als een levensgrote tablet, gericht op geheugenspelletjes en behendigheidsspelletjes mogelijk. Het voordeel is dat er meer signalen opgevangen worden. Eline vertelt dat je aan iemands gezicht veel kunt aflezen. Op de locaties worden apps gebruikt bij verschillende soorten revalidatie. Ook zijn trackers aanwezig. Mensen die dwalen lopen soms van het terrein af. Als ze binnen een bepaalde cirkel lopen kunnen ze toch getraceerd worden. Zorgdomotica biedt zowel grote voordelen voor de cliënt en bewoner als voor het werkend personeel. Al jaren gebruiken mannen en vrouwen plastische chirurgie. De meest bekende zijn botox en fillers. Botox blokkeert de prikkeloverdracht van zenu wen naar spieren, waardoor de werking van de spieren af neemt of stil komt te liggen. Fillers zijn geschikt voor het herstellen van volumeverlies of het opvullen van rimpels. De kwaliteit van producten die voor plastische chirurgie wor den gebruikt zijn niet altijd gelijk. Het is belangrijk om goed na te vragen bij je plasti sche chirurg wat voor produc ten er gebruikt worden, of deze wetenschappelijk getest zijn en of er bewezen is dat ze een goede werking hebben, ledereen wil het beste voor zijn of haar lichaam. Vertrou wen is gebaseerd op kennis en ervaring, een goed gevoel bij de kliniek en de chirurg is erg belangrijk. Om te weten wat je met het lichaam wil laten doen is het goed om eerst on derzoek te doen. Stel jezelf vragen waar je behoefte aan hebt en watje met de ingreep wil bereiken. Resultaten bij andere patiënten kunnen een grote rol spelen in de beslis singen over de ingreep. Voor het optimale effect van botox en fillers moeten de behande lingen herhaald worden, dit verschilt per ingreep. Bedenk voordat er een ingreep plaats vindt of je de huid door je ei gen levensstijl kunt verbete ren. Goede eetgewoonten, niet roken, voldoende water drinken en niet te veel UV-stralen zorgen ervoor dat je veroudering minder snel ziet en daardoor kan een in greep uitgesteld worden. Bij ouder worden horen rimpels. Dit ontstaat door bijvoorbeeld lochen, praten of fronsen. Botox en Fillers kunnen de oplossing zijn. Op latere leeftijd kunnen er ouderdomsverschijnselen optreden die. je functioneren beperken. Om te zorgen dat je zo lang mogelijk alles zelf standig kunt blijven doen zijn er verschillende hulp middelen op dat gebied. Het meest bekend zijn de rollator en scootmobiel die er voor zorgen dat je kunt komen waar wilt. Maar hoe kun je het leven veraangenamen van iemand met dementie? Bij iemand die dementie heeft gaan de dagelijkse dingen vaak wat moeizamer omdat het geheugen hem in de steek laat. Om dit te ondervangen zijn er verschillende artikelen op de markt die heel eenvou dig kunnen helpen bij de din gen in huis. Geheugensteuntjes Enkele voorbeelden zijn bij voorbeeld een eenvoudige dag- en nachtklok met afbeel dingen of een kalenderklok waarop een dag, datum en dagdeel voluit geschreven staan aangegeven. De kalen derklok heeft een spraakfunc tie, die de agenda duidelijk kan uitspreken. Er zijn stickers ter grootte van een deur die je op kunt plakken om deuren in huis gemakkelijker uit elkaar te kunnen houden. Maar ook een simpel apparaatje dat een lichtgevend geheugensteuntje is, om te zorgen dat er vol doende gedronken wordt-per dag, want dat vergeten oude ren wel eens. Om in de bele vingswereld van een demen terende te komen kun je hem prikkelen met verhalen uitzijn verleden. Een prachtige on dersteuning daarbij is een pratend foto-album. Onder iedere foto in het album kan een persoonlijke boodschap ingesproken worden. Zo kun je op een leuke manier samen herinneringen ophalen, ook wel reminiscentie genoemd. en weer genieten van vroeger. Ook muziek haalt herinnerin gen op en brengt emoties naar boven uit vervlogen tijden. Want iedereen heeft wel een herinnering en een gevoel bij dat speciale muziekje op die eerste afspraak met die be paalde persoon. En daarvoor is een cd of dvd gewoon overal te koop. Een pratend foto-album kunnen een dementerende helpen zich situaties te herinneren en dragen bij aan de vorming van zijn zelfbeeld. Foto: Eelke Verschuur

de Faam | 2017 | | pagina 25