Syriërs in Zeeuwse winkel De Engel van Kuiperspoort Den Heijer exposeert Wereldmarkt in Zoutelande Ga mee naar Canterbury Joost Bakker over kunst Feest van de Zonnebloem Postzegel en kaarten beurs Talkshow bij de Drvkkery Popronde in Middelburg Suffe Hitten gaan shoppen 15 WOENSDAG 8 NOVEMBER 2017 VLISSINGEN - Ernst den Heijer uit Oost-Souburg exposeert tot 27 november met heden daagse kunst in de Leestafel van boekhandel het Spui aan de Oude Markt in Vlissingen. De leestafel wordt gedurende die weken omgedoopt tot ZE- RO-galerie, met een knipoog naar de o-groep die in de ja ren zestig minimalistische kunst heeft voortgebracht. Nadat Den Heijer als jonge man de opdracht kreeg om in Galerie Orez aan de Javastraat in Den Haag een kelder met waterschade leeg te ruimen, maakte hij kennis met werken van onder andere Jan Schoon hoven en Michel Cardena. In de afgelopen 15 jaar heeft Den Heijer een vrije reconstructie gemaakt van werken die des tijds in Orez zijn opgeruimd. Openingstijden: Maandag van 13.00 tot 17.30 uur. Dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.30 uur. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Koopzondag van 13.00 tot 17.00 uur ZOUTELANDE - Door de We reldwinkel en de Commissie Welzijn Zoutelande wordt op zaterdag 18 november van 10.00 tot 16.00 uur de jaarlijk se Wereldmarkt voor goede doelen gehouden in Woon zorgcentrum De Tienden in Zoutelande. Het aanbod be staat uit cadeauartikelen, le vensmiddelen, (foto)kaarten, diverse handwerken, sieraden en speelgoed van de Speel- goedbank. Dorcas zamelt geld en levensmiddelen in voor voedselpakketten in Oost-Eu ropa. Kinderen kunnen de kleurplaat die ze op school kregen inleveren en krijgen een verrassing. MIDDELBURG De Zeeuws Volksuniversiteit (ZVU) brengt zaterdag 2 december een be zoek aan Canterbury. De stad is beroemd vanwege de ka thedraal en het centrum is au tovrij. Loop door de sfeervolle straten en volg een stadswan deling met gids. De stad is be gin december in kerstsfeer. De reis vindt plaats met een luxe touringscar. De oversteek is via de Kanaaltunnel. Het vertrek is uit Middelburg of Terneuzen. Opgeven kan tot uiterlijk 20 november. Aanmelden via www.volksuniversiteitzeel- and.nl/excursie. WESTKAPELLE - De Middel burgse kunsthandelaar/con servator Joost Bakker (1945) vertelt 9 november om half acht in Het Polderhuis in Westkapelle over het kunste naarsleven in Westkapelle, Domburg en Zoutelande. Hij gaat terug naar de eerste helft van de twintigste eeuw, de tijd van schilderslinnen, ter pentijn en olieverf en het toen nog onbedorven Walcherse landschap. Westkapelle is als schildersplek vooral bekend geworden als zomerverblijf van de bekende schilderes Charley Toorop (1891-1955) en haar kunstzinnige vrienden. Vanaf 1924 verblijft zij met haar gezin regelmatig in dit Walcherse dorp van dijkwer kers en boeren. Daar is het le ven nog 'echt' en 'zuiver', vindt ze. Maar Charley zou niet de enige kunstenaar zijn die Westkapelle als verblijfplaats koos. Enkelen gingen haar voor, zoals de Engelse kunst schilder Denis Galloway en de Amsterdamse tabakshande laar Max Cramer, anderen kwamen na haar. Sommigen groeiden op in Westkapelle of brachten er een deel van hun jeugd door. Zij lieten genoeg kleurrijks achter om over te verhalen. VLISSINGEN - Ouderenorga- nisatie de Zonnebloem - afde ling Vlissingen - houdt zater- 18 november een feestmiddag in scholenge meenschap Scheldemond aan het Weijevlietplein in Vlissin gen. De middag begint om twee en de zaal is om half twee open voor het publiek. De middag eindigt rond vijf uur. Tijdens de middag is er een optreden van een bekend koor en er komt 'hoog' be zoek. De kaartverkoop is in middels gestart. Meer info? Neem contact op met Gerda van Ombergen, tel. 06- 50522057 of Jaap Versteeg, tel. 0118-471831. Ook zijn er op za terdag 18 november vanaf 13.30 uur nog kaarten aan de zaal verkrijgbaar. VLISSINGEN - De Vlissingse Filatelisten Vereniging houdt zaterdag 11 november een tra ditionele postzegel-, brieven-, ansichtkaarten- en munten- beurs. De beurs, gratis toe gankelijk, is van 10.00 tot 16.30 uur in wijkcentrum De Burge rij aan de van Hogendorpweg 58a in Vlissingen. Op de beurs zijn een aantal semihandelaren aanwezig, zodat verzamelaars manco's kunnen aanvullen. Om kwart over drie is er een postzegelveiling. MIDDELBURG Boekhandel De Vlissingse Filotelisten Vereniging houdt zaterdag 11 november een traditionele postzegel-, brieven-, ansichtkaarten- en muntenbeurs. de Drvkkery in Middelburg start vrijdag 10 november met een serie maandelijkse talk shows in de brasserie van de winkel. Tijdens de eerste edi tie ontvangt gespreksleider Klaas Vos (oud-programma- maker VPRO) journalist en in terviewer Frénk van der Lin den. De middag wordt afgewisseld met onder meer boek- en muziekbesprekin gen. De talkshow start om half vier. Om de eerste editie te vieren is de toegang gratis. Vanwege het beperkte aantal zitplaatsen zijn er vrijkaarten af te halen in de Drvkkery of önline via www.drukkerijmid- delburg.nl/tickets. MIDDELBURG - Stadsbrou- werij Middelburg doet 9 no vember mee aan Popronde, het grootste landelijk reizend muziekfestival. Van septem ber tot en met november doen 41 steden in Nederland mee aan dit evenement, waarbij onbekende zangers en bands zich presenteren op verschil lende locaties. De Stadsbrou- werij heeft gekozen voor Okke Punt, beste singer-songwriter van Nederland 2015 in het pro gramma van Giel Beelen. Van negen tot tien uur 's avonds is hij te beluisteren aan de Korte Geere 17, omringd door de ke tels van de brouwerij. MIDDELBURG - De Suffe Tut ten zijn donderdag 30 novem ber te gast bij Sjaal met ver haal in Middelburg. Het bedrijf maakt kleurrijke producten. De Suffe Tutten mogen een kijkje nemen achter de scher men. Aanmelden kan via info@suffetutten.nl. >mm Achter de naaimachine, in de weer met banken, stoelen of kussens. De Koerdische Syriër Shiyar (33) is samen met collega en landgenoot Ammar de spil in de werkplaats van TMC Woonwinkel in Goes. 'We hadden bedacht dat we in onze nieuwe winkel het mooie ambacht van meubelstoffeerder wilden tonen', vertelt Johan Witte, derde generatie in het Zeeuwse familiebedrijf. 'Goede ambachtslieden zijn hier in Nederland schaars. Via Vluchtelingenwerk hoorden we over twee ervaren stoffeerders: Ammar en Shiyar. De timing kon niet beter.' hebben overwonnen, zijn klankbord in de jaren die volgen. Alleen Maarten kan de Engel zien en dat betekent dat hij het contact moeilijk met anderen kan delen. Want die geloven dat niet zo gemakkelijk. De voorstelling begint om half negen en duurt ongeveer negentig minuten. De entree is 10 euro. Meer info: theaterdewegwijzer.nl. Helaas is niet elk bedrijf is zo gastvrij voor statushouder. 'Dit heeft bij ons echt geen fami lieruzie opgeleverd', zegt Jo han lachend. 'We zien dit als een win-win. Ammar en Shiy ar zijn vakmensen die prachti ge dingen kunnen maken. Hun vakwerk zorgt ervoor dat we nu meubels van klanten, als extra service, kunnen stof feren of herstellen.' Shiyar werkte vijftien jaar als stof feerder in een fabriek in Alep po. 'Ik miste het werk hier. Op mijn sollicitatiegesprek bij TMC had ik foto's bij me van de bankjes die ik thuis heb opge knapt met een goedkoop klein naaimachientje.' Zo is TMC, dankzij de nieuwkomers uit Syrië, duurzaam en origineel, vertelt Johan. 'En aan de an dere kant maken we tijd voor hen vrij. Om te oefenen met lezen en schrijven, om hen voor te bereiden op examens en een betere integratie.' In september haalde hij zijn in- burgeringsexamen. 'Ik ga ver der met leren, mijn Neder lands is nog niet goed genoeg. Hij werkt hard aan een betere toekomst. Johan: 'Shiyar wil hier graag meer uur komen werken. Ik hoop dat dit lukt. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - In theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland wordt vrijdagavond 10 november de uitvoering van De Engel van de Kuiperspoort uitgevoerd. Hoe zou het zijn om een Engel te ontmoeten? Ster ker nog: wat gebeurt er als die Engel regelmatig in je nabijheid blijkt te zijn en daarbij alleen voor jou zichtbaar is? Muziektheater 'de Engel van de Kuiperspoortgaat over dat onderwerp. Het verhaal speelt zich af in de tweede helft van de zeventiende eeuw en gaat over Maar ten Floreins die op tienjarige leeftijd voor het eerst zijn Engel tegen het lijf loopt. Dat gebeurt achter in de diepe tuin van zijn ouderlijk huis. Die tuin van de rijke patriciërswoning grenst aan de Kuiperspoort, waar de Engel zich graag blijkt op te houden. Deze Engel wordt, nadat ze beiden de onge makkelijkheden van de eerste ontmoeting

de Faam | 2017 | | pagina 15