Het gezicht van de stad Middelburg m Cliëntenraad helpt Brutus kan echt niet alleen thuisblijven Topman reikt prijs uit Documentaire Middelburg mm 5 WOENSDAG 25 OKTOBER 2017 Het boek is een Zeeuwse productie Middelburg kent vele gezichten. In het verleden zijn er po gingen ondernomen om de geschiedenis van de stad te be schrijven. Dit jaar, het jaar waarin Middelburg haar 8oo jarig bestaan als stad viert, verschijnt op i november het boek: Middelburg: Gezicht van de stad, een wetenschappelijk ver antwoord werk in thema's. MIDDELBURG - Ik heb met de eindredacteur Jeanine Dek- ker(JD) afgesproken bij de Klo veniersdoelen, tegenwoordig in gebruik als grand-café en cinema. Jeanine Dekker: Het gebouw uit 1607 is gebouwd in de Vlaamse Renaissan- ce-stijl. Samen met het voor malige stadhuis aan de Markt en de Oostkerk zijn dit top ge bouwen uit hun tijd. Onlangs hoorde ik een toerist, die naar de Kloveniersdoelen wees, zeggen dat dit het beroemde stadhuis van de stad was. Ei genlijk had ik haar moeten aanspreken en haar het goede gebouw moeten wijzen. WAAROM IS DE ST$D GEWORDEN ZOALS DIE IS? Ergens in de loop van 2015 ontstond het idee om in het MiddelburgSoo-jaar, 2017, een wetenschappelijk verant woord boek uit te geven, ge schikt voor een breed publiek, over de eeuwenlange ge schiedenis van Middelburg. Bronnen Nieuw onderzoek kon nauwe lijks worden opgestart; veel is gehaald uit de kennis van be staande bronnen. JD: Waarom is de stad geworden zoals ze nu is? En hoe is die ontwikke ling tot stand gekomen? En wat is daarin bepalend ge weest? Op die vragen probeert het boek antwoorden te ge ven. Het boek kent een the matische aanpak. Elk van de acht hoofdstukken is geschre ven door één auteur, soms met een coauteur, die beiden als specialisten gelden op dat terrein. Standaardwerk Het boek is een Zeeuwse pro ductie; de uitgeverij zit in Mid delburg en auteurs, beeldre dacteur en meelezers wonen in Zeeland. Bernard Meijlink en Peter Sijnke behandelen de stedelijke- en ruimtelijke ont wikkeling van de stad. Tobias van Gendt beschrijft twee mo menten waarbij de stad is ge troffen door oorlogsge- weld(i574 door de Spanjaarden en in 1940 de beschieting). De geschiedenis van de handel overzee wordt behandeld door Ruud Paesie. Stedelijke bedrijvigheid (opkomst van de industrie) is van de hand van Willem van den Broeke. Mid delburg en de bestuurscultuur is geschreven door Jeanine Dekker. Het dagelijkse leven is een coproductie van Jeanine dekker en Peter Sijnke. Verha len en feiten over het geloof en wetenschap komen uit de pen van Jan Zwemer. Het ver haal over de verschillende kunsten is geschreven door Katie Heyning die tevens de beeldredactie heeft verzorgd. 1839. Markt Middelburg met gezicht op stadhuis. Bron: Stadhuiscollectie Alle thema's komen in het slo thoofdstuk bijeen en zo wor den de verschillende verhaal lijnen met elkaar in verbinding gebracht. Anders Na het lezen zal ik anders door de stad lopen. Ik zie de voor malige Noordmonsterkerk on der de Markt en fantaseer over de grootse feesten als er een graaf werd ontvangen Of over de verdwijning van het ziekenhuis uit de stad en de bouwput van de voormalige kazerne die nu veranderd is in een zomerse picknick plek voor studenten... MIDDELBURG - De Sociale Cli ëntenraad Walcheren behar tigt de belangen van cliënten van Orionis en van alle inwo ners van Walcheren met een laag inkomen en biedt hulp informatie en advies. Het werkterrein is Walcheren (Middelburg, Veere, Vlissin- gen). Onze wettelijke aan dachtsgebieden: Participatie wet, Werk Inkomen, Armoedebeleid. Een belang rijke taak van de SCW is het geven van gevraagd en onge vraagd advies (inspraak) aan Orionis en de Walcherse colle ges en gemeenteraden over In Oostka- pelle ligt de donkerste plek van Zeeland. Zaterdag 28 ok tober, tijdens de Nacht van de Nacht, is 'Buitenplaatsen bij Nacht'. Een bezoek aan de sterrenwacht in oostkapelle. alles wat cliënten 8t minima aangaat. Wat gaat wel en niet goed. Hoe pakt het beleid uit in de praktijk voor de doel groep. Ook adviseert de Socia le Cliëntenraad Walcheren over nieuw beleid (beleids ontwikkeling): Waar moeten Orionis en gemeenten op let ten bij het maken van nieuw beleid. Wat is belangrijk voor cliënten 8t minima. Ervaringen uit de praktijk zijn daarbij heel belangrijk. Daarnaast houdt de SCW op maandag- en don derdagochtenden van 10.00 tot 12.00 uur inloopspreekuur. De Sociale Cliëntenraad Wal- waar Klaas Jobse een presen tatie over Licht en Donker verzorgt en door telescopen naar sterren gekeken kan worden. De boswachter van Staatsbosbeheer neemt u van 20.00 tot 22.00 uur mee cheren is onafhankelijk en werkt op basis van ervarings deskundigheid. Belangstelling? Heb je belangstelling om ons team te komen versterken? Reageer dan via het vacature formulier op onze website. Of via s.c.walcheren@zeeland- net.nl De voorkeur gaat uit naar cliënten van Orionis. Aantal uren in overleg. Bezoek voor meer informatie de web site van de SCW. www.socialedientenraad- walcheren.nl Op 28 ok tober, tijdens de Nacht van de Nacht, gaat de docu mentaire Middelburg 800 van de Zeeuwse Documen taire Stichting in première. Alleen die dag is de film gratis te bezoeken om 21.30 uur bij Cinema Middelburg. Voor de gratis première op 28 oktober kun je tickets reserveren via de website van de cinema. Hetzelfde geldt voor de vertoningen die daarna volgen. Nog tot en met 5 november is de film regelmatig bij de cine ma te zien. '■-'ii" :2:y ir i: VLISSINGEN - Brutus wacht in dierenasiel Walcheren op een lief baasje. Hij heeft alleen wel hele erge verlatingsangst, waardoor hij niet alleen thuis kan blijven. Als hij alleen thuis is zal hij uit frustratie dingen gaan slopen, waaronder ook een eventuele bench waar u hem in zet. Een baasje die al tijd of heel vaak thuis is zou ideaal zijn voor Brutus. On danks dat hij nogal een hand leiding heeft, is het een schat van een hond die graag geaaid wordt. voor een wandeling door Duinbeek en Berkenbosch. Aanmelden: n8vandn8@ zeelandnet.nl. 20.00 tot 22.00 uur. Om 19.45 uur verzamelen bij parkeerplaats Strandweg/ Lage Duintjes. VLISSINGEN - Er kan weer ge stemd worden voor de PZC Publieksprijs voor het beste Zeeuwse Boek. Dit kan via www.pzc.nl/zeeuws- nieuws/breng-uw-stem-uit- voor-de-pzc-publieks- prijs~ai538boo/ MIDDELBURG - Ahold Delhai- ze topman Dick Boer komt naar Middelburg voor uitrei king Zeeuwse PioniersPrijs. Zaterdag 25 november wordt voor de vijfde keer de Zeeuw se PioniersPrijs uitgereikt. Daarom maakt organisator De Zeeuwse Connectie deze lus trum-editie dit jaar extra fees telijk. De prijs is in het leven geroepen om meer aandacht te geven aan bijzondere Zeeuwse bedrijven en initia tieven die Zeeland in positieve zin op de kaart zetten. Zeeland promotie die tegelijkertijd de winnaar steunt met me dia-aandacht en maar liefst 5.000 euro prijzengeld. De Zeeuwse Connectie is een netwerk van negenduizend Zeeuwen, binnen en buiten Zeeland, dat Zeeuwen met el kaar verbindt en activeert, le dereen kan tot 10 november kandidaten aanmelden voor de Zeeuwse PioniersPrijs, sim pel via www.zeeuwsepionier- sprijs.nl. De vijf genomineer den of finalisten worden maandag 13 november door de jury bekendgemaakt en vanaf dat moment kan ook het publiek zijn of haar stem uitbrengen. De prijs wordt 25 november uitgereikt tijdens een feestelij ke bijeenkomst in het Abdij complex in Middelburg.

de Faam | 2017 | | pagina 5