Leuke dingen doen met een maatje Redders gezocht The Billy Joel Songbook in het CCXL Theater Bevolkingsonderzoek COC bestaat dertig jaar 3 WOENSDAG 18 OKTOBER 2017 VLISSINGEN Het Maatjes- project bestaat al enige tijd in Nederland en is sinds vier jaar zeer actief op Walcheren en Beveland. Het doel van het project is om mensen met een licht verstandelijke beperking te koppelen aan een vrijwilli ger, zodat zij samen leuke din gen kunnen doen. 'Er wordt hierbij vooral gekeken naar gezamenlijke interesses,' ver telt Marianne Gillot, coördina tor van het Maatjesproject. Volgens Marianne is het be langrijk dat een vrijwilliger betrouwbaar en betrokken is. De deelnemer moet zich op zijn of haar gemak kunnen voelen. 'De vrijwilliger moet ook van aanpakken weten. Hiervoor worden diverse trai ningen gegeven vanuit de or ganisatie.' De deelnemers melden zich aan via de instan tie waar ze wonen. 'Meestal is er tussen de vrijwilliger en de deelnemer meteen een klik. Het komt voor dat dit niet me teen gebeurd. Ik vind datje dit pas kunt zeggen als je een paar keer met de deelnemer hebt afgesproken,' benadrukt Marianne. Bij de eerste af spraak wordt rustig kennis ge maakt. 'Er wordt vaak een af spraak gemaakt op de plek waar de deelnemers wonen. Meestal drinken de maatjes samen iets, of doen ze een spelletje.' Vertrouwensband Op dit moment zijn er 33 actie ve koppelingen. Dat betekent dat er 33 deelnemers met suc ces zijn gekoppeld aan een vrijwilliger, hun Maatje. Sa men doen zij eens in de twee weken iets leuks. Bijvoor beeld: Een kop koffie drinken in de stad of een wandeling maken op het strand. Door veranderingen in de zorg neemt de vraag naar vrijwilli gers toe. Begeleiders van mensen met een verstandelij ke beperking hebben steeds minder mogelijkheden en tijd om samen op stap te gaan en Teuke dingen te doen. Terwijl fdit wel erg belangrijk is. 'De deelnemers doen altijd leuke dingen met hetzelfde Maatje, hierdoor bouwen ze een ver trouwensband op. Het is be langrijk dat de deelnemers een op een contact hebben. De vrijwilliger komt echt voor hun.' Enthousiast gaat Mari anne verder: 'Wij hebben een koppel dat al tien jaar Maatjes is, dat is toch geweldig!' Zelfvertrouwen Dit project geeft deelnemers de kans om iets leuks te doen wat ze normaal gesproken _niet alleen kunnen of durven. Het geeft ze zelfvertrouwen en energie om dingen te on dernemen. Toch staan er nog een hoop deelnemers op de Vrijwilligers en deelnemers van het Maatjesproject Humanitas, zijn samen een dag op pad om dingen te onderriemen en plezier te maken. wachtlijst die geen vrijwilliger kunnen vinden. 'Vrijwilligers zoeken is moeilijk. Ons doel is om nog veel meer mensen aan elkaar te koppelen.' Vrij willigers en deelnemers kun nen mannen en vrouwen zijn vanaf 18 jaar. Beide partijen kunnen kiezen wat het ge slacht en de leeftijd van hun Maatje moet zijn. Marianne vertelt dat zij niet altijd aan deze wensen kunnen voldoen, omdat er weinig vrijwilligers zijn. 'Het verschil in leeftijd is vaak niet belangrijk. Als de in teresses maar hetzelfde zijn. Ons motto: Samen leuke din gen doen.' MIDDELBURG Stel: er valt ie mand in het water die niet goed kan zwemmen. Wat moetje dan doen? Bij de Mid delburgse Van Dixhoombriga- de trainen kinderen en jonge ren (met minimaal het A-diploma) wekelijks om zich zelf en anderen te redden uit het water. De club is nog op zoek naar nieuwe leden voor de zwemtrainingen en de ei gen rampenploegen. Het pri maire doel van de club is dat leden uiteindelijk in staat zijn om drenkelingen vanuit ver schillende situaties te redden. Dat kan zijn bij een ijsongeval De Volksuni versiteit verzorgt een interes sante cursus Effectief com municeren en assertief optreden. De cursus start maandagavond 30 oktober en bestaat uit 8 bijeenkom- of een auto die te water raakt, maar ook op het strand. De jeugd traint op de zaterdag ochtend, oudere leden zwem men op vrijdagavond. Naast de lessen in het zwembad is er bij de Van Dixhoornbrigade ook van alles te doen. Zo zijn er voor de leden allerlei leuke evenementen. Daarnaast be schikt men over een senioren en een junioren rampenploeg. Voor de juniorploeg worden speciale oefeningen georgani seerd. Zo maken de leden al vroeg kennis met de hulp aan slachtoffers, de evacuatie bij een watersnood en uiteraard sten. Allerlei misverstanden kunnen ontstaan doordat: je de boodschap niet helder over kunt brengen, je niet uit durft te komen voor je eigen mening, achteraf goed weet watje had moeten zeggen,je de ander niet goed begrepen hebt en niet doorgevraagd hebt et cetera. De cursus is in De Hoeksteen in Middelburg. Voor info en aanmelden: 0118 - 634800 of www.volksuni- versiteitzeeland.nl leren ze ook de nodige vaar- technieken. Leden van de ju niorploeg worden ook ingezet bij grootschalige bewakingen zoals de Sinterklaasintocht ko mende maand in Middelburg. De club zoekt zowel nieuwe jeugdleden als jongeren. Het lidmaatschap kost nog geen 15 euro per maand en nieuwe le den mogen altijd eerst twee keer gratis meedoen. Humanitas koppelt de deelnemer aan een met zorg gekozen vrijwilliger. Zij bieden de kans om een bijzondere, prettige en zinvolle ervaring op te doen. Je leert omgaan met een verstandelijke beperking en het vrijwilligerswerk geeft een hoop voldoening. Humanitas is er voor iedereen en werkt op basis van gelijkwaardigheid. Samen iets leuks doen, dat is het belangrijkste. Meer info: www.humanitaszeeland.nl COC Zeel and bestaat 30 jaar en dat wordt gevierd met een groot feest op zaterdag 21 oktober van 21.00 tot 02.00 uur in De Spot, Beddewijk- straat 15 in Middelburg. Er zullen meerdere live acts zijn die avond met onder andere Boerin Bertie en Bonnie St. Clair. COC Zeel and strijd voor de rechten en belangen van de lesbi ennes, homo's, biseksuelen en transgenders (LHTB- ers). Entree: 10 euro, COC leden betalen op vertoon van hun ledenpas 5 euro. VLISSINGEN Donderdag 26 oktober is in CCXL Theater een spetterend tribute aan Billy Joel onder de naam 'The Billy Joel Songbook'. The Billy Joel Songbook is een theatershow van Elio Pace en zijn band waarin de grootste hits van Billy Joel centraal staan. Elio Pace vertelt in de show waarom Billy Joel al sinds zijn jeugd zijn grote held is en ver weeft zijn eigen geschiedenis naadloos met de grootste hits van deze legendarische hit zanger. VOGELSHOW M JIDEf Vogelvereni ging Zanglust houdt 19 (19.30 tot 22.00 uur), 20 (10.00 tot 22.00 uur) en 21 oktober (van 10.00 tot 17.00 uur) een Vogel tentoonstelling in vereni gingsgebouw De Arne aan de Rademacherstraat 32 in Arne- muiden. Gratis toegang. VLISSINGEN Vanaf 20 okto ber kunnen vrouwen uit Vlis- singen die zijn geboren in de jaren 1942 tot en met 1967 weer meedoen aan het twee jaarlijkse bevolkingsonder zoek borstkanker. Zij kunnen daarvoor terecht in het mo biele borstonderzoekscentrum op het parkeerterrein Bas- kensburgplein in Vlissingen. Tot en met maart 2018 worden ruim 5.500 vrouwen uit Vlis singen per brief uitgenodigd om borstfoto's te laten maken in het onderzoekscentrum. Het onderzoek bestaat uit het maken van röntgenfoto's van beide borsten. Dit gebeurt in een (verplaatsbaar) onder zoekscentrum van Bevol kingsonderzoek Zuid-West. Deelname aan het onderzoek is vrijwillig. Het doel van het onderzoek is het zo vroeg mo gelijk opsporen van afwijkin gen die kunnen wijzen op borstkanker. Vroege ontdek king van borstkanker vergroot de kans op genezing en maakt vaak een minder ingrijpende behandeling mogelijk. Het be volkingsonderzoek is een mo mentopname en geeft geen volledige garantie. Indien vrouwen klachten hebben aan hun borsten, wordt hen aan geraden niet op het bevol kingsonderzoek te wachten, maar naar de huisarts te gaan. Maatjesproject Humanitas

de Faam | 2017 | | pagina 3